„Neženská“ póza Zelenskej vo Vogue spustila ošiaľ. Zapájajú sa aj známe slovenské političky

  • Fotografie prvej dámy Ukrajiny spôsobili vlnu zmiešaných názorov
  • Ukrajinská novinárka Zoya Zvynyatskivska spustila celosvetovú výzvu #SitLikeAGirl
vpravo slovenská politička Janka Bittó Cigániková podporuje Olenu Zelensku, vľavo prvá dáma Ukrajiny Olena Zelenska na titulke módneho časopisu Vogue
Instagram/voguemagazine Facebook: Janka Bittó Cigániková
  • Fotografie prvej dámy Ukrajiny spôsobili vlnu zmiešaných názorov
  • Ukrajinská novinárka Zoya Zvynyatskivska spustila celosvetovú výzvu #SitLikeAGirl

Fotografie prvej dámy Ukrajiny Oleny Zelenskej rozpútali v posledných dňoch na sociálnych sieťach rozruch. Spolu s manželom Volodymyrom Zelenskym sa stala súčasťou digitálneho vydania módneho časopisu Vogue.

Časopis sa zameral najmä na Olenu s popisom: „Portrét odvahy: Prvá dáma Ukrajiny Olena Zelenska“. Autorom fotografii bola známa americká fotografka Annie Leibovitz, uvádza portál Peta Pixel. Kvôli fotografiám odcestovala na Ukrajinu, aby odfotila pár v Mariinskom paláci na predmestí Kyjeva.

Ostrá kritika

Kým jedna strana vníma fotenie pozitívne, ďalšia vyjadrila značný nesúhlas. Pozitívne názory sa viažu najmä k neustálemu zviditeľňovaniu konfliktu, najmä v časoch, kedy sa Zelenskyj prihovára za globálnu podporu Ukrajine.

Mnoho ľudí vyjadrilo kritiku na lesklú obálku časopisu. Tvrdia, že počas toho, ako ruské vojská okupujú Ukrajinu nie je vhodná. Za negatívum považujú aj to, že ide o módny časopis. Avšak najväčšiu kritiku dostala samotná Zelenska.

Fotografia, kde sedí na schodoch s rozkročenými nohami a opiera sa lakťami o kolená spustila vlnu zmiešaných názorov. Kritici tvrdia, že póza je pre prvú dámu neženská a príliš mužná.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Vogue (@voguemagazine)

Na ďalšom zábere je zachytená v dlhom modrom kabáte pri skupine ukrajinských vojačiek, píše portál Teraz. Fotografia pri zničenom lietadle ostreľovaním vznikla na letisku v Kyjevskej oblasti v meste Hostomeľ. Odevy, v ktorých je prvá dáma oblečená patria ukrajinským značkám.

„Ešte raz opakujem, že využívam každú príležitosť hovoriť o Ukrajine. Bola to skvelá príležitosť, pretože Vogue čítajú milióny ľudí na celom svete. A bolo mojou povinnosťou hovoriť s nimi priamo,“ vyjadrila sa ku kontroverzným názorom na fotografie pre BBC Zelenska.

Globálna výzva

Ukrajinskú novinárku Zoyu Zvynyatskivsku nenechala kritika chladnú. Názory na pózu Zelenskej v nej vyvolali odpor. Na svojom Instagrame sa odfotila v rovnakej póze s hashtagom #SitLikeAGirl, informuje Peta Pixel.

Cieľom príspevku bolo vyjadriť podporu prvej dáme Ukrajiny a povzbudiť ďalšie ženy, aby sedeli v rovnakej póze. V priebehu niekoľkých dní sa k výzve pripojilo niekoľko tisíc žien. Výnimkou nebola ani tvorkyňa fotografii Leibovitz. Vo svojich príbehoch na Instagrame zverejnila známy hashtag.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Zoya Zvynyatskivska (@zoya_zv)

Medzi ďalšími podporovateľmi výzvy boli aj ukrajinskí policajti, umelci, novinári či hráčky ženského futbalového klubu FC Kryvbas. Tvorkyňa výzva Zvynyatskivska tvrdí, že hashtag má predovšetkým zosmiešniť stereotypy, ktorým sa ženské pohlavie denne vystavuje.

„Mnoho ukrajinských žien bolo zdesených snahou spoločnosti povedať ženám, akú pózu môžu zaujať,“ povedala.

Podpora zo Slovenska

Podporu Olene Zelenskej vyjadrili aj slovenské političky. Na svojom Facebooku sa v kontroverznej póze odfotili ministerka spravodlivosti Mária Kolíková a predsedníčka Výboru Národnej rady Slovenskej republiky Jana Bittó Cigániková.

 

„Je mi sympatická aktivita ukrajinskej novinárky Zoji Zvyňackivskej, ktorá v nadväznosti na kritiku fotografií Oleny Zelenskej spustila flashmob #SitLikeAGirl, v ktorom mnohé ženy napodobňujú pózu pani Zelenskej a okrem iného takto poukazujú aj na nezmyselnosť noriem správania, ktorých dodržiavania sa od žien a dievčat očakáva a vyžaduje,“ vyjadrila na svojej sociálnej sieti Kolíková.

Podobnými slovami sa vyjadrila aj Bittó Cigániková.

Zdroje: Peta Pixel, Teraz, Mária Kolíková

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá