Nezmeškajte výnimočný víkend na vodnej trase Bielej noci – už od piatka!

Samyel, Laila- Hojda
Biela noc

Vodná trasa Bielej noci patrí k obľúbeným prechádzkam v Bratislave. Určite právom! Vďaka už tradičnej spolupráci Bielej noci s JTRE vyrastie od River Parku až po veľkoplošnú obrazovku na Landererovej takmer dvadsiatka rôznorodých umeleckých objektov a inštalácií. 

Hoci viaceré z nich budú návštevníkov tešiť po celé trvanie podujatia – od 17. septembra až do 3. októbra každý večer po zotmení – tento víkend nás čaká ešte intenzívnejší a nabitý program plný víkendových špeciálov. Na čo sa môžeme tešiť a čo určite nezmeškať? Čítajte ďalej a dozviete sa!

Mágia svetla, interaktívne objekty, projekcie aj multimediálne inštalácie

Okrem programových stálic sa od piatka 24. septembra do nedele 26. septembra môžeme tešiť aj na svetelné inštalácie obľúbeného zoskupenia BN Label a Braňa Bernára. Vďaka nim tento rok opäť ožije legendárne Lido (Endless Lido) a dva ikonické bratislavské mosty vizuálne prepojí zvýraznená riečna hladina (Hladina-rovina). 

BRAŇO BERNÁR & BN LABEL / Endless Lido (svetelná site-specific inštalácia, Lido – vyhliadka z promenády pri Eurovea)

BN LABEL / Hladina-rovina (svetelná site-specific inštalácia, Dunaj – medzi mostom SNP a Starým mostom, vyhliadka zo Starého mosta)

zdroj: Biela noc

V okolí River Parku bude určite intenzívnym multimediálnym zážitkom objekt Jakuba Gavaliera, ktorý dosahuje v priemere  až 8 metrov – a to nielen pre svoju monumentálnosť. Počas troch večerov naň bude premietaná 360-stupňová abstraktná projekcia, ktorá v sebe spája digitálne technológie s inšpiráciou v klasickom príbehu (Zrodenie nového sveta). 

JAKUB GAVALIER / Zrodenie nového sveta (Multimediálna inštalácia, Námestie River Park, Dvořákovo nábrežie 8)

Fasáda bratislavského hradu ožije tiež, a to vďaka site-specific projekcii Fragmenty ústavnosti, v ktorej po prvýkrát spojili sily výtvarníčka Ilona Németh a spisovateľ Michal Hvorecký. Prostredníctvom umeleckého aktu sa vyjadrujú k aktuálnym otázkam, ktoré rieši – alebo by podľa autorov riešiť mala – slovenská spoločnosť.

ILONA NÉMETH & MICHAL HVORECKÝ / Fragmenty ústavnosti (site-specific projekcia, Bratislavský hrad)

Nielen deti by si nemali nechať ujsť interaktívny objekt Hojda autorskej dvojice Samayel & Laila, ktorý poteší hravým nápadom a multimediálnym prevedením. Ich hojdačka umiestnená pod Starým mostom je nielen plne funkčná, ale navyše reaguje na intenzitu hojdania svetlom a zvukom.

SAMAYEL & LAILA / Hojda (interaktívny objekt, pláž Staré mesto – pod mostom SNP)

zdroj: Biela noc

Podobne premyslený a zároveň hravý svetelný objekt predstaví na Nábreží M. R. Štefánika aj Boris Vaitovič. Jeho Light-Kite je svetelným šarkanom, ktorý však nadchne nielen vizuálnym tancom na nočnej oblohe – inšpirovaný ekologickými princípmi si Vaitovičov objekt sám vyrába elektrickú energiu potrebnú pre svoj chod. Tú nadbytočnú donesie v prenosnej batérii!

BORIS VAITOVIČ / Light-kite (interaktívna inštalácia, Nábrežie M. R. Štefánika)

Hoci je väčšina diel exteriérová, aj tento rok budeme môcť vstúpiť do priestorov Skladu č. 7 na Nábreží M. R. Štefánika. Čaká nás tam séria multimediálnych inštalácií od Šicka, Pastirčáka a Kúdelovej, inšpirovaných dokumentárnou esejou Čiary od filmárky Barbory Sliepkovej. Keďže tento týždeň Bratislava patrí k oranžovým okresom, vstup do budovy bude regulovaný – ďakujeme vopred za trpezlivosť a spoluprácu!

SLIEPKOVÁ, ŠICKO, KÚDELOVÁ, PASTIRČÁK / Čiary (Multimediálna inštalácie, Sklad č. 7, Námestie M. R. Štefánika)

zdroj: Biela noc

Vodná trasa žije umením aj počas pracovných dní!

Väčšina diel je naďalej prístupná zdarma vo verejných a otvorených priestoroch – na prípadné výnimky vás upozorní program na webe, mape aj v aplikácii Bielej noci. A nezabudnite, že program vodnej trasy zostáva bohatý aj mimo víkendov! Čaká vás na nej aj zvýhodnený bielonočný vstup na interaktívnu výstavu Asota Haasa a kolektívu Kvant v Inchebe, ďalej projekcia Borisa Vitázka na veľkoplošnej obrazovke na Landererovej, svetelný objekt Michala Štrompacha v Umelke alebo dielo Mareka Kvetana v Zimnej sále Slovenského národného múzea. V električke na Tyršovom nábreží môžete vstúpiť do video environmentu Petra Barényiho a pripomenúť si čas osamelých „lockdownových” večerov, a nad novou budovou SND pozorovať svetelný objekt českého tvorcu Pavla Korbičku, ktorým rekonceptualizuje neúprosne plynúci čas (Boží mlýny). Nechýbajú ani svetelní jogíni Pavla Trubena či apokalyptickí rastlinní bežci Evy Moflárovej na Šafárikovom námestí.

„Sme veľmi radi, že po ročnej prestávke Bratislava opäť ožije umením, a že JTRE môže znovu podporiť Bielu noc ako generálny partner – nielen pre jej originálnu atmosféru vďaka vizuálnym zážitkom, ale najmä pre prepojenie ľudí s mestom, verejným priestorom a architektúrou. Je skvelé, že tento rok dáme priestor kultúre, ľuďom a ich zážitkom na viac ako dva týždne,” hovorí výkonný riaditeľ JTRE Pavel Pelikán.

Preštudujte si program, príďte a zažite! 

www.bielanoc.sk 

zdroj: Biela noc
 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech