Neznášam, keď východniar pracujúci v Bratislave nadáva na Bratislavu

  • Bratislava je krásne mesto, ktoré má niečo cez 414 000 obyvateľov. No toto číslo je ešte väčšie počas pracovných dní. Prečo? Lebo je to na Slovensku jediné mesto, kde sú ešte ako také podmienky na prácu.
bababa
  • Bratislava je krásne mesto, ktoré má niečo cez 414 000 obyvateľov. No toto číslo je ešte väčšie počas pracovných dní. Prečo? Lebo je to na Slovensku jediné mesto, kde sú ešte ako také podmienky na prácu.

Dlho som si myslela, že to tým Bratišlavčanom musí naozaj vadiť. Veď komu by nevadilo, že sa polovica Slovenska nasťahuje do jeho mesta, v ktorom sú potom nielenže niekoľko hodinové zápchy, ale taktiež ťa oberú o niektoré fakt dobré pracovné pozície (lebo áno, ľudia z východu sú ochotní pracovať aj za menej).

Ale ako som sa po čase naučila, opak je pravdou. Samozrejme, že existujú aj výnimky, ktoré dajú každému východniarovi pocítiť, že tu nemá čo hľadať. Ale výnimka potvrdzuje pravidlo a navyše – doba sa zmenila.

Mnohým „domácim“ je to úplne jedno. Absolútne neriešia, odkiaľ človek pochádza a je im úplne fuk, či si z východu, zo stredného slovenska, alebo hoci aj z iného štátu. Ľudia v Bratislave sú v tomto ohľade veľmi tolerantní, aj keď si mnoho ľudí možno myslí opak. Sama som si myslela, že tu budem ako čierna ovca, ako „ďalší východniar v Bratislave“. No naučila som sa, že to tu absolútne nikto nerieši. Samozrejme, že ma raz za čas niekto zo srandy podpichne, no všetko je to ešte raz v rámci srandy.

3 startup

 

Jediná vec, ktorá ľuďom z nášho hlavného mesta vadí je to, keď sem dorazí niekto z inej časti Slovenska a začne nadávať, aká je Bratislavá škaredá, špinavá a ako sú tu všetci namyslení. Ale povedzme si úprimne, ani tebe by nevadilo, ak by niekto toto hovoril na tvoje rodné mesto?

Samozrejme, že vadilo. Veď ak sa tu niekomu tak veľmi nepáči – no naozaj, načo sem potom vôbec jazdí?

Prečo majú ľudia z východu tento prirodzený odpor voči Bratislave? Nedávno som sa o tom rozprávala pri obede so svojími kolegami. Povedali mi, že aj oni by mali možno podvedome nejaký ten odpor, ak by odmalička vyrastali mimo Bratislavy a neustále sa len dozvedali, aký zákon sa opäť schválil a čo tam tí politici zase robia.

No ja si myslím, že aj keď si to mnoho ľudí neprizná, hlavnou príčinou je závisť. Čo by mali ľudia z Bratislavy závidieť ostatným, keď sa sami nachádzajú v hlavnom meste? Samozrejme, ostatné mestá majú niektoré naozaj krásne historické námestia, prírodu a atmosféru, ktoré vedia Bratislavčania oceniť, no nechýba im to ku každodennému životu. Presne z tohto dôvodu, je Bratislave zvyšok Slovenska ukradnutý (v dobrom zmysle).

4 startuo

Ak to vezmeme z opačného pohľadu, mnoho ľudí môže len závidieť, že nebýva v tomto krásnom hlavnom meste, kde je možno omnoho viac príležitostí, ako v nejakom inom. Práve preto sa tu nasťahujú, no keďže prídu s podvedomým odporom, začnú na všetko nadávať.

Mali by sme sa preto zamyslieť, prečo vlastne na tú Bratislavu tak nadávame. Veď je to hanba, keď si Slovák nadáva aj na svoje vlastné hlavné mesto. V iných štátoch sú na svoje mestá všetci hrdí. Mali by sme preto držať spolu a nie byť takto rozvrátení (veď v jednote je predsa sila). Dúfam teda, že budeme čoraz menej počúvať, aké „hrozné“ je toto mesto, pretože je to veľmi krásne mesto, ktoré má svoje čaro takisto, ako hocijaké iné.

Zdroj fotografií: wikimedia.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech