Neznášaš, keď ťa niekto predbehne v rade na pivo. Špeciálna aplikácia s tým spraví rázny koniec

  • Londýnsky bar ako prvý na svete využil umelú inteligenciu
  • Špeciálna aplikácia pomáha čašníkom s obsluhovaním
  • Používajú fotoaparát a princípy tvárovej biometrie
FaceTab
unsplash
  • Londýnsky bar ako prvý na svete využil umelú inteligenciu
  • Špeciálna aplikácia pomáha čašníkom s obsluhovaním
  • Používajú fotoaparát a princípy tvárovej biometrie

Ako informoval britský portál The Telegraph, aplikácia je prvou svojho druhu. V DataSparQ vytvorili fúziu umelej inteligencie a technológie, ktorá dokáže rozpoznať, kde v rade na pivo sa práve nachádzaš. Prvou veľkou výhodou je spokojnosť zákazníka, ktorý sa už viac nebude sťažovať, že ho niekto predbehol a druho, že tento systém výrazne urýchli obsluhu. Tvoju objednávku tak čašník zaznamená do troch až piatich sekúnd a vytvorí sa virtuálny rad. Aplikácia sa volá AI Bar.

Prinášame novú technológiu a rozpoznávanie tváre, vďaka ktorému ťa už viac v bare nikto nepredbehne. AI BAR je riešením pre zákazníka aj barmana. Vďaka komplexnej tvárovej biometrii bude tvoja tvár rozpoznaná a zobrazí sa na veľkej obrazovke za barom. Uvidíš tam konkrétne číslo, ktoré ti určí poradie. Aplikácia ti vypočíta aj odhadovaný čas, za ktorý by si mal byť obslúžený. To prirodzene  súvisí s objednaným druhom nápoja. Ak sa chceš vrátiť k stolu, alebo len porozprávať s kamošom, pokojne môžeš. Vrátiš sa naspäť, aplikácia znovu rozpozná tvoju tvár s prideleným číslom a drží ti miesto vo virtuálnom rade,“ hovorí John Wyllie, managing director spoločnosti DataSparQ.

Aplikácia si tiež posvieti na tých, ktorí vyzerajú mladšie ako 25 rokov a upozorní na to aj zamestnancov konkrétneho baru. Technologickú novinku už stihli vyskúšať minulý mesiac počas najfrekventovanjšej služby v londýnskom bare 5cc Harrild & Sons a do konca septembra by ju mali implementovať do rôznych iných vybraných barov v hlavnom meste Anglicka.

Zabráni taktizovaniu

Aplikácia by mala skoncovať s tými, ktorí majú tendenciu taktizovať a predbiehať sa v rade na pivo. Použitý je tu systém, ktorý je súčasťou výskumných praktík polície a letiskovej bezpečnosti. Súčasťou kamery napojenej na internet je tvárový skener. Ten rozpozná každého jedného zákazníka. Na obrazovke sa potom barmanovi ukáže, kto je ďalší v poradí. Nemôže sa teda pomýliť. AIBAR sa snaží vyhovieť zákazníkovi aj barmanovi, pretože vynašla systém. A ten je dôležitý.

Preto sa aj londýnsky bar zmenil na usporiadaný nemecký podnik, kde je všetko „in Ordnung“ a nápoj ti prichádza „sehr pünktlich“. V budúcnosti plánujú aplikáciu ešte upgradnuť do stavu, kedy budeš môcť vďaka tvárovej biometrii a rýchlemu zaradeniu tvojej tváre do tabuľky- tzv. FaceTab, platiť dokonca kreditnou kartou bezdotykovo.

Ak plánuješ akciu, uprac si ľudí

Nová aplikácia ti môže pomôcť aj pri usporiadaní ľudí na väčších akciách. Dáš si ich pekne „do šóry“. „Práve komunikujeme s majiteľmi barov o tom, že novú biometrickú technológiu by sme radi rozdistribuovali do celej krajiny už v priebehu budúceho roka,“ povedal John Wyllie, managing director spoločnosti DataSparQ. Ten dokonca očakáva, že sa aplikácia reálne prenesie z barov na hudobné festivaly.

Keď sa po správach o úniku súkromia v spojitosti s FaceApp viacerí o zverejňovanie svojich fotografií začali obávať, autori tejto aplikácie spravili výskumy a merania, aby k zneužitiu tvárí v tomto prípade nedochádzalo. Po záverečnej sa všetky dáta z tabuľky vymažú. „Hneď ako sa podnik zavrie, všetky údaje a fotografie sa odstránia. Aj lokálne zo zariadenia aj z disku. Nič sa nebude natrvalo ukladať,“ dodáva Wyllie.

Uvidíme, kedy sa táto novinka dostane aj do slovenských barov.

Zdroj: The Telegraph, The Standard

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá