Nezostaneš tu sedieť len pri „jednom pive“. Peter a Aleš vytvorili unikátny pivovar, ktorý stojí za návštevu (FOTO)

  • Nadčasový Minipivovar Most láka milovníkov poctivého piva aj gurmánov
  • Je oslavou remeselného pivovarníctva a architektúry
pivovar
BoysPlayNice
  • Nadčasový Minipivovar Most láka milovníkov poctivého piva aj gurmánov
  • Je oslavou remeselného pivovarníctva a architektúry

Varenie remeselného piva je umenie, ktoré kombinuje starobylé tradície s modernými technikami a vášnivým remeslom.

Tento proces je výsledkom starostlivej práce, experimentovania a dôkladného výberu surovín, ktoré spoločne vytvárajú jedinečný produkt – pivo s osobnosťou.

Svoje o tom vie aj tím projektu Minipivovaru Most, ktorý nadväzuje na úspechy predchádzajúcich projektov, ako sú pivovary Hostivar 1,2, Trautenberk a Spojovňa. Tie sú súčasťou rovnakej siete akcionárskych vlastníkov. Tento minipivovar sa nachádza na okraji mesta Most v severozápadnom Česku, konkrétne v Ústeckom kraji, hodinku cesty autom z Prahy. 

adr-the-most-micro-brewery-boysplaynice-01
zdroj: BoysPlayNice

Stavba minimalistického rázu je situovaná na ulici Pod Konským vrchom a nesie so sebou eleganciu jednoduchosti v spojení s funkčnosťou.

Architekti z ADR, ktorí za týmto projektom stoja, pristúpili k návrhu s dôrazom na jednoduchosť a efektivitu. „Zložitosť mesta a relatívne komplikovaný pozemok nás viedli k tvarovo jednoduchému riešeniu,“ vysvetľuje jeden z architektov Aleš Lapka.

adr-the-most-micro-brewery-boysplaynice-06
zdroj: BoysPlayNice

Stavba má obdĺžnikový pôdorys a fasáda objektu je kombináciou tehly a skla. Na oboch koncoch budovy sú umiestnené veľké sklenené plochy, ktoré umožňujú pohľad do reštaurácie a varne piva.

Vnútorné usporiadanie objektu je jasne definované jeho prevádzkovými potrebami. Na severnej strane sa nachádza zázemie pivovaru, kde sa varí pivo, zatiaľ čo na opačnom konci je reštaurácia s výčapom a kuchynské zázemie.

adr-the-most-micro-brewery-boysplaynice-15
zdroj: BoysPlayNice

Interiér je tiež navrhnutý veľmi jednoducho, pričom steny sú ponechané v surovom stave a natreté bielou farbou. V sociálnych a kuchynských priestoroch je tehla doplnená keramickým obkladom.

Reštaurácia, hlavný verejný priestor objektu, je kombináciou tehlového muriva, dreveného nábytku s kovovými detailmi a oceľových prvkov.

adr-the-most-micro-brewery-boysplaynice-12
zdroj: BoysPlayNice

„Chceli sme zachovať autenticitu a surovosť materiálov, aby sme vytvorili príjemnú atmosféru pre návštevníkov,“ dodáva Peter Kolář, druhý zakladateľ ADR.

Centrálnu časť miestnosti tvoria dva hlavné pulty – výčapný a barový, ktoré sú srdcom reštaurácie. Logo pivovaru, graficky stvárnené v podobe písmena M, je základným označením pivovaru a zároveň zdobí fasádu objektu. „Logo je jednoduché a čisté, rovnako ako celý náš koncept,“ dodáva Lapka.

adr-the-most-micro-brewery-boysplaynice-17
zdroj: BoysPlayNice

Reštaurácia ponúka aj vonkajšiu terasu, ktorá je z časti prekrytá drôtenou konštrukciou, po ktorej sa v letných mesiacoch popína chmeľ. Tento dizajnový prvok pripomína neďaleké chmeľnice, čím sa minipivovar harmonicky prepája s okolím.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Minipivovar Most (@minipivovarmost)

Minipivovar Most je súčasťou širšieho trendu, ktorý v posledných rokoch zažíva výrazný rozmach – remeselné pivovary. Tieto pivovary kladú dôraz na kvalitu a tradičné postupy výroby piva.

Remeselné pivovarníctvo je návratom k poctivým koreňom a tradíciám. Pivo z týchto pivovarov sa vyznačuje jedinečnou chuťou, ktorá je často výsledkom experimentovania s rôznymi druhmi chmeľu a sladu.

Základ poctivého piva 

Prvým krokom v procese výroby remeselného piva je výber surovín. Základnými ingredienciami sú slad, chmeľ, voda a kvasinky. Každá z týchto zložiek má svoj význam a prispieva k výslednej chuti a aróme piva.

adr-the-most-micro-brewery-boysplaynice-27
zdroj: BoysPlayNice

Slad, ktorý je vyrobený z jačmeňa alebo iných obilnín, dodáva pivu telo a sladkosť. Chmeľ prináša horkosť a arómu, ktorá môže byť kvetinová, citrusová, bylinná či korenistá. Voda, ktorá tvorí viac ako 90 % piva, musí byť čistá a bez nežiaducich minerálov. Kvasinky sú mikroorganizmy, ktoré premieňajú cukry na alkohol a oxid uhličitý, čím pivu dodávajú jeho charakteristickú chuť a textúru.

adr-the-most-micro-brewery-boysplaynice-26
zdroj: BoysPlayNice

 

Projekt Minipivovaru Most je ďalším úspechom architektonického ateliéru ADR, ktorý založili Aleš Lapka a Peter Kolář v roku 1996. Ateliér sa od svojho vzniku zameriava na projekty stavieb a rekonštrukcií, pričom úzko spolupracuje s výtvarnými umelcami.

Za viac ako 25 rokov existencie získal rad významných cien, vrátane Grand Prix architektov za projekt sietí predajní Megapixel či International Hotel Awards za projekt Velaa Private Island na Maldivách.

adr-the-most-micro-brewery-boysplaynice-09
zdroj: BoysPlayNice

Minipivovar Most tak nie je len ďalším pivovarom v sieti, ale aj symbolom prepojenia modernej architektúry s tradičným remeslom, ktoré dokáže osloviť návštevníkov nielen kvalitným pivom, ale aj estetickým a funkčným priestorom. Architektúra a remeselné pivovarníctvo tu nachádzajú dokonalú symbiózu, ktorá prispieva k rozvoju kultúry a tradícií v regióne.

Zdroj: ADR

Najnovšie videá

Trendové videá