Nič nazvyš. Asi takto vyzerá dom, ktorý vlastní milovník absolútnej čistoty a jednoduchosti

  • Toto je minimalizmus vo svojej maximálnej podobe. Prísna racionálna pravouhlá geometria a barokizujúce romantické torzo vo vzájomnom dialógu
Filip Šlapal, unsplash.com
  • Toto je minimalizmus vo svojej maximálnej podobe. Prísna racionálna pravouhlá geometria a barokizujúce romantické torzo vo vzájomnom dialógu

V intenzívnom, vegetáciou pokrytom svahovitom pozemku nad Berounkou stojí minimalistický a racionálne pasívny rodinný dom – veža.
Suverénny vo svojej jednoduchosti, noblesný v materiálovej čistote, elegantný v jednoduchej forme a dômyselný vnútorným usporiadaním, tak aby sme využili prudký svah a jedinečné výhľady do údolia Berounky.

Pôvodná záhrada romantickej vily v historickej časti Všenory očarila autorov i majiteľa nielen krásnymi výhľadmi, dramatickým terénom ale aj pozostatkom na pôvodnú funkciu – romantickým kruhovitým altánkom s točitým schodiskom. Hoci sa jeho forma všetkým páčila, predstava o dome bola úplne v kontraste: prísna pravouhlá geometria, ktorú je podporená bielym prevedením aj v interiéri.

Viac podobných článkov nájdeš na Archinfo.sk.

Priaznivá cena pozemku bola vykúpená podmienkami pre výstavbu. Autori sa rozhodli pre koncept veže, ktorý mal minimalizovať zastavanú plochu, aby znížil náklady na zakladanie a vyriešil veľké výškové rozdiely. Navyše výška stavby umožnuje získanie južného slnka cez schodiskový priestor a pritom zachováva jedinečné výhľady medzi vysokými stromami do údolia na východ.

Z úrovne ulice sa vchádza cez oceľovú konštrukciu krytého státia pre autá na galériu, kde je pracovný kút. Po subtílnom oceľovom schodisku je možné vystúpiť k detským izbám alebo zísť do obytného poschodia s kuchyňou. Obytný priestor je už napojený na záhradu a po vonkajšom schodisku sa schádza k terase. Na najnižšom poschodí je spálňa so šatníkom a zázemie domu. Vďaka svojmu kompaktnému objemu bolo možné docieliť pasívneho štandardu.

Dom má nosnú konštrukciu z betónových tvárnic a železobetónových stropov. Na fasáde je kontaktné zateplenie s jemnozrnnou bielou omietkou s hliníkovými oknami. Čierne rámy okien z interiéru lemujú pohľady na prírodu ako meniace sa obrazy. Neutrálne, čistý biely interiér im necháva vyniknúť, rovnako ako socharskému členeniu vnútorného priestoru.

Podklady: Jan Stempel

Zdroj: archinfo.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech