Nič netušiaca rodina si v kufroch odniesla ľudské pozostatky. Na aukcii za ne dala najviac peňazí

  • Jeden z členov rodiny povedal, že polícia žiada mlčanlivosť
  • Cieľom je, aby vyšetrovanie urýchlila
Na snímke je muž s kuframi.
Unsplash/convertkit
  • Jeden z členov rodiny povedal, že polícia žiada mlčanlivosť
  • Cieľom je, aby vyšetrovanie urýchlila

Novozélandská polícia začala s vyšetrovaním nálezu ľudských pozostatkov, ktoré boli schované v niekoľkých kufroch ponúkaných na predaj počas aukcie skladovacích jednotiek v Aucklande. TASR správu prevzala z agentúry AFP a denníka The Guardian.

Nešpecifikovaný počet ľudských pozostatkov v kufroch si domov odniesla nič netušiaca rodina, ktorá za ne ponúkla najvyššiu sumu. Po objavení tiel rodina privolala policajnú hliadku. Podľa vyjadrenia polície však osoby, ktoré batožinu vydražili, nemajú s vraždou nič spoločné.

„Nateraz je prioritou polície identifikovať pozostatky,“ uviedol tamojší policajný predstaviteľ Tofilau Faamanuia Vaaelua. Dodal, že ďalším krokom bude upovedomenie príbuzných obetí o úmrtiach, čo si vyžiada určitý čas.

V súčasnosti prebieha forenzné vyšetrovanie, aby sa zistilo, pozostatky koľkých ľudí sa v batožine nachádzali, píše AFP. Aukcie skladovacích jednotiek sú v Austrálii štandardným postupom, keď človek, ktorý si jednotku prenajal, prestal platiť nájomné poplatky.

Prevádzkovatelia týchto jednotiek potom ich obsah ponúkajú záujemcom. Novozélandská polícia v súvislosti s incidentom dodala, že verejnosti nehrozí nijaké nebezpečenstvo.

Spravodajský web Stuff tiež upozornil na svedectvo susedov. Tí uviedli, že sa z domu rodiny hrnul hrozný zápach ešte pred príchodom polície. Medzi svedkami bol aj bývalý pracovník krematória. Iná susedka spomenula, že videla, ako detektívi a forenzné tímy na mieste šokovane stoja. 

Jeden z členov rodiny povedal, že polícia žiada mlčanlivosť, aby vyšetrovanie urýchlila. Okrem toho potvrdil, že jemu a jeho príbuzným bola ponúknutá psychologická pomoc pre obete trestných činov.

Pri inkriminovanom dome polícia ihneď po príchode postavila forenzný stan, kde začala kufre skúmať. Prioritou polície je podľa ich predstaviteľov „potvrdiť identitu zosnulých či zosnulých a čo najskôr zistiť všetky ďalšie okolnosti nálezu a trestného činu vraždy“.

Rodina sa podľa ďalšieho policajného vyjadrenia na vyšetrovanom zločine nijako nepodieľala.

„Prosíme médiá aj verejnosť o trpezlivosť, musíme vykonať celý rad vyšetrovaní,“ uviedol detektív Faamanuia Vaaelua. Ďalej potom potvrdil, že v týchto dňoch prebieha súdna pitva a že kvôli povahe nálezu bude nejaký čas trvať, než bude možné podať podrobnejšie informácie. Uistil, že nehrozí žiadne ďalšie bezprostredné nebezpečenstvo pre verejnosť.

Telo v kufri je aj predmetom najznámejšej neobjasnenej vraždy v dejinách československej kriminalistiky. Obeťou bola prostitútka žijúca na začiatku dvadsiateho storočia Otýlia Vranská, ktorá bola brutálne zavraždená.

Jej telo niekto rozštvrtil a následne uložil do dvoch kufrov, ktoré poslal do Bratislavy a Košíc. Aj keď prišlo polícii dohromady cez päťtisíc listov s menami domnelých páchateľov, tak sa páchateľa nikdy nepodarilo dopadnúť.

Vražda Otýlie Vranskej sa tiež stala predlohou pre jeden z dielov normalizačného seriálu Tridsať prípadov majora Zemana. Je tiež spomenutá v slovenskom dokumentárnom seriáli Najväčšie kriminálne prípady Slovenska.

Zdroje: Stuff, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá