Nicholsonová: Uhrík klame. Vykašlite sa na politikov, vaše zdravie je teraz to podstatné

  • Lucia Ďuriš Nicholsonová vyzýva ľudí, aby sa nedali oklamať niektorými politikmi a radšej sa zamerali na vlastné zdravie
  • Myslím si, že niektorí z politikov, ktorí verejne vystupujú proti očkovaniu, už dávno zaočkovaní sú, aby sa chránili
bv
Facebook/Lucia Ď. Nicholsonová, TASR/Henrich Mišovič
  • Lucia Ďuriš Nicholsonová vyzýva ľudí, aby sa nedali oklamať niektorými politikmi a radšej sa zamerali na vlastné zdravie
  • Myslím si, že niektorí z politikov, ktorí verejne vystupujú proti očkovaniu, už dávno zaočkovaní sú, aby sa chránili

Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová vo svojom novom videu na sociálnych sieťach zhrnula 5 dôvodov, prečo je podľa nej žiadúce sa „vykašľať“ na politikov a začať myslieť na vlastné zdravie.

Je napríklad presvedčená o tom, že europoslanec Uhrík ľudí zavádza. „Klame, že zastupuje slovenské záujmy. Nemá vás kde a ako zastupovať, lebo ho v Europarlamente nepustia k žiadnej legislatíve. Iba berie peniaze a z vás si robí dobrý deň lacným marketingom.“

Tvrdí, že klame, aj keď hovorí, že v Štrasburgu nepýtajú od návštevníkov reštaurácie COVID Pass. „Asi sa zdržiava prevažne v kebabárňach.“ 

Ako druhý bod vidí fakt, že Uhrík a Mazurek sú „šplhúni“, ktorí si na pandémii a ľudskej hlúposti robia vlastnú kariéru. Klamstvami vraj znevažujú lekárov, ktorí odporúčajú očkovanie a štvú ľudí proti nim.

Slovensko dospelo do bodu, kedy bude chrániť zdravotníkov polícia. Informoval o tom rezort zdravotníctva.

Zavádza ľudí

Ďuriš Nicholsonová pripomína, že Uhrík nedávno zverejnil, že lekár Peter Sabaka dostal štátnu cenu Miroslava Hurbana a k nej 28-tisíc eur. Zabudol podľa nej dodať, že lekár Sabaka venuje tieto peniaze na nákup prístrojov na vyšetrenie pľúc a na sterilizačné pomôcky.

„Pri preberaní ceny som pána predsedu NR SR informoval, že peniaze plánujem hneď po obdržaní venovať občianskemu združeniu KIGMED, ktoré sme už dávnejšie zriadili na podporu fungovania našej kliniky. Z prostriedkov tohto OZ sme napríklad v minulosti zaplatili USG prístroj na vyšetrovanie pľúc pacientov s COVID-19, umývačky riadu na oddelenia, sterilizačné čističky vzduchu, materiál na mikrobiologickú diagnostiku a zastrešenie pred odberovým centrom.

sabaka
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Samozrejme, plánujem to splniť a hneď, ako peniaze obdržím, ich prevediem na účet OZ KIGMED, priložím potvrdenie o prevode a následne budem zverejňovať, čo sa za tieto peniaze pre našu kliniku a pacientov kúpilo,“ informoval Sabaka.

„Uhrík dostane z Europarlamentu za nič nerobenie 28-tisíc eur za necelé 4 mesiace. Čo vám za to kúpil on? Je to len šplhúň, ktorý si na COVIDe robí vlastnú kariéru,“ hovorí europoslankyňa a dopĺňa, že kvôli klamstvám, ktoré šíria o vakcínach Uhrík a Mazurek, sa mnoho ľudí nedalo zaočkovať.

„Im je vaše zdravie úplne ukradnuté. Myslím si, že oni sú už dávno zaočkovaní, aby sa chránili.“

Ako vnímaš ochorenie COVID-19?

Vysvetľuje, že od ľudí chcú len lajky na Facebooku a to, aby zdieľali ich nezmyselné videá, pretože potrebujú voličské hlasy, keďže im je v poslaneckých laviciach teplo a pohodlne.

„Kvôli klamstvám aj Uhríka a Mazureka sme medzi najmenej zaočkovanými krajinami. V nemocniciach sú stovky ľudí v kritickom stave a pacienti denne zomierajú.“ 

Rumunsko volá o pomoc

Europoslankyňa dáva do pozornosti aj situáciu v Rumunsku, kde je ešte o niečo nižšia zaočkovanosť, aktuálne volá o pomoc. Demonštranti tu už začiatkom októbra zablokovali dopravu v centre hlavného mesta, pričom skandovali heslá proti údajným snahám úradov o obmedzovanie slobody.

Vyžadovanie COVID Passov pritom prirovnávali k zavádzaniu diktatúry. Podľa AP bolo medzi demonštrantmi mnoho stúpencov krajne pravicových skupín.

Ešte pred mesiacom pribúdalo v tejto členskej krajine EÚ s približne 19 miliónmi obyvateľov denne len približne 1 000 nakazených. V posledných dňoch tamojšie úrady hlásili prírastok 12 590 nakazených.

zdroj: TASR/AP

Takýto nárast nakazených vytvára už takmer neúnosný tlak na rumunské nemocnice, ktorých jednotky intenzívnej starostlivosti sa na celoštátnej úrovni blížia k maximálnemu vyťaženiu.

Rumunské úrady informovali, že prísnejšie epidemiologické opatrenia budú v jednotlivých oblastiach zavedené v prípade, že miera infekčnosti za 14 dní tam presiahne 6 nakazených na 1 000 obyvateľov.

V Rumunsku sa dosiaľ dala oboma dávkami vakcíny proti koronavírusu zaočkovať len niečo vyše tretina dospelej populácie. Táto krajina má v rámci EÚ druhú najnižšiu zaočkovanosť, pričom horšie je na tom už len Bulharsko.

Za slabú úroveň vakcinácie v Rumunsku môžu dezinformačné kampane, ako aj nedôvera mnohých občanov k štátnym inštitúciám, píše Reuters. Pre nezaočkovaných boli zavedené tzv. víkendové zákazy vychádzania, pričom vláda plánuje zaviesť povinnosť očkovania pre zdravotníkov. 

Aby sme nedopadli ako Rumuni

Ďuriš Nicholsonová objasňuje, že Rumunsko má tisíce ľudí v nemocniciach, tisíce pacientov v kritickom stave na umelej pľúcnej ventilácii. Medzi nimi sú aj deti a mladí ľudia. Dôvod číslo jedna je podľa nej ten, že ľudia zverili hoaxom o škodlivosti vakcín.

„Myslite na svoje zdravie. Ľudia, teraz nie je čas na revolúciu proti Matovičovi. Rumuni, tak ako Slováci, prestali veriť politickým autoritám. To, že sa nedajú zaočkovať, si spojili s revolúciou proti vláde. Prosím vás, vykašlite sa na Matoviča, Sulíka, Remišovú aj Kollára. Vaše zdravie je teraz to podstatné, nie politici.“

zdroj: TASR/AP/Maya Alleruzzo

Pripomína, že ľudia to môžu politikom zrátať vo voľbách. „Neohrozujte seba a ostatných tým, že sa navzdory tejto vláde nedáte zaočkovať.“

V Rumunsku už padla vláda, ktorú ľudia nenávideli, ale koronavírus to podľa europoslankyne nezastavilo. Pacienti v kritickom stave, z ktorých 98 % je nezaočkovaných, naďalej plnia nemocnice a naďalej zomierajú. 

„Aj keby zajtra padla vláda, vírus bude zabíjať naďalej. Preto kašlite na politikov, myslite na seba a dajte sa zaočkovať.“

Potraty, očkovanie a sloboda

Ďuriš Nicholsonová sa vo svojom videu vyjadrila aj na margo potratov, ktoré sú na Slovensku aj aktuálne pomerne diskutovanou témou. Upozorňuje, že to, či žena pôjde na potrat, sa nedá porovnávať s tým, či sa zaočkuje v duchu hesla „moja maternica, moje telo, moje rozhodnutie.“

„Očkovanie nie je povinné, to všetci rešpektujeme. Keď sa ale dobrovoľne nedáte zaočkovať, ohrozíte nielen seba, ale aj nás ostatných. Nielen, že sa vírusom nakazíte a prenesiete ho na iných, ale stanete sa doslova liahňou pre nové mutácie vírusu.“

Konštatuje, že situácia na Slovensku s koronavírusom je kritická. Na druhej strane počet potratov prirodzene klesá. Keď sa žena rozhodne pre potrat, svojim rozhodnutím predsa nenakazí nikoho iného.

„Boj za slobodné rozhodovanie o našich materniciach sa teda nijako nedá spojiť s bojom proti očkovaniu,“ dodáva.

Obmedzovanie žien

Návrh zákona o pomoci tehotným ženám, ktorý bol posunutý do druhého čítania, obmedzí prístup k interrupciám. Tvrdí to predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková.

Kritizuje najmä predĺženie lehoty na rozmyslenie si toho, či žena podstúpi potrat.

„Štyri dni v kombinácii s výhradou vo svedomí, v kombinácii s tým, čo zistila neziskovka Možnosť voľby, že až tretina zdravotníckych zariadení neposkytuje tento zákrok, môže spôsobiť, že ženy sa na interrupciu nedostanú, alebo ju nestihnú,“ uviedla v stanovisku Bittó Cigániková.

zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Dodala, že predkladatelia návrhu svoju energiu a silu využívajú do veľkej miery na to, aby zasahovali do práv žien. Návrh legislatívy hovorí aj o zákaze reklamy na potraty, tiež o premenovaní umelého prerušenia tehotenstva na umelé ukončenie tehotenstva.

Poslanci chcú návrhom zaviesť osobitný príspevok vo výške 3170,14 eura pri narodení dieťaťa so zdravotným znevýhodnením. Legislatíva hovorí tiež o tom, že zariadenie núdzového bývania by mohli využívať aj tehotné matky. Zákon by mal vytvoriť žene možnosť požiadať o utajenie svojej osoby v súvislosti s pôrodom.

Jedna z predkladateliek návrhu, Anna Záborská, po hlasovaní avizovala pozmeňujúci návrh, ktorý má zmeniť čas na rozmyslenie pre potrat na 72 hodín.

Je možné, že predložia aj pozmeňujúci návrh, ktorý by hovoril o tom, že hoci sa lehota predlžuje, ak by žena nestihla ísť na ukončenie tehotenstva, lekár by sa mohol zo zdravotných dôvodov vrátiť k 48 hodinám.

Mimoparlamentné Progresívne Slovensko (PS) takisto tvrdí, že lehota 96 hodín je extrémne dlhá a že jej cieľom je znemožniť ženám dostať sa k umelému prerušeniu tehotenstva. Návrhom sa podľa PS obmedzujú práva žien.

„Nechávame meniť štát na ideologické ihrisko, poslanci nebojujú za skutočné potreby,“ uviedla na tlačovej konferencii predsedníčka PS Irena Bihariová.

Ide podľa nej o kroky, ktoré by mali „komplikovať a jatriť svedomie tisícom žien, ktoré stoja pred jedným z najťažších rozhodnutí vo svojom živote“.

Zdroje: Facebook/Lucia Ď. Nicholsonová, TASR/AP, NRSR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK