Nie je pravda, že introverti neznášajú ľudí. Ako to s nimi je?

  • To, že introvert nenávidí ľudí je len ďalší výmysel. Introvert iba nemá rád plytké socializovanie sa a povrchné rozhovory o ničom.
alessa-hope-145658
unsplash.com/Alessa Hope
  • To, že introvert nenávidí ľudí je len ďalší výmysel. Introvert iba nemá rád plytké socializovanie sa a povrchné rozhovory o ničom.

unsIntrovert nenávidí ľudí. Tak to predsa bolo, a tak to aj musí byť, nie? Jeden z ďalších mýtov, ktorým stále verí mnoho ľudí. To, že je niekto introvert, ešte vôbec neznamená, že nenávidí ľudí. Introverti skôr nenávidia plytké socializovanie. Bezvýznamné konverzácie o počasí sú pre introverta nezáživné. Bohužiaľ, aby introverti spoznali ľudí, s ktorými môžu zdieľať ich farebný a bohatý vnútorný svet, potrebujú sa socializovať. Aby prenikli do diskusií o životných cieľoch, vášňach, či existencii vesmíru, niekedy musia začať s malými rozhovormi, bez ohľadu na to, ako bolestivé to pre nich musí byť.

foto:pexels.com

Introverti vidia socializáciu ako niečo, čo je pre nich z dlhodobého hľadiska dobré, no v skutočnosti je to momentálne veľmi nepríjemné. Napríklad, naozaj chcete ísť do telocvične, keď môžete zostať doma a pozerať Netflix? Nie. Naozaj chcete na obed šalát, keď môžete mať hamburger? Nie. Naozaj chcete ísť na večierok, keď môžete zostať doma s dobrou knihou a šálkou čaju? Nie, pretože je to nepríjemné. Avšak, ak chcete získať odmenu, musíte sa trochu snažiť.

 

Pri introvertoch je všetko o rovnováhe. Rovnako, ako si vy doprajete kúsok veľkej čokoládovej torty ako odmenu za všetky tie dni strávené v telocvični, introverti strávia sobotňajší večer doma v posteli, pretože vedia, že na párty boli včera a vydali zo seba spoločenské maximum. Ale aj táto odmena chutí lepšie, keď sa na ňu môžu introverti tešiť. Hoc zostať doma a čítať si knihu znie lákavo, no tešia sa na to menej, keď sa to opakuje už desiatykrát po sebe. Preto aj introverti potrebujú chodiť von a zabávať sa, presne tak isto, ako extroverti.

pexels.com

Ak ste introvert, zamyslite sa. Spoznali by ste takých úžasných ľudí, keby ste v ten osudový večer zostali vo svojej izbe? Pravdepodobne nie. Bohužiaľ, nie vždy sa podarí stretnúť niekoho, s kým môžeme viesť konverzácie na úrovni. Ale to je v poriadku. Nie každý rozhovor musí byť ten, čo nám zmení život.

Extrovertom môže celá táto filozofia pripadať smiešne. Oni skôr vždy hľadajú niečo, čo môžu robiť cez víkend, počas sviatkov, či dokonca aj počas pracovných dní. Nové a nové aktivity ich vzrušujú. Avšak na opačnej strane, veta: „Idem na večierok“, je pre introverta vzrušujúca naozaj iba zriedkavo.

Keď sa introverti socializujú, nechcú len tak strácať čas. Vždy hľadajú nového človeka, s ktorým by sa mohli o ten svoj vnútorný svet podeliť. A hoc je pre nich konverzovanie náročné, a niekedy to môže vyzerať, že neznášajú ľudí, niektoré osoby im za tú bolesť stoja.

 

zdroj: psych.interez.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech