Nie je to ani heroín ani marihuana. Tieto návykové drogy nás ničia jednoznačne najviac

  • Nové návykové látky pribúdajú neustále a mnoho ľudí nemá strach ich vyskúšať
  • Možno vás však prekvapí, že tie najškodlivejšie návykové látky sú tie legálne
3s2a2454
Pixabay
  • Nové návykové látky pribúdajú neustále a mnoho ľudí nemá strach ich vyskúšať
  • Možno vás však prekvapí, že tie najškodlivejšie návykové látky sú tie legálne

Podľa najnovších výskumov majú najzávažnejší dopad na náš život a na naše zdravie alkohol a tabakové výrobky, teda látky, ktoré sú najviac dostupné. Ročne pribúdajú milióny ľudí, ktorých trápia ochorenia súvisiace s nadmerným užívaním tabakových výrobkov a alkoholu. Ľuďom hrozia kardiovaskulárne ochorenia, rakovina a s nimi spájajúce sa predčasné úmrtie.

Samozrejme, odborníci netvrdia, že príležitostné pivo na posedení s priateľmi je viac škodlivé, ako keby ste užívali tvrdé drogy. Ak sa však pozriete na ľudstvo ako na celok, práve alkohol a tabakové výrobky sú užívané najčastejšie, sú najviac dostupné, a teda spôsobujú najviac škody.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: unsplash.com

Okrem toho, že spôsobujú závažné zdravotné problémy miliónom ľudí, obnášajú aj iné problémy, ako napríklad znížená produktivita jedinca, náklady na jeho liečbu a iné nepriame škody, ktoré zasahujú nie len samotného jedinca, ale aj jeho okolie. Štatistiky sú desivé. Takmer 1 zo 7 ľudí holduje fajčeniu, čo predstavuje viac ako 15 percent populácie a najmenej 1 z 5 ľudí vo výskume udal, že za posledných 30 dní sa musel vyrovnávať s následkami ťažkej opitosti. Zo vzorky 100 000 jedincov zomrie v priemere 111 fajčiarov a 33 ľudí zomrie na následky nadmerného užívania alkoholu, zatiaľ čo v rovnakej vzorke zomrie na následky užívania tvrdých drog, ako napríklad kokaín, v priemere 7 ľudí. Spomedzi ilegálnych látok je najčastejšie užívaná marihuana, aj tú však užíva v priemere len 1 z 20 ľudí.

Samozrejme, odborníci sa nesnažia nikoho presvedčiť, že tvrdé drogy sú lepšie, apelujú však na to, že je potrebné zvážiť, aký má ľudstvo postoj k alkoholu a k tabakovým výrobkom. Zamyslieť by sa nad sebou mali najmä obyvatelia Európy, štatistiky totiž ukazujú, že alkoholu a fajčeniu sa najviac oddávajú práve Európania.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: unsplash.com

Samozrejme, výskum v tejto oblasti má svoje obmedzenia. Napríklad, výskumníkom sa nepodarilo zhromaždiť dostatočné množstvo údajov z Afriky a ázijských krajín. Okrem toho, čo sa týka užívania tvrdých ilegálnych drog, máloktorý jedinec sa zo zrejmých dôvodov k ich užívaniu prizná dobrovoľne, štatistiky preto nie sú úplne presné.

Napriek tomu však odborníci varujú, že to na alarmujúcej situácii nič nemení. To, že sú tabakové výrobky a alkohol kultúrne akceptované a voľne dostupné, neznamená, že menej škodia a môžeme ich brať na ľahkú váhu.

Zdroj: Interez.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech