Nie je týždňa bez tragédie. Policajtom došla trpezlivosť, vodičom aj cyklistom pripravili pelotón pravidiel

  • Po tragických nehodách, ktoré sa začiatkom leta na Slovensku odohrali, policajti pripravili inštruktážne videá
  • V nich vysvetľujú všetky pravidlá, ktoré musia obe skupiny dodržiavať
Cyklistika, nehody, polícia
Facebook/Polícia slovenskej republiky, Facebook/ Polícia SR - Nitriansky kraj
  • Po tragických nehodách, ktoré sa začiatkom leta na Slovensku odohrali, policajti pripravili inštruktážne videá
  • V nich vysvetľujú všetky pravidlá, ktoré musia obe skupiny dodržiavať

Počas posledných mesiacov sa na našich cestách stalo viacero tragických nehôd, kedy zachytilo auto cyklistu. Chyby pri jazde robia obe strany a ani slovenské cesty nepomáhajú k zvýšeniu bezpečnosti na nich. Polícia Slovenskej republiky sa preto rozhodla pripraviť pelotón pravidiel. „Obe skupiny sú účastníkmi cestnej premávky, preto musia dodržiavať pravidlá,“ upozorňujú.

Smrť Adriána Babiča

„Niekoľkonásobný deaflympijský a 4-násobný medailista z posledných Majstrovstiev Európy v cyklistike nepočujúcich, sa už na štart 24. Letnej Deaflympiády nepostaví,“ napísal 27. mája na sociálnej sieti Deaflympijský výbor Slovenska.

K smutnej správe sa vyjadrila aj europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová, ktorá uviedla, že podobná tragédia je pre ňu poslednou kvapkou. „24-ročný vynikajúci cyklista, Adrián Babič, bol včera na mieste mŕtvy. Počas tréningu ho zrazil ďalší bezohľadný vodič, jeden z mnohých, ktorí nedokážu tolerovať cyklistu ako plnohodnotného účastníka cestnej premávky,“ napísala na svojom Facebooku europoslankyňa.

Od tohto dňa sa Nicholsonová doslova zahryzla do problematiky a priebežne informuje o svojej snahe zlepšiť podmienky pre cyklistov v našej krajine. Slovensko často porovnáva s Bruselom a jeho službami, respektívne bezpečnosťou jazdy cyklistov. Bohužiaľ, jej snahu podnecujú aj ďalšie tragické udalosti. Len o dva týždne po nehode sa stala obeťou žena, ktorú auto stiahlo so sebou z cesty.

Vážna dopravná nehoda sa stala neďaleko obci Harmanec v Banskobystrickom kraji. Osobný automobil zachytil rodinu cyklistov. Nehoda bola taká vážna, že cesta bola viac ako 4 hodiny neprejazdná. Obeťou nehody sa stala dospelá žena, ktorá zraneniam podľahla na mieste.

Jej 10-ročného syna odviezli záchranári do Detskej Fakultnej Nemocnice v Banskej Bystrici. Na mieste pristál aj záchranársky vrtuľník, všetko videl otec a manžel obetí, ktorý je banskobystrickým policajtom. O nehode informovala TV JOJ

Neprešiel týždeň bez smrteľnej nehody

Druhá dopravná nehoda sa stala 12. júna. Len o 4 dni na to prišiel o život 43-ročný cyklista, ktorého zachytilo auto s opitým vodičom. Z dychu mu namerali 0,69 mg/l alkoholu, z miesta nehody najprv ušiel. Záchranné zložky boli privolané dnes okolo tretej hodiny v noci do obce Zlatno v zlatomoraveckom okrese. Podľa prvotných informácií tu neznáme auto zachytilo pri ceste cyklistu. Jeho vodič na kolíziu nezareagoval a ušiel. Na mieste nehody zostalo len bezvládne telo 43 ročného muža. Ten na následky zrážky na mieste nehody podľahol, píše Polícia SR – Nitriansky kraj na Facebooku.

Detailný pelotón

Policajti sa rozhodli upovedomiť verejnosť o správnej jazde na bicykli, ale aj o rešpektovaní cyklistov z pozície šoféra. Na Slovensku sa 1,5 metrové pruhy, respektívne priestor pre cyklistov na ceste, nachádzajú skutočne len málokde, preto je nevyhnutné pravidlá dodržiavať a neriskovať vlastný život či roky vo väzení na usmrtenie človeka.

V predchádzajúcich týždňoch sme sa venovali zásadám bezpečnej jazdy na bicykli. Nehovorili sme však iba o cyklistoch, ale aj o vodičoch ostatných vozidiel na ceste a vzájomnom rešpekte. Leto je v plnom prúde a na cestách je nielen viac cyklistov, ale aj áut. Jazdite bezpečne,informuje Polícia Slovenskej republiky.

Návod rozdelili do piatich videí, v ktorých sa venujú každej z najčastejších chýb zvlášť:

Zdroje: Facebook/ Polícia Slovenskej republiky, Polícia SR - Nitriansky kraj, Startitup, TV JOJ, Facebook/Lucia Ď. Nicholsovnoá 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie