Nie je všetko zlato, čo sa blyští: 6-hviezdičkový hotel v Severnej Kórei prirovnávajú ku hnusnému väzeniu s potkanmi

  • Na svete je mnoho hotelov, ktoré od svojich návštevníkov dostávajú zlé recenzie
  • Niekedy na napísanie zlej recenzie stačí jedna zlá skúsenosť, niekedy je tých skúseností viac
  • Tento severokórejský hotel dal svojim návštevníkom dôvodov niekoľko
  • Zaujímavosťou však je, že hotel má 6 hviezdičiek
kim, korea
TASR/AP, Korean Central News Agency/Korea News Service, Tripadvisor
  • Na svete je mnoho hotelov, ktoré od svojich návštevníkov dostávajú zlé recenzie
  • Niekedy na napísanie zlej recenzie stačí jedna zlá skúsenosť, niekedy je tých skúseností viac
  • Tento severokórejský hotel dal svojim návštevníkom dôvodov niekoľko
  • Zaujímavosťou však je, že hotel má 6 hviezdičiek

Mnoho cestovateľov využíva portál TripAdvisor, aby si overili služby, za ktoré si zaplatili. Málokto chce platiť za služby, s ktorými nie je spokojný. Portál je známy predovšetkým tým, že hodnotenia naň pridávajú samotní turisti, čo znamená, že sú objektívne.

Hoci má väčšina hotelov hodnotenie pozitívne, na webe sa nájde aj niekoľko zariadení, ktoré sa veru nemajú čím pochváliť. Príkladom je hotel Ryanggang nachádzajúci sa v severokórejskom Pchjongjangu. Podľa českého portálu Reflex má hotel až 6 hviezdičiek a má ísť o ubytovacie zariadenie prvej kategórie.

zdroj: Tripadvisor

Šiestimi hviezdičkami sa nemôže pochváliť každý hotel, čiže zarážajúce je, že tento „luxus“ má na TripAdvisore nesmierne zlé hodnotenia. Návštevníci služby označujú za príšerné a hotel prirovnávajú k väzeniu. Na platforme si hotel vyslúžil iba 2,5 hviezdičky z možných piatich

Už sa sem nikdy nevrátim

Hotel bol postavený v roku 1989 a pozostáva z 330 izieb. Hoci turisti hotel za moderný ani zďaleka nepovažujú, pre domácich ide o akýsi luxus. Zaujímavosťou je, že hotel je v súčasnosti v takom stave, v akom bol krátko po dostavaní. 

Aj napriek tomu, že nejde o luxusnú ubytovňu, jedna výhoda sa tu určte nájde. Vzhľadom na to, že do krajiny nejazdí veľa turistov, hotel má stále plné kapacity. Mnoho návštevníkov sa hotelu vyhýba nie len kvôli zovňajšku, ale aj kvôli prístupu zamestnancov. 

zdroj: Tripadvisor

V recenzii z roku 2016 sa píše, že zamestnanci sú ku klientom hrubí a na každom kroku propagujú „svojho malého a tučného vodcu“. V prípade, že sa návštevník o túto propagáciu nezaujíma, sa mu zamestnanci začnú vyhrážať zatknutím. 

„Jedlo bolo priemerné a bez chuti, trochu pripomínalo dekoratívne ovocie, ktoré bolo v izbách,“ píše sa v tej istej recenzii. Návštevník kritizuje aj neprimerane vysoké ceny, no najväčším problémom podľa neho boli potkany, ktoré občas zahliadol. 

„Hotel si zaslúži maximálne 2 hviezdičky, nie 6. Určite sa mu vyhnite,“ uzatvára hodnotenie jeden z návštevníkov.

zdroj: Tripadvisor

Dôkaz, že Severná Kórea je príšerná 

Ďalší návštevník hodnotenie zhrnul do troch slov – špinavý, studený a ohyzdný. „Myslím si, že väznice na západe sú omnoho lepšie,“ dodáva recenzent.

Ďalší hodnotiaci do recenzií píšu, že by radšej nocovali vonku v zime, než by sa vrátili do tohto hotela. Návštevník, ktorý sa v hoteli ubytoval v roku 2016 prezrádza, že pri dverách do svojej izby niekoľkokrát našiel tulákov a prostitútky.

Viacerí návštevníci sa sťažujú aj na elektrinu, ktorá väčšinu času nefungovala. Problémy boli aj s vodou a posteľami, ktoré boli podľa slov hostí menej pohodlné ako podlaha.

Zaujímavosťou je, že jeden muž si v roku 2016 na posteľ posvietil pomocou UV svetla a našiel na nej fľaky, ktoré za bežných okolností viditeľné neboli. V prípade vody boli problémy najmä s jej teplotou. Ako uvádzajú viacerí recenzenti, teplá voda tiekla iba od 21. hodiny do 23. hodiny. 

zdroj: Tripadvisor

Zaujímavá je aj recenzia od Holanďanky, ktorá hotel navštívila v roku 2015. 

„Ako môžete vidieť pri predošlých recenziách, hotel nie je v súlade so západnými štandardmi. Na mojej posteli nebol matrac, všetko bolo v sovietskom štýle a úplne tmavé. Teplá voda nie je samozrejmosťou a počítať by ste mali aj s výpadkami elektriny,“ uvádza žena.

Aby však len nenadávala, pozitívne ohodnotila napríklad raňajky a možnosť použitia karaoke setu a hrania biliardu. 

Severná Kórea je najlepšia Kórea

V meste Pchjongjang je turistom otvorených iba 8 hotelov, čiže výber nie je extrémne náročný. V roku 2016 krajinu navštívili približne 100-tisíc turistov ročne, no vodca Severnej Kórey mal veľmi vysoké ambície. Predpokladal, že v roku 2017 krajinu navštívi približne milión turistov a v roku 2020 celé dva milióny. 

zdroj: Tripadvisor

Ak by však naozaj chcel dosiahnuť tieto čísla, mal by porozmýšľať nad tým, čo ponúka turistom. Hotel bez teplej vody a poriadneho elektrického pripojenia je problém, no ešte väčším problémom je skutočnosť, že ubytovaní si z obľúbených švédskych stolov nesmú vziať toľko jedla, koľko naozaj chcú. 

Medzi mnohými negatívnymi recenziami sa však našli aj recenzie, ktoré zamestnancov a vlastníkov hotela určite potešili. V roku 2017 hotel navštívil Brit, ktorý sa v ňom ubytoval počas pracovnej cesty. „Zamestnanci boli nápomocní najviac, ako vedeli,“ uviedol v recenzii.

zdroj: Tripadvisor

Tvrdenia o tvrdých posteliach bez matracov vyvracia Číňan, ktorý sa do hotela dostal v roku 2019 prostredníctvom lacnej cestovnej kancelárie. Vo svojom hodnotení tvrdí, že hotelové postele sú vyhrievané tak, ako izby. V recenzii dodáva, že priestory sú čisté, že tu nechýba sauna s priestormi určenými na masáž a spoločenská miestnosť.

Zdroje: Reflex.cz, TripAdvisor

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá