Nie si lenivý, pravdepodobne si len inteligentný. Odborníci vysvetlili, ako to je v skutočnosti s lenivcami

  • Považujú ťa za lenivca?
  • Možno len príliš veľa premýšľaš a patríš ku inteligentným ľuďom
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, pixabay/RyanMcGuire ,pixabay/nandaoliv
  • Považujú ťa za lenivca?
  • Možno len príliš veľa premýšľaš a patríš ku inteligentným ľuďom

Patríš do skupiny nadšených športovcov, alebo skôr k tým, ktorých by tvoja stará mama nazvala lenivým domasedom? Štúdie načrtli možnosť, že leniví ľudia nie sú leniví, ale sú tí inteligentnejší. Aj napriek tomu je však nutné podotknúť, že aspoň minimálne športové aktivity sú potrebné k životnému štýlu ktorý označujeme za zdravý. Späť ale k štúdii a tvojej lenivosti.

Prekvapivé výsledky

Podľa štúdie publikovanej v časopise Journal of Health Psychology sa ľudia s vysokým IQ nudia ľahšie. Práve to ich vraj vedie k tomu, aby trávili viac času premýšľaním. Aj napriek tomu, že mnohí pôsobia, že nič nerobia, v skutočnosti sa údajne zaoberajú aktívnym premýšľaním nad rôznymi problémami.

Sú podľa tvojho názoru leniví ľudia inteligentnejší?

Štúdia, ktorej sa zúčastnilo niekoľko osôb, prebehla pomerne jednoducho. Tím výskumníkov vytvoril dotazník, na základe ktorého zistili, akú úroveň poznávania majú jednotliví respondenti. Podľa výsledkov potom 60 osôb rozdelili na skupinu mysliteľov a na druhej strane akýchsi nemysliteľov.

Každý jeden účastník výskumu následne počas 7 dní nosil sledovač, ktorý zaznamenával jeho jednotlivé aktivity. Výskumníkom prístroje následne poskytli prehľad o ich zvykoch, objasňuje CNBC. Údaje, ktoré následne z výskumu vzišli, mnohých prekvapili.

Výskumníci totiž zistili, že ľudia s vysokým IQ, sa nudia menej, čo znamená, že aj napriek tomu, že neboli aktívni, vedeli svoju myseľ zamestnať premýšľaním. Na druhej strane výsledky ukázali, že skupina, ktorá bola aktívnejšia sa začala nudiť v momente, keď mala ostať sedieť a pozorovať svoje abstraktné myšlienky. Namiesto toho radšej stimulovali svoju myseľ aktívnymi úlohami, akými sú šport či iné fyzické aktivity.

Lenivosť
zdroj: pixabay/Free-Photos

Interpretuj s opatrnosťou

Výnimkou boli víkendové dni. V tom prípade sa totiž medzi skupinami neukázal žiadny rozdiel, píše IFL Science. Nemýľ si však schopnosť sedieť sám so sebou a svojimi myšlienkami s tým, že môžeš presedieť celý deň pred televíziou.

McElroy, pod vedením ktorého výskum prebiehal uvádza, že lenivosť je u inteligentných ľudí negatívnym dopadom sedavého zamestnania. Poukazuje preto na nutnosť zvýšenej aktivity a dbanie o svoje zdravie.

Taktiež je nutné dodať, že vedci na záver dodávajú, že výsledky tejto štúdie by sa mali interpretovať s opatrnosťou. Pozorovaná vzorka ľudí bola malá.

Ilustračný obrázok
zdroj: pixabay/RobinHiggins
Zdroje: https://www.cnbc.com/2019/02/15/the-science-backed-reason-lazy-people-are-smarter-more-successful-and-better-employees.html, ifl science, Journal of health Psychology

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK