Nie, táto fotografia nie je z Ukrajiny. Ale aj tak zachytáva takmer rovnaký príbeh

  • Príbeh Čečenska je v mnohom prepojený na ťaženie na Ukrajine
  • Paralely medzi osudom tejto malej republiky a súčasnou inváziou len ťažko prehliadneš
Groznyj
Reprofoto: X/Mykhailo Rohoza
  • Príbeh Čečenska je v mnohom prepojený na ťaženie na Ukrajine
  • Paralely medzi osudom tejto malej republiky a súčasnou inváziou len ťažko prehliadneš

Prezeráme si fotografie zdevastovaného Mariupoľa, na nepoznanie rozdrveného Bachmutu… A zrazu sa vraciame do čoraz hlbšej histórie. Minulosti, ktorú spája jedna a tá istá osoba, vláda či krajina. Musíme ale zavítať minimálne do obdobia pred 30 rokmi.

Čečenská republika, ktorá je v skutočnosti autonómnou súčasťou Ruskej federácie, na svoju spoločnú históriu s Kremľom spomína vo veľmi pochmúrnom podtóne, ktorý začal ešte na prelome 17. a 18. storočia. My sa ale teraz zameriame najmä na situáciu počas poslednej dekády minulého storočia.

V roku 1991, keď sa Čečenci stále len spamätávali z udalostí po druhej svetovej vojne, velenie republiky po voľbách pripadlo bývalému sovietskemu armádnemu leteckému veliteľovi Džocharovi Dudajevovi. Ten vtedy urobil rozhodnutie, z ktorého sa vykryštalizovala budúcnosť tejto malej kaukazskej oblasti na minimálne ďalších 10 rokov. Prehlásil jej nezávislosť od Ruska.

Moskva to nevnímala veľmi prívetivo a na svoju federáciu uvalila ekonomickú blokádu. O tri roky neskôr sa začala angažovať v pomoci miestnym, ktorí sa postavili proti Dudajevovi. V Čečensku v tom čase rapídne rástla miera korupcie, pribúdali mocné klany či gangy a vtedajší ruský prezident Boris Jeľcin sa tam rozhodol poslať 40 000 svojich vojakov.

Toto nie je Ukrajina

Došlo k prvému útoku na Groznyj, hlavné mesto republiky. Konflikt sa začal rozširovať a Čečenci známi svojou neoblomnosťou, azda až krutosťou na vojnovom fronte, sa nevzdávali za žiadnu cenu. Boje naberali na čoraz zložitejších a vážnejších rozmeroch. Ruské straty spôsobovali rastúci odpor verejnosti v domovine padlých vojakov a ten podporovala aj väčšina vtedajších nezávislých médií.

O dva roky neskôr počas bojov došlo k vážnemu zvratu. Ruská raketa zasiahla oblasť, kde sa nachádzal aj Dudajev. Čečenský líder padol a malá republika sa ocitla pred ďalším otáznikom. Čo ďalej?

Rozhodli sa pre podpis mierovej dohody. Zmluvy, ktorá v roku 1996 zaručovala stiahnutie väčšiny ruských síl z Čečenska. Konečné riešenie štatútu republiky sa však odložilo až na rok 2001. Počas nasledovného roka v máji Rusko a Čečensko dosiahli dohodu o uznaní zvoleného prezidenta Aslana Maschadova. To však nebolo všetko.

„Nie, táto fotografia nie je Ukrajina. Toto je Čečensko. V roku 1999 bolo hlavné mesto Groznyj zničené Rusmi. Tri roky predtým pritom Rusko podpísalo mierovú zmluvu s Čečencami. Prehrali vojnu a potrebovali pauzu. Vrátili sa však a zabili až 300 000 Čečencov, 25 % celého malého, ale hrdého národa, ktorý chcel slobodu,“ píše na sociálnej sieti ukrajinský veterán Mychajlo Rohoza, ktorý v bojoch utrpel vážne poranenia nôh.

Čo sa teda udialo?

Čečenskí rebeli začali útočiť v susednej federácii Dagestan. V tom čase dochádzalo aj k bombovým útokom v Rusku. Vtedajší premiér v Moskve Vladimir Putin tvrdil, že ide o obnovené aktivity čečenských militantov. Rozhodol sa spustiť druhú ofenzívu na Groznyj.

Ruské jednotky najprv dobyli rovinatý terén na severe republiky, no keď sa priblížili k hlavnému mestu, ich postup sa značne spomalil. Moskva tiež stiahla svoje uznanie Maschadova za prezidenta Čečenska, z ktorého sa následne stal líder rebelov, a spustila masívne bombardovanie. Z republiky utieklo približne 200 000 ľudí. Boje neprestávali.

Rusom sa podarilo Groznyj dobyť. Avšak až o rok neskôr. Moskva sa teda zamerala na povstalecké bašty v južnom horskom regióne oblasti. Viedlo to k páchaniu zverstiev, pravidelnému zabíjaniu civilistov, ale aj k takmer dennému ostreľovaniu ruských jednotiek. Obnovená vojenská kampaň sa v Rusku tešila širokej podpore verejnosti, konštatuje OSN. Po teroristických útokoch v USA z roku 2001 Moskva dokonca spájala Čečencov aj s Al-Káidou. (V snahe odôvodniť svoje útoky.)

Snahy o proruské velenie

Následne sa Kremeľ pokúsil zvrátiť situáciu v Čečensku pomocou referenda. Konalo sa bez slobodných médií a verejnej diskusie. Moskvou vymenovaná čečenská administratíva tvrdila, že volebná účasť dosiahla až 85 percent. Údajne 96 percent voličov podporilo Ruskom ustanovenú ústavu.

Nezávislý prieskum nálad v republike uskutočnený ruskou organizáciou Memorial však zistil, že 80 percent pôvodného obyvateľstva s referendom ani len nesúhlasilo. Piateho októbra 2003 sa aj tak konali voľby, v ktorých zvíťazil kandidát podporovaný Kremľom Achmad Kadyrov, otec dnešného čečenského vodcu Ramzana Kadyrova, ako prezident.

Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe to kritizovala s tým, že voličom nebol ponúknutý poriadny výber. USA voľby posúdili ako „vážne pochybné“.

Kadyrov sa na čele republiky dlho neohrial. Zahynul pri výbuchu pred televíznymi kamerami v roku 2004, zabili ho čečenskí rebeli. O rok neskôr už ale zahynul aj líder povstalcov Maschadov, ktorého dolapili ruskí operatívci.

Proruskí čečenskí predstavitelia priznali, že od vypuknutia vojny v roku 1994 zomrelo v republike viac ako 200 000 ľudí. Ďalšie státisíce ľudí boli zranené a vysídlené.

Súčasný režim, ktorý vedie Ramzan Kadyrov, syn zavraždeného prezidenta, je napojený na sieť zločineckých skupín. Separatisti v republike ho odsudzujú ako zradcu. Putin tohto muža ale v januári 2005 vyhlásil za hrdinu Ruska, čím šokoval ľudskoprávnu komunitu.

Kadyrov po februári 2022 sám posielal svoje jednotky na Ukrajinu. S Čečencami na bojisku sa najprv spájali príbehy plné obáv z ich brutality a neskôr správy o ich neúspechoch a vysokých stratách. Obohatili to viaceré kontroverzné propagandistické príspevky na TikToku, ktoré na túto platformu pridával sám Ramzan. Na verejnosti vystupoval vo vojenských topánkach od Prady.

Paralely

V príbehu o osude Čečenska vidíme množstvo zaujímavých prepojení na súčasnú nevyprovokovanú vojnu, ktorú Rusko na Ukrajine vedie už 2, respektíve až 10 rokov. Už len pri, v úvodzovkách, „referendách“, ktorými sa kremeľský režim pokúša obhájiť svoje skutky na Donbase tak, ako sa o to snažil v Čečensku.

Paralely vidíme aj pri rečiach o teroristoch v napadnutých oblastiach či o údajnom náraste počtu neonacistov na Ukrajine, ktorej prezident ani netají svoje židovské korene.

A taktiež vidíme nemilosrdné bombardovanie zabíjajúce tisíce nevinných a bezbranných osôb. Fotografie zo zdevastovaného mesta Groznyj sa od záberov z Bachmutu, Mariopoľu či Avdijivky líšia len v jednom. Vtedy sme ich videli v čiernobielom, dnes sa táto realita zachytáva aj s jej pravými farbami.

Zdroje: Refworld, X/Mykhailo Rohoza

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá