Hrozba zabratia slovenských území Maďarskom je skutočná. Orbánovu fantáziu chápe aj Putin, hovorí expert

  • Maďarské nároky na Slovensko sú skutočnou hrozbou
  • Ak by Putin vyhral, čelili by sme im už dnes, hovorí Káčer
  • Rusko to chápe a popiera hranice
Maďarské nároky na Slovensko, Orbánov šál a Slováci na proteste
Ilustračný obrázok: Viktor Orbán a šál s mapou „Veľkého Uhorska“, Slováci na proteste, Reprofoto: Instagram/Viktor Orbán, TASR/Jaroslav Novák
  • Maďarské nároky na Slovensko sú skutočnou hrozbou
  • Ak by Putin vyhral, čelili by sme im už dnes, hovorí Káčer
  • Rusko to chápe a popiera hranice

Vráťme sa ešte k rozhovoru ruského prezidenta Vladimira Putina s americkým exmoderátorom kontroverznej televízie Fox News Tuckerom Carlsonom. Šéf Kremľa sa v ňom totiž dotkol otázky európskych hraníc, ktoré sa v minulom storočí opakovane formovali a menili. A teda mieril aj na územné nároky Maďarska voči Slovensku či iným krajinám, ktoré sa od vtedajšieho Uhorska po prvej svetovej vojne odtrhli.

V súčasnosti naša krajina skutočne čelí hrozbe, pripomínajú mnohí predstavitelia štátu. Putin zdieľa s maďarským premiérom Viktorom Orbánom spoločný strategický cieľ, hovorí bývalý minister hospodárstva Karel Hirman. Obaja totiž túžia eliminovať svoje územné straty z 20. storočia. Ak sa teda sústredíme na slovensko-maďarské vzťahy, ide o územie juhu našej krajiny, ktoré Budapešť získala pred druhou svetovou vojnou.

„Keby bol Putin úspešný so svojou ‚bleskovou operáciou‘ na Ukrajine tak, ako si to predstavoval, tak by sme už možno dnes čelili územným nárokom zo strany Maďarska. Myslím si, že ak Ukrajina padne, tak nám takáto situácia hrozí,“ potvrdil pre Startitup exminister zahraničných vecí a bývalý veľvyslanec v Maďarsku Rastislav Káčer.

Čo by sa mohlo udiať?

Nešlo by však o primárne o vojenské nároky, podotýka. Vyzeralo by to podobne ako v 30. rokoch minulého storočia, keď Česko-Slovensko v prospech Maďarska stratilo územia na základe udalosti, ktorú z učebníc dejepisu poznáme ako Prvú viedenskú arbitráž. Šlo vtedy o oblasti dnešného južného Slovenska (červenou farbou zvýraznená časť mapy).

Ak by sa história opakovala, bývalý minister zároveň podotýka, že v istej fáze by vo vzťahu Slovenska a Maďarska bola nejakým spôsobom použitá aj vojenská sila.

Prvá viedenská arbitráž, strata území v prospech Maďarska
zdroj: Wikimedia Commons/Martin Proehl/Murli

„Viete, ale tu sa medze nekladú akejkoľvek fantázii. Veď ak padne Ukrajina, Putin sa nezastaví. Či už by šlo o jeho vlastné vojenské riešenie alebo čokoľvek iné, myslieť si, že naše hranice, štátnosť a suverenita sú naveky garantované len preto, že nás pred 30 rokmi uznalo OSN, by bolo strašne, strašne naivné,“ uviedol.

Putin: Nároky na hranice zo 17. storočia sú pochopiteľné

Naša krajina nie je v bezpečí už 10 rokov, podotýka Hirman. Stačí počúvať, čo zaznieva na zasadnutiach maďarskej vládnej strany Fidesz.

„Slovensko sa ocitá v hrozbe od roku 2014, keď Putin anektoval Krym, čím poprel základné usporiadanie Európy po druhej svetovej vojne a nedotknuteľnosť medzinárodne uznaných hraníc po druhej svetovej vojne.“

„Sám Orbán, a nielen on, ale aj ďalší predstavitelia Fideszu hovoria o tom, že to, čo sa dohodlo v Trianone, teda po prvej svetovej vojne, sa musí zmeniť. To nie ja vravím, že tu niečo straší. Len počúvame, čo hovoria oni.“

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Startitup, Denník N, Aktuality

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá