Bidenovi ostro „uletel jazyk“, Putina častoval hrubou nadávkou. Reakcia Kremľa prišla okamžite

  • Okrem Putina sa podľa Bidena máme obávať aj klimatickej zmeny
  • Putinovi nenadával prvýkrát
americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin
Americký prezident Joe Biden sa mimoriadne nelichotivo vyjadril na adresu svojho ruského protivníka Vladimira Putina, SITA/AP, Alex Brandon, Gavriil Grigorov
  • Okrem Putina sa podľa Bidena máme obávať aj klimatickej zmeny
  • Putinovi nenadával prvýkrát

Skutočnosť, že medzi Spojenými štátmi americkými a Ruskom, respektíve ich hlavami, teda v tomto prípade Joeom Bidenom a Vladimirom Putinom, dlhodobo existuje značné napätie, nie je žiadnym tajomstvom.

O to viac sa tieto vzájomné antipatie prejavujú, odkedy sa začala vojna na Ukrajine, a v týchto týždňoch a mesiacoch budú podľa všetkého eskalovať, čo nemalou mierou súvisí s blížiacimi sa prezidentskými voľbami v obidvoch týchto krajinách.

Nemecké Deutsche Welle píše, že viac ako hmatateľným dôkazom je stredajší výrok amerického prezidenta zo San Francisca, kedy v rámci predvolebnej kampane nazval svojho ruského protivníka „son of a b*tch“, čo sa dá preložiť ako sku**ysyn.  

Putina spomenul v súvislosti s klimatickou zmenou

Ruského prezidenta spomenul v súvislosti s klimatickou zmenou, pričom doslova povedal: „Máme šialeného son of a b*tch ako tento chlapík Putin a ďalší a celý čas sa musíme obávať jadrového konfliktu, ale existenčnou hrozbou pre ľudstvo je klíma,“ cituje z jeho prejavu CNN

Biden tiež kritizoval komentáre bývalého prezidenta Donalda Trumpa, ktorý prirovnával jeho právne problémy k smrti vodcu ruskej opozície a kritika Kremľa Alexeja Navaľného.

Prirovnáva sa k Navaľnému a hovorí, že keďže sa naša krajina stala komunistickou krajinou, bol by prenasledovaný rovnako, ako bol prenasledovaný Navaľnyj. Odkiaľ to, sakra, pochádza. Keby som tu stál pred 10 až 15 rokmi a povedal toto všetko, všetci by ste si mysleli, že som byť zaujatý… Je to zarážajúce,“ nechal sa počuť Biden, ktorého s najväčšou pravdepodobnosťou čaká odvetný súboj s Trumpom o prezidentské kreslo v Bielom dome v novembri.

V ostrom kontraste s Bidenom a ďalšími západnými lídrami totiž Trump, republikánsky prezidentský kandidát v nadchádzajúcich prezidentských voľbách, ešte neodsúdil Rusko alebo Putina za smrť Navaľného.

Okamžitá reakcia Kremľa

The Moscow Times uvádza, že reakcia Moskvy na ostrý slovník amerického prezidenta na seba nenechala dlho čakať. „Je to obrovská hanba pre krajinu… pre Spojené štáty. Ak prezident používa takýto jazyk, mal by sa hanbiť. Je jasné, že pán Biden sa správa ako hollywoodsky kovboj preto, aby získal domáce politické body,“ povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Britský The Guardian na druhej strane pripomína, že zo strany Bidena nešlo o prvé nelichotivé slová na adresu Vladimira Putina. V minulosti ho nazval vrahom, čistým násilníkom, vojnovým zločincom a mäsiarom. Krátko po začiatku Putinovej invázie na Ukrajinu Biden povedal, že ruský prezident „nemôže zostať pri moci“.

Agentúra Reuters dodáva, že Biden má v rámci predvolebnej kampane tendenciu ísť mimo scenára a v posledných mesiacoch tak kopal do čínskej vlády, Republikánskej strany či amerického spojenca Izrael za bombardovanie Pásma Gazy.

Bidenove verbálne útoky proti Putinovi sa tiež prudko zintenzívnili v Bielom dome a počas kampane. Minulý týždeň americký prezident obvinil Putina a „jeho násilníkov“ zo smrti opozičného lídra Alexeja Navaľného.

„Nevieme presne, čo sa stalo, ale niet pochýb o tom, že smrť Navaľného bola dôsledkom niečoho, čo spáchal Putin a jeho násilníci,“ povedal minulý týždeň.

Deutsche Welle tiež informuje o tom, že termín son of a bi*ch nepoužil Biden prvýkrát. V januári 2022 ho zachytili na živom mikrofóne s použitím rovnakej nadávky namierenej voči reportérovi Fox News v Bielom dome.

Zdroje: Deutsche Welle, The Moscow Times, CNN, Sky News, The Guardian , Reuters

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá