Biden v súkromí škaredo nadáva na Netanjahua aj Trumpa, tvrdí renomovaný portál

  • Biden má s Netanjahuom napätý vzťah už dlhšie
  • Biely dom nadávanie na izraelského premiéra poprel, voči Trumpovi sa nevyjadril
Joe Biden
Joe Biden Flickr/Gage Skidmore
  • Biden má s Netanjahuom napätý vzťah už dlhšie
  • Biely dom nadávanie na izraelského premiéra poprel, voči Trumpovi sa nevyjadril

Situácia na Blízkom východe by sa za pokojnú nedala označiť už dosť dlho a po nečakaných útokoch Hamasu zo 7. októbra minulého roka a následnému otvorenému konfliktu, ktorý trvá dodnes a ani najväčší odborníci na medzinárodné vzťahy či politológiu si netrúfajú odhadovať jeho koniec, to už platí dvojnásobne.

Renomovaný bruselský portál Politico v týchto dňoch priniesol informácie týkajúce sa amerického prezidenta Joea Bidena, ktoré pravdepodobne ešte viac prilejú olej do ohňa. 

Ambivalentný vzťah Bidenovej administratívy k vojne v Izraeli

„K…a zlý chlap,“ (v origináli fu*king bad guy) malo odznieť z úst amerického prezidenta na adresu izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Toto vyjadrenie Politico získalo od ľudí, ktorí hovorili priamo s Bidenom.

Ten však prostredníctvom svojho hovorcu Andrewa Batesa tieto obvinenia jednoznačne poprel. „Prezident to nepovedal, nikdy by to neurobil,“ povedal Bates, ktorý zároveň dodal, že obaja lídri majú desiatky rokov trvajúci vzťah, ktorý je úctivý tak na verejnosti, ako aj v súkromí.

Portál The Jerusalem Post ale podotýka, že to tak celkom nie je. Biden a Netanjahu mali v minulom roku napäté vzťahy v dôsledku nezhôd týkajúcich sa plánu izraelskej vlády reformovať súdnictvo, správania krajne pravicových členov vlády a taktiež vládnych plánov týkajúcich sa pásma Gazy.

Začiatkom roka 2023 Biden naliehal na Netanjahua, aby „odstúpil“ od plánu reformy súdnictva v dôsledku masívnych protestov, ktoré Izrael následne zachvátili, pričom Netanjahu odpovedal, že nebude robiť rozhodnutia založené na „tlakoch zo zahraničia“.

Okrem toho, zatiaľ čo Bidenova administratíva presadzuje rámec, ktorý by nakoniec viedol k vytvoreniu palestínskeho štátu, Netanjahu vo vyhláseniach z posledných týždňov odmietol akýkoľvek plán na vytvorenie palestínskeho štátu. V januári sa mala podľa amerických médií Bidenova administratíva stretávať s členmi opozície izraelského parlamentu nazývaného Knesset a zástupcami občianskej spoločnosti, keďže očakáva, že budúcu vládu nebude viesť Netanjahu.

Ďalší izraelský portál The Times of Israel zdôrazňuje, že významnú úlohu v tejto súvislosti hrajú aj novembrové prezidentské voľby v USA. Niektorí demokrati, najmä viceprezidentka Kamala Harrisová, si totiž začali uvedomovať, že podpora Izraela z ich strany by ich mohla stáť kľúčovú podporu v nadchádzajúcich voľbách medzi mladými voličmi, z ktorých niektorí môžu voliť tretiu stranu a nakoniec dať republikánskemu lídrovi Donaldovi Trumpovi výhodu.

Je prekvapujúce, že prieskum YouGov nedávno zistil, že 50 percent respondentov, ktorí sa identifikujú ako voliči Bidena, označilo izraelskú ofenzívu za „genocídu“.

Harrisová v súkromných rozhovoroch mimo Bieleho domu vyjadrila svoje znepokojenie a obhajuje väčšiu podporu pre civilistov v Gaze. Biden zároveň zverejnil exekutívny príkaz sankcionujúci extrémistických osadníkov za násilie voči Palestínčanom na Západnom brehu Jordánu. Zákonodarcovia v Kongrese sú tiež frustrovaní z izraelského premiéra a vojny na Blízkom východe.

Portál Huffpost píše, že Biden je „hlboko podozrievavý“ voči Netanjahuovi a obáva sa, že izraelský vodca chce primäť USA k väčšiemu zapojeniu do vojny na Blízkom východe, ktorá vtiahne do boja viac amerických zbraní a dokonca aj amerických vojakov.

Bidenova podpora izraelskej protiofenzívy po útoku militantov z Hamasu na krajinu 7. októbra tiež znižuje jeho podporu medzi niektorými arabskými a moslimskými Američanmi. O tom svedčí aj skutočnosť, že koncom januára arabskí a moslimskí lídri a voliči v Michigane zrušili plánované stretnutie s prezidentom.

Na druhej strane, Wionews podotýka, že americký prezident sa zároveň usilovne snaží prekročiť tenkú hranicu medzi Izraelom a arabským svetom. Začiatkom tohto týždňa vyjadril súcit s tými, ktorí sú „zadržiavaní ako rukojemníci, bombardovaní alebo vysídlení“.

Urážky Trumpa Biely dom nekomentoval

Politico tiež uvádza, že pár dní pred ostrým slovníkom voči Netanjahuovi sa 82-ročný Biden činil aj voči svojmu úhlavnému nepriateľovi a veľmi pravdepodobnému opätovnému súperovi v prezidentských voľbách Donaldovi Trumpovi.

„Ten chlap je debilný kretén,“ mal povedať na adresu svojho 77-ročného rivala. Zaujímavé pritom je, že v tomto prípade sa k dôveryhodnosti tohto tvrdenia Biely dom nevyjadril. Vzájomná animozita medzi Bidenom a Trumpom samozrejme nie je žiadnou novinkou. 

Zdroje: The Jerusalem Post, Wionews, Huffpost , The Times of Israel, Politico

Najnovšie videá

Trendové videá