Spojené Štáty môžu odstaviť Európu od plynu, Biden vystrašil politikov

  • Spojené Štáty môžu prehodnotiť energetickú politiku v oblasti vývozu zemného plynu do EÚ
  • Toto rozhodnutie môže drasticky ovplyvniť európsky trh s energiami
lodný tanker plaviaci sa na mori
Pixabay/Public Domain Pictures
  • Spojené Štáty môžu prehodnotiť energetickú politiku v oblasti vývozu zemného plynu do EÚ
  • Toto rozhodnutie môže drasticky ovplyvniť európsky trh s energiami

Spojené Štáty informovali, že prehodnocujú politiku vývozu zemného plynu z USA. Bidenova administratíva uskutočnila analýzu so zameraním na klímu, ktorá teraz vyvoláva znepokojenie v už aj tak napätom európskom energetickom sektore.

Podľa exkluzívnej správy portálu Politico by tento krok ministerstva energetiky, ktorým sa menia kritériá schvaľovania povolení na vývoz plynu, mohol brániť kľúčovým projektom nevyhnutným pre energetické potreby Európy v rámci jej úsilia čeliť ruskej agresii na Ukrajine.

Tento vývoj poukazuje na ďalekosiahly vplyv zmien americkej politiky, najmä na úsilie USA znížiť závislosť od fosílnych palív, a zdôrazňuje zložité výzvy a potenciálne napätie, ktoré predstavuje pre európske vedenie a transatlantickú spoluprácu v oblasti bezpečnostných cieľov.

LNG je pre Európu kľúčový

Politico ďalej informuje, že rozhodnutie prezidenta Joea Bidena zvýšiť kontrolu vývozu plynu z hľadiska jeho vplyvu na klímu sa stretlo s potleskom ochrancov životného prostredia, ale vyvoláva nepokoj medzi európskymi priemyselnými lídrami, keďže konflikt na Ukrajine pretrváva.

Ako informovalo obchodné združenie EuroGas, Európska únia drasticky znížila dovoz ruského plynu na menej ako tretinu zo 155 miliárd kubických metrov, ktoré získala v roku 2021. Ako kompenzáciu EÚ strojnásobila dovoz skvapalneného zemného plynu z USA, ktorý v roku 2023 dosiahne 60 miliárd kubických metrov.

Prezident EuroGas Didier Holleaux poznamenal: „Tento LNG je pre Európu kľúčový, pretože pomohol stabilizovať ceny plynu a elektriny pre spotrebiteľov po dlhšom období rekordných nárastov v dôsledku zníženia dodávok z Ruska.“

Didier Holleaux ďalej varuje, že nedostatok kapacity na vývoz plynu z USA by mohol zhoršiť globálnu krízu dodávok. Vysokopostavený predstaviteľ EÚ, ktorý hovoril pod anonymitou, medzitým zdôraznil, že blok sa zdráha špekulovať o možnom znížení produkcie v USA alebo obmedzení vývozu do EÚ, pričom zdôraznil, že z Washingtonu neprišlo žiadne oficiálne oznámenie o takýchto opatreniach, píše Politico.

Bidenov národný poradca pre klímu Ali Zaidi neprezradil podrobnosti prebiehajúceho posudzovania ani jeho vplyv na vydávanie povolení ministerstvom energetiky. V prejave na výstave Auto Show vo Washingtone Zaidi uviedol, že ministerstvo energetiky musí rozhodovať o verejnom záujme na základe rôznych faktorov, pričom zdôraznil, že to patrí do kompetencie ministerstva.

Protirečí si EÚ?

Napriek ambicióznemu cieľu EÚ dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050 nestanovila termín na postupné vyradenie plynu, poznamenáva Tom Marzec-Manser zo spoločnosti ICIS. Očakáva sa, že kontinent sa bude v nasledujúcom desaťročí spoliehať na vývoz amerického plynu, pričom USA už teraz pokrývajú významnú časť potrieb EÚ a Spojeného kráľovstva.

Leslie Palti-Guzmanová zo spoločnosti Synmax uvádza, že hoci oneskorenie amerických vývozných povolení nebude mať okamžitý vplyv na Európu, akékoľvek budúce spomalenie by mohlo viesť európske firmy k podpisu zmlúv s Katarom.

EÚ, ktorá je najväčším svetovým odberateľom LNG, rozširuje svoje dovozné kapacity, ale čelí riziku nadmernej závislosti od jedného dodávateľa, podobne ako v minulosti pri závislosti od ruského plynu. Medzitým sa objavujú obavy o životné prostredie, pričom nemecká strana Zelených nalieha na regulačné orgány USA, aby odmietli nové návrhy infraštruktúry pre fosílne palivá, píše Politico.

Zdroj: Politico

Najnovšie videá

Trendové videá