Kľúčové nariadenie Medzinárodného súdneho dvora. Izrael musí zabrániť genocíde

  • Medzinárodný súdny dvor sa vyjadril ku konfliktu v Gaze
  • Izrael dostal viacero nariadení
Vojna v Izraeli, Medzinárodný súdny dvor, súd Izrael, nariadenie súdu
TASR/AP, Fatima Shbair, Patrick Post
  • Medzinárodný súdny dvor sa vyjadril ku konfliktu v Gaze
  • Izrael dostal viacero nariadení

Izrael dnes od Medzinárodného súdneho dvora (MSD) v Haagu dostal nariadenie, aby povolil prístup humanitárnej pomoci do pásma Gazy. Okrem toho sa od izraelskej armády žiada, aby obmedzila straty na životoch a škody. Súd nenariadil zastavenie vojenskej operácie.

TASR píše, že Izrael musí podľa MSD prijať okamžité a účinné opatrenia, aby zabezpečil poskytnutie naliehavo potrebných základných služieb a humanitárnej pomoci na riešenie nepriaznivých podmienok na život, ktorým Palestínčania čelia. Takisto musí prijať opatrenia na zabránenie a potrestanie priameho a verejného podnecovania na páchanie genocídy.

Po teroristických útokoch zo 7. a 8. októbra, ktoré viedlo extrémistické hnutie Hamas vládnuce v Gaze, sa Izrael opäť postavil pred otázku spolunažívania Židov, Arabov, prisťahovalcov, judaistov, kresťanov, moslimov, ateistov a množstva menšín pod jednou vlajkou.

Ako sme ťa informovali v našej obšírnej reportáži z vojnovej krajiny, či videoreportáži zo zničeného kibucu, siedmeho a ôsmeho októbra umrelo rukami Hamasu 1 139 ľudí. Šlo o Izraelčanov, ale aj o osoby rôznych iných národností.

Odvtedy umierajú ľudia aj v Gaze a podľa súčasného izraelského velenia to vyzerá tak, že vojna zatiaľ nekončí. Izrael bojuje proti Hamasu v komplikovanej situácii. Hnutie svoje objekty, zbrane, sklady či základne rozmiestňuje v civilistami obývaných oblastiach.

Obvinenia z genocídy

Juhoafrická republika (JAR) v decembri na pôde MSD oficiálne obvinila Izrael z porušenia Dohovoru OSN o genocíde. Súd žiadala, aby nariadil Izraelu zastavenie vojenských operácií v Pásme Gazy.

Ako sme písali v tomto článku, celá situácia v krajine z pohľadu „nezaujatej osoby“ je veľký otáznik. Rovnako otázne sú však aj čísla obetí prezentované svetu. Ide o počet udávaný Hamasom, čo musíme opakovane zdôrazňovať. Sú to teda neoverené, alebo až neoveriteľné údaje vychádzajúce z antisemtických a antiizraelských kampaní teroristického hnutia.

To však neznamená, že to, čo sa deje v Gaze, je v poriadku. A ani to neznamená, že v Gaze umrelo „málo“ ľudí, ak sa vôbec pri úmrtiach v akejkoľvek súvislosti dá hovoriť o menšom či väčšom množstve. Práve naopak, počet obetí je a bude žalostný.

MSD v piatok oznámil, že žalobu JAR nezamietne a bude sa ňou zaoberať. Nariadil šesť tzv. predbežných opatrení na ochranu Palestínčanov v Pásme Gazy. Piatkové rozhodnutie je len dočasné a posúdenie obvinení z genocídy môže trvať celé roky.

„Súd si uvedomuje rozsah humanitárnej tragédie, ktorá sa odvíja v regióne a je hlboko znepokojený pribúdajúcimi stratami ľudských životov a utrpením,“ povedala predsedníčka tribunálu Joan Donoghueová.

Agentúra OSN pre pomoc palestínskym utečencom (UNRWA) v piatok zároveň oznámila, že začala vyšetrovať niekoľkých svojich zamestnancov podozrivých z účasti na útoku Hamasu na Izrael zo 7. októbra a ukončila s nimi pracovný pomer.

„Izraelské úrady poskytli UNRWA informácie o údajnom zapojení niekoľkých zamestnancov UNRWA do strašných útokov na Izrael zo 7. októbra,“ povedal generálny komisár UNRWA Philippe Lazzarini.

Dodal, že v záujme zachovania schopnosti agentúry poskytovať humanitárnu pomoc sa rozhodol „okamžite ukončiť zmluvy s týmito zamestnancami a začať vyšetrovanie s cieľom bezodkladne zistiť pravdu“.

Zdroje: TASR, Redakcia

Najnovšie videá

Trendové videá