EXKLUZÍVNE izraelský veľvyslanec pre Startitup: Sú to agenti smrti. Radíme im, aby si s nami nezačínali

 • Veľvyslanec Izraela Eitan Levon zavítal do redakcie Startitup
 • Prinášame exkluzívny rozhovor o súčasnej vojne v jeho krajine
 • Aká je tu budúcnosť?
Vojna v Izraeli, veľvyslanec Izraela na Slovensku Eitan Levon ukazuje snímku, na ktorej teroristi Hamasu držia plagát s nacistickým symbolom
Vojna v Izraeli. Veľvyslanec Izraela na Slovensku Eitan Levon ukazuje snímku, na ktorej teroristi Hamasu držia plagát s nacistickým symbolom TASR/AP, Ramez Mahmoud
 • Veľvyslanec Izraela Eitan Levon zavítal do redakcie Startitup
 • Prinášame exkluzívny rozhovor o súčasnej vojne v jeho krajine
 • Aká je tu budúcnosť?

Vojna v Izraeli trvá už niekoľko dní, no ani zďaleka nejde o začiatok konfliktov v regióne. Ťahajú do dávnej histórie. Ani jedna z predchádzajúcich vojen však nepriniesla taký teror ako tá súčasná. Teroristické hnutie Hamas zaútočilo na izraelské mestá a dokázalo zaskočiť jednu z najvyspelejších armád sveta.

Teroristi drancovali obce v oblasti hraníc Izraela a pásma Gazy, ktoré spadá pod správu obmedzene autonómnej Palestíny. Zároveň na celú krajinu vypustili tisíce rakiet a v ostreľovaní pokračujú. Informovali sme ťa o zverských útokoch na návštevníkov festivalu, po ktorých na mieste ostalo 260 bezvládnych tiel.

Okrem toho armáda v jednej z napadnutých komunít našla vyše 70 mŕtvych vo svojich domovoch. Šlo o celé rodiny vrátane detí a zavraždených bábätiek. Objavujú sa informácie o stínaní hláv či znásilňovaní. Teroristi si svoje činy natáčali a chválili sa nimi na sociálnych sieťach.

Izrael v reakcii odkázal, že Hamas „otvoril brány pekiel“. V operácii s názvom „Železné meče“ spustil totálne obliehanie pásma Gazy. Oblasť tvrdo ostreľuje v snahe likvidovať teroristické vojenské objekty.

Hamas však pôsobí v obytných zónach a mnohí Palestínčania ani po výzvach Izraela na evakuáciu tieto miesta neopúšťajú. O život prichádza množstvo ľudí na jednej aj druhej strane.

Do redakcie Startitup zavítal veľvyslanec štátu Izrael na Slovensku Eitan Levon, ktorý u nás reprezentuje záujmy svojho štátu ako aj tunajšiu židovskú komunitu.

 • Sú otázky týkajúce sa práv Palestínčanov relevantné pre Izrael?
 • Prečo mnohí Palestínčania nereagujú na výzvy na evakuáciu?
 • Prevláda v izraelskej spoločnosti stres pred útokmi?
 • Aké má Izrael ciele v Gaze?
 • Neobáva sa, že by ofenzíva mohla podnietiť nárast antisemitizmu?
 • Reaguje Izrael primerane?
 • Ako reaguje veľvyslanec na tých, ktorí označujú Izrael za vinníka?
 • Je armáda pripravená na prípadné útoky ďalších teroristických hnutí?
 • Čo sa stane v najbližších dňoch?

Titulky sa nespúšťajú automaticky, neváhaj si ich však zapnúť v spodnej lište videa.

Čo sa musí stať, aby sa v budúcnosti zaručil nejaký lepší mier? A existuje možnosť riešenia v podobe dvoch štátov?

My (Izrael) sme pred 18 rokmi opustili pásmo Gazy. Chceli sme Gazanov nechať tak, skoncovať s prítomnosťou Izraela v oblasti a nechať ich budovať si svoje životy prosperujúcim spôsobom. Gaza v odpovedi na tento mierový krok Izraela začala viesť vojnu a každý rok od roku 2005 odpálila spolu desiatky tisíc rakiet. Bohužiaľ, náš súdny proces s nimi (s Hamasom) bol veľmi zlý. Oni očividne vôbec nechcú mier.

Chcú len zabíjať Židov. To je ich hlavný cieľ. To je ich dôvod bytia, ich jediné želanie. Z ich pohľadu by sme tam nemohli žiť či existovať. Majú za to, že Izrael musí zmiznúť z mapy. Oni – Hamas – nevidia možnosť dvoj-štátneho riešenia. Majú len jeden štát, a to je štát Hamas. O to sa zaujímajú a to sme vždy hovorili našim priateľom v Európe a Spojených štátoch.

Bohužiaľ sa ukázalo, že je to pravda. V sobotu a nedeľu dokázali, že sú zlomyseľnými zverami a vôbec nie ľudskými bytosťami.

A máme čoraz viac dôkazov, hrozných dôkazov. V mobilnom telefóne mám veľa obrázkov, ktoré s vami ale nebudem zdieľať, pretože by ste v noci nemohli spať. Ani ja už nemôžem. A to len ukazuje skutočnú povahu hnutia Hamas. Je rovnaké ako ISIS. A oveľa horšie než ISIS.

Včera sme v istom kibuci našli 40 zavraždených bábätiek. Niektoré z nich bez hláv. Hamas sťal deti. To dokonca nerobil ani ISIS. Sú horší než ISIS. Niečo také sme tu nevideli od holokaustu.

Niektoré ľudskoprávne organizácie začali opäť klásť otázky týkajúce sa práv Palestínčanov. Je to vôbec relevantné?

Nuž, pre nás áno, ale pre Hamas nie. Oni totiž vôbec nemyslia na práva svojich ľudí. Hamas tiež totálne porušuje základné ľudské práva Izraelčanov na život.

Organizácie na ochranu ľudských práv by sa preto mali zamerať na režim Hamasu a postaviť sa mu. Každý, kto podporuje Hamas, v skutočnosti podporuje genocídne organizácie a zločiny proti ľudskosti. Ak chcete stáť na ich strane, nuž, dobre.

Ale samozrejme, veľa našich priateľov si to teraz uvedomuje a sú šokovaní, keď vidia skutočnú tvár Hamasu. Každý, kto podporuje Hamas, žiaľ, podporuje genocídu a zabíjanie detí.

Vojna v Izraeli
zdroj: TASR/AP, Hatem Omar

Vidíme, že Izrael sa snaží chrániť životy civilistov a pred svojimi náletmi vyzýva na evakuáciu. Ale nie všetci oblasť opúšťajú. Čo je za tým? Prečo neodchádzajú?

Viete, sme jediná armáda, ktorá predtým, ako spustí nejaké bombardovanie rovnako ako iné armády, takpovediac, klope na strechy.

Varujeme ľudí, že budeme konať. Je to síce prospešné pre teroristov, pretože potom presne vedia, ako sa pripraviť. Ale robíme to kvôli ľuďom. Tým ľuďom, o ktorých sa Hamas nestará. Viete, stále sa snažíme o čoraz menej obetí na životoch miestnych.

Hamas sa však postará o to, aby boli počty obetí vysoké. A to robia – ako hovoríte po slovensky – „schválne“. Zámerne. Robia to. Rozmiestňujú svoje zbrane do nemocníc, do obytných oblastí. Každú svoju činnosť vykonávajú v obytných zónach za účelom, aby tam Izrael bombardoval a civilisti zomierali.

To je ich myšlienkou.

Preto sme požiadali civilistov, aby z týchto oblastí odišli. Je nám to ľúto. Ale čo môžeme robiť, keď (útočníci) znásilňujú naše mladé dievčatá, ako to spravili na tej prírodnej akcii. Máme hrozné dôkazy a stále ich viac a viac objavujeme. Čo môžeme v týchto prípadoch spraviť?

Musíme sa pomstiť, musíme ukázať svetu, že Hamas nesmie vyhrať. Naopak, Hamas musí ako organizácia zaniknúť. Je to smrtiace hnutie. Je horšie ako ISIS a veľa sa už naučilo. A môžem vám povedať, odkiaľ berie svoje praktiky.

Eitan Levon ukazuje snímku, na ktorej teroristi Hamasu držia plagát s nacistickým symbolom. Vojna v Izraeli
zdroj: Startitup – Eitan Levon ukazuje snímku, na ktorej teroristi Hamasu držia plagát s nacistickým symbolom

Ako môžete vidieť, toto sú bojovníci Hamasu. Odtiaľto vzali svoje myšlienky a toto podporujú. A toto je zas v New Yorku, z New York Times, čo je veľmi seriózne médium.

Ukazuje to, čo je vlastne ich ideológia zač a od koho sa naučili robiť to, čo robia. Dokázali to v sobotu aj v nedeľu, keď skutočne tie veci spravili.

Toto je ich inšpiráciou. Bohužiaľ.

A ak tomu svet doteraz nerozumel, dnes už podľa mňa chápe, že sú to rovnaké skupiny.

Eitan Levon ukazuje snímku, na ktorej teroristi Hamasu držia plagát s nacistickým symbolom. Vojna v Izraeli
zdroj: Startitup – Eitan Levon ukazuje snímku, na ktorej teroristi Hamasu držia plagát s nacistickým symbolom

Vieme, že Hamas pred svojimi útokmi nevaruje alebo toho veľa nenaznačí. Aká je teda nálada v izraelskej spoločnosti?

Na rozdiel od nás, čo sa snažíme varovať občanov, aby odišli z miest, v ktorých s Hamasom musíme bojovať, sa zameriavajú na všetkých civilistov.

Civilisti sú ich hlavným cieľom. Viac ako 80 % ich obetí boli civilisti. Oni totiž radi zabíjajú deti, ženy, starších ľudí… To je ich životný cieľ. Desivý. Keď strašíte ľudí a robíte všetky tie veci v štýle ISIS, nazýva sa to teror. A to je presne ich ambícia.

My, samozrejme, budeme chrániť našich občanov. Začali sme to robiť okamžite a robíme to aj teraz.

Premiér Netanjahu uviedol, že v súčasnosti je nevyhnutné vstúpiť do pozemnej ofenzívy. Hovorí, že v podstate pre Izrael neexistuje iná možnosť. Aké má teda v Gaze ciele?

Pozrite sa, taktiky armády naozaj nepoznám. Teraz ale začíname v Gaze pôsobiť. Neviem, či to prejde do pozemnej operácie alebo nie. Netuším. Môžem vám ale povedať, že naším hlavným cieľom je Hamasu zabrániť vo vlastnení akýchkoľvek zbraní.

A ak to bude potrebné, samotné hnutie Hamas zanikne. Inak ho úplne odzbrojíme. Nemôžeme si dovoliť, aby sa to zopakovalo. A, žiaľ, pri Hamase neexistujú kompromisy. Oni niečo také ani nepoznajú.

Existuje pre nich len jedno riešenie. My proti tomuto riešeniu budeme musieť bojovať, kým nezmizne z povrchu zemského. Videli sme totiž, čo sa môže stať, ak tak neurobíme.

Ale neobávate sa, že pozemná ofenzíva a ostreľovanie môžu nejakým spôsobom podnietiť nárast antisemitických nálad?

Ak by existovala ďalšia možnosť, bol by som veľmi rád. Antisemiti však budú antisemitmi vždy. Bez ohľadu na to, čo sa stane. O nich sa teda nebojím.

Jedine nechcem, aby zomierali bežní občania. Ale čo sa tu dá robiť? Môžeme sa stiahnuť a povedať si, že sa vlastne nič nestalo? Nie. Udiali sa veci omnoho horšie, než sme poznali. Musíme proti tomu bojovať.

Nemôžeme nečinne sedieť. A máme veľmi silnú podporu sveta.

Včera som sa stretol s ministrom zahraničných vecí Wlachovským a ubezpečil ma o slovenskej podpore. Tú sme dostali sme aj od mnohých, mnohých ďalších svetových lídrov.

Český minister zahraničných vecí Izrael v posledných dňoch navštívil. Máme „celoplošnú“ podporu. Aj od prezidenta Spojených štátov.

Rozumní a inteligentní ľudia chápu, že útoky musíme odplatiť, a podporujú nás. Ostatní, ktorí podporujú Hamas, nuž, ak chcú podporovať genocídu a medzinárodné zločiny, nech tak robia. Je mi to úplne jedno.

Dym z výbuchu spôsobeného izraelským náletom v pásme Gazy
zdroj: SITA/AP, Hatem Moussa

Ako teda reagujete na správy o prehnanej reakcii? Niektorí totiž hovoria, že izraelská armáda reaguje až príliš nadmernou silou.

No, prehnaná reakcia znamená, že vy… teda nie vy konkrétne, ale hocikto… očakáva, že budeme konať rovnako ako oni (Hamas).

Ak od nás chcete, aby sme stínali hlavy palestínskych detí, tak nie, neurobíme to. Ak nás vyzvete k znásilňovaniu palestínskych dievčat, ako to robili oni, a mohol by som tu popisovať podrobnosti, ale od toho chceme sledovateľov ušetriť…

My také veci robiť nebudeme. V skutočnosti reagujeme nedostatočnou silou. Je to tak, pretože sa nezameriavame na civilistov a neunášame starších ľudí.

My nie. Nepopravujeme len tak guľometmi. Neznásilňujeme a nezabíjame deti. Snažíme sa im to odplatiť. To je hlavné.

Keď to povieme zjednodušene, isté popredné organizácie a médiá uverejnili výroky, ktoré v tejto situácii nejakým spôsobom poukazujú na Izrael ako na vinníka…

Áno, je pravda, že existujeme. To, že žijeme, je naša vina. To viem.

Ale viete, čo to všetko odštartovalo? Nie my a ani hocikto iný.

Sú to následky vzdelávania Palestínčanov. Roky a roky sme hovorili, že palestínske učebnice sú plné hnevu a podnecovania nenávisti.

A tie deti, ktoré sa z nich učili a vymylo im to mozgy, sú dnes vrahmi izraelských bábätiek a detí.

Toto je výsledok kníh, ktoré mimochodom ešte pred nejakým časom financovala Európa. Podporu zastavila, keď pochopila, čo to prináša. A rovnako aj UNRWA, agentúra OSN, ktorá podporuje Palestínčanov tak, že teraz pozabíjali izraelských nevinných občanov.

To je vlastne spúšťač a príčina celého napätia. Nedeje sa to kvôli nám. Z toho hľadiska, že existujeme, áno. To je pravda.

A ak by Izrael v budúcnosti čelil ďalším útokom, čo by sa dalo zlepšiť? Ako viete zabezpečiť, že sa takéto zverstvá už nebudú opakovať?

Svojím spôsobom sme boli prekvapení. Pretože zatiaľ, čo oni pripravovali svoju krutú vojnu, my sme vlastne uvažovali o možnostiach, ako presvedčiť viac palestínskych pracovníkov na príchod do Izraela a zarobenie si, aby tak podporili svoje rodiny a zlepšili situáciu v Gaze.

Diskutovali sme a rokovali o tom, aké množstvo dodávok potravín, zásob a všetkých druhov materiálu na výstavbu im môžeme zaslať.

Ich útok nás teda prekvapil. Dúfali sme, že si konečne uvedomili, že aj pre nich, aj pre nás je lepšie žiť v mieri. Ale, bohužiaľ, nebolo to tak.

Fotografie zachytávajúce vojnu v Izraeli. Ostreľovanie a smútok. Izrael vojna
zdroj: TASR/AP

A ako je na tom celý Blízky východ? Vieme, že Izrael sa, samozrejme, usiluje o víťazstvo. Môže však dôverovať iným národom či krajinám v regióne?

Veľmi sme náš región chceli podporiť. Máme veľa vynálezov, veľa spôsobov, ako život na Blízkom východe zlepšiť. A s našimi susedmi sme sa o to chceli podeliť.

Dokonca sme postavili niekoľko tovární, aby sme im ponúkli prácu a zabezpečili prosperitu. Ale, bohužiaľ, reálne našim susedom dôverovať nemôžeme. Žijeme v drsnom susedstve. Mali sme tu ISIS a teraz tu máme hamaský ISIS. Je to rovnaký typ organizácie.

Oni prinášajú len vojnu, smrť a veľmi smutné veci. Samozrejme, nejaké dobré vzťahy s okolitými krajinami v regióne máme. A sám poznám veľa ľudí, ktorí sa naozaj modlia a dúfajú v mier.

Ale tí, ktorí tu rozhodujú o budúcnosti, sú ako Hamas. Po odchode Izraela z pásma Gazy nad oblasťou ihneď získali kontrolu.

Žiaľ, od Palestínčanov sa im dostáva veľkej podpory. Je to smutné, ale je to tak aj kvôli tomu podnecovaniu nenávisti. Vzdelanie je na takej zlej úrovni, že z nich namiesto ľudí vyrastajú zvieratá.

Ako môže vojna ovplyvniť mier medzi Saudskou Arábiou a Izraelom? Myslíte si, že táto dohoda bude platiť aj naďalej?

Rád by som sa ich na to opýtal. Hovorí sa totiž, že možno je myšlienkou tejto vojny aj snaha brániť takzvaným vyjednávačom medzi Saudmi a Izraelčanmi.

Nemyslím si však, že Hamas rozmýšľa tak strategicky z medzinárodného hľadiska. Myslím si, že ide o lokálny pohľad. My by sme chceli žiť v mieri so všetkými našimi susedmi. V mieri a prosperite. S niektorými krajinami v regióne to tak máme a je to vynikajúce. Chceli by sme v tom pokračovať.

Ale existujú tu sily, sily temnoty, ako je Irán a jeho zástupcovia z Hamasu či Hizballáhu na severe, ktoré majú po celom Blízkom východe svojich agentov smrti. Tie sa snažia urobiť všetko pre to, aby mieru zabránili. Dúfame, že ich porazíme.

A čo sa stane, ak aj ďalšie teroristické hnutia, ako Hizballáh či Islamský džihád, zaútočia vo väčšom rozsahu? Je armáda pripravená?

Armáda je už teraz pripravená. Všetkým naozaj odporúčame, aby sa o nič nepokúšali. Bolo by to pre nich veľmi, veľmi zlé. Do regiónu by to len prinieslo väčšiu biedu. Radíme im, aby si s nami nezačínali. Izrael je teraz zjednotený v boji za jeho životy. To vlastne teraz robíme a budeme v tom pokračovať.

Nikoho sa nebojíme, lebo vieme, že toto je boj o náš život.

Chystá sa izraelská ambasáda na Slovensku prijímať nejaké opatrenia a chrániť tu synagógy či židovské inštitúcie? 

Myslím si, že Slovensku sa výborne darí strážiť a chrániť židovské obyvateľstvo, ktoré je jeho súčasťou. Som si istý, že celá krajina v tom bude pokračovať.

A vlastne aj do Izraela priletelo lietadlo po slovenských občanov. Slovensko podľa mňa presne vie, čo robiť aj s tunajšou židovskou komunitou, ktorá k nemu patrí. Som si istý, že tu bude v bezpečí.

Synagóga v Trenčíne
zdroj: TASR/Radovan Stoklasa – Synagóga v Trenčíne

Pri téme ruskej invázie na Ukrajinu Moskva zatiaľ neodsúdila útoky Hamasu, zatiaľ čo Kyjev vyjadril Izraelu svoju podporu. Prehodnotí Izrael v budúcnosti svoj postoj k vojenskej pomoci Ukrajine?

My Ukrajine vojensky pomáhame. Dali sme im množstvo obranných systémov. Zdá sa mi, že sme dokonca spolu s Poliakmi Ukrajincov cvičili a vysvetľovali im, ako obstarávať obranné zariadenia.

Ukrajine sme dodali množstvo vecí, aj z humanitárnej stránky. Máme vynikajúce vzťahy a budeme v tom pokračovať.

Je pravda, že niektoré útoky na juhu Izraela boli veľmi podobné náletom iránskych dronov na Ukrajine. Tie zabíjali ukrajinských občanov a teraz zabíjajú Izraelčanov.

Obe krajiny teraz trpia aj kvôli Iránu a presne chápeme, na čom sme. Samozrejme, budeme pokračovať v našich priateľských vzťahoch s Ukrajinou a každý budeme bojovať za lepšiu budúcnosť sveta.

Čo teda očakávate, že sa stane v najbližších dňoch?

Očakávam, že ak Hamas nezanikne, nebude už mať vo vzťahu s Izraelom žiadne vojenské možnosti. Nemôžeme žiť s Hamasom, ktorý tu len čaká na ďalšiu príležitosť zabíjať deti a Izraelčanov. Urobíme všetko, čo je v našich silách, aby to už nikdy nedokázal.

Vidím pred nami niekoľko veľmi náročných týždňov, ale náš národ je zjednotený. Svet teraz chápe, s kým bojujeme, a som si istý, že sa to skončí dobre. Dúfame, že Palestínčania v budúcnosti pochopia právo Izraela na život v tejto krajine.

Uznajú právo Izraela na jeho existenciu a vtedy by sme mohli mať prosperujúci Blízky východ.

Najnovšie videá

Trendové videá