Zhrnutie dňa: Izrael ide bez kompromisov do „úplného útoku“. Gaza už nikdy nebude ako predtým

 • Vojna v Izraeli pokračovala štvrtý deň
 • Izrael reaguje na útoky teroristov
 • Ostreľovanie pásma Gazy je intenzívne, armáda získala kontrolu hraníc
Vojna v Izraeli, Izraelské obranné sily, vojaci, armáda
Vojna v Izraeli TASR/AP, Gil Eliyahu, Erik Marmor
 • Vojna v Izraeli pokračovala štvrtý deň
 • Izrael reaguje na útoky teroristov
 • Ostreľovanie pásma Gazy je intenzívne, armáda získala kontrolu hraníc

Vojna v Izraeli pokračuje štvrtým dňom od teroristických útokov hnutia Hamas. V sobotu približne o 5:30 hod vypálila táto palestínska organizácia na Izrael tisíce rakiet z pásma Gazy. Izraelské ozbrojené sily (IDF) ostali zaskočené a útoky si vyžiadali rekordné počty obetí počas jedného dňa v histórii krajiny.

Izrael v reakcii na útoky organizácii odkázal, že „otvorila brány pekiel“ a spustil operáciu s názvom „Železné meče“. V rámci nej ostreľuje vojenské objekty v pásme Gazy, ktoré však teroristi rozmiestňujú aj v civilistami obývaných oblastiach. IDF podotýkajú, že pred náletmi miestnych vyzývajú na evakuáciu.

Palestína však taktiež hlási rastúci počet obetí. Teroristi pritom počas víkendu dokázali za hraničný plot odviesť najmenej 100 izraelských rukojemníkov. Okrem mužov a príslušníkov armády ide aj o seniorov, ženy a deti. Hamas sa včera začal vyhrážať, že za každý nálet Izraela, ktorému nebudú predchádzať varovania, popraví rukojemníka v priamom prenose.

Situácia eskaluje aj na severe Izraela v blízkosti hraníc s Libanonom, odkiaľ útočilo palestínske hnutie Islamský džihád. Okrem toho sa po následnom ostreľovaní oblasti izraelskou armádou začali vyhrážať libanonskí extrémisti Hizballáh.

Prehľad udalostí z pondelka sme ti priniesli v tomto článku.

Počet obetí:

Teroristický útok organizácie Hamas si doteraz vyžiadal najmenej 1 000 obetí v Izraeli. Väčšinou ide o civilistov vrátane detí a žien, medzi obeťami je 44 vojakov a záchranár. V krajine hlásia tiež vyše 2 900 zranených – obzvlášť civilistov.

Na strane Palestíny tamojšie médiá informujú o najmenej 830 zabitých vrátane desiatok detí a žien. Izraelská armáda (IDF) pred ostreľovaním cieľov hnutia Hamas, ktoré sa nachádzajú v obývaných oblastiach Gazy, vyzýva civilistov na evakuáciu. 

Zranených je približne 4 100 osôb. Uvedené číslo obetí pravdepodobne zahŕňa osoby, ktoré sa stali cieľom náletov izraelskej armády, ako aj osoby zabité počas stretov s jednotkami v južnom Izraeli.

IDF tvrdí, že zabili už 1 500 ozbrojencov hnutia Hamas.

Údaje aktualizujeme.

Dnešný ONLINE sme uzavreli. O vývoji vojny počas stredy informujeme v tomto ONLINE článku.

Zhrnutie dňa

 • Izraelské obranné sily (IDF) v reakcii na teroristické útoky organizácie Hamas pokračujú v ťažkom ostreľovaní pásma Gazy. V oblasti našli už 1 500 tiel teroristov.
 • Hamas dnes pokračoval v ostreľovaní izraelského mesta Aškelon.
 • Na oboch stranách pribúdajú obete. V drvivej väčšine ide o civilistov. Izrael oznámil, že počet mŕtvych na jeho strane prekročil minimálne 1 000 ľudí vrátane detí a žien, ďalších 3 000 osôb je zranených. Počet obetí v Palestíne dosahuje 830 ľudí vrátane detí a žien, zranených je približne 4 100 jednotlivcov.
 • V izraelskej dedine Kfar Aza teroristi Hamasu počas jedného ničivého útoku zavraždili približne 70 civilistov vrátane bábätok. Vojaci na mieste našli zabité rodiny v ich domovoch. Na miesto dorazili zahraniční novinári.
 • 180 000 obyvateľov pásma Gazy utieklo zo svojich domovov, uviedlo OSN.
 • Pri leteckých útokoch na pásmo Gazy zomreli dvaja významní predstavitelia Hamasu.
 • Minister obrany Yoav Gallant oznámil, že Izrael prechádza do „úplného útoku“. „Budú ľutovať túto chvíľu, Gaza už nikdy nebude taká ako kedysi. Kohokoľvek, kto je ochotný dekapitovať, vraždiť ženy či ľudí, ktorí prežili holokaust, zlikvidujeme zo všetkých síl a bez kompromisov,“ povedal.

20:28 Hamas potvrdil smrť dvoch svojich predstaviteľov

Už skôr sme informovali, že podľa izraelskej armády pri leteckých útokoch v Gaze zomreli dvaja vysokí predstavitelia Hamasu.

Hamas teraz informáciu potvrdil. (BBC)

20:00 Minister obrany Yoav Gallant oznámil, že Izrael prechádza do „úplného útoku“

V reakcii na teroristické útoky Hamasu z pásma Gazy Izrael spustil operáciu „Železné meče“. Keďže sporadické strety s teroristami Hamasu v južnom Izraeli pokračujú už štvrtý deň, Izraelské obranné sily (IDF) menia taktiku.

„Uvoľnil som všetky obmedzenia, znovu sme získali kontrolu nad oblasťou a prechádzame do plného útoku,“ povedal Gallant vojakom na hraniciach Gazy.

„Budete tu mať možnosť zmeniť realitu. Videli ste zaplatené ceny a uvidíte zmenu. Hamas chcel zmenu v Gaze. Tú aj dostane, no o 180 stupňov inak, než si v skutočnosti myslel,“ hovorí Gallant.

„Budú ľutovať túto chvíľu, Gaza už nikdy nebude taká ako kedysi,“ pokračuje.

„Kohokoľvek, kto je ochotný dekapitovať, vraždiť ženy či ľudí, ktorí prežili holokaust, zlikvidujeme zo všetkých síl a bez kompromisov,“ dodáva Gallant. (The Times of Israel)

19:13 Gazania reagujú na útok Hamasu. Až neskôr si uvedomili, čo to prinesie

„Najskôr sme boli vo vytržení,“ hovoria. Teroristické útoky nazývajú ho historickým dňom. Úspech im prekvapil, no rýchlo si uvedomili, že počet obetí a rukojemníkov v Izraeli povedie k veľmi krutej odvete.

„Pôjde o kolektívny trest,“ pre Haaretz jeden obyvateľ Gazy.

18:35 Izrael tvrdí, že pri leteckých útokoch zahynuli dvaja predstavitelia Hamasu

Zakaria Abu Muammar a Jawad Abu Šamal, členovia politiky Hamasu, zomreli dnes skoro ráno po razii v meste Chán Junis, informovali Izraelské obranné sily (IDF).

Hovorca IDF uviedol, že Šamal bol ministrom hospodárstva Hamasu a podieľal sa na „financovaní terorizmu v pásme Gazy aj mimo neho“, ako aj na vedení operácií zameraných proti izraelským občanom.

Muammar bol vedúcim kancelárie Hamasu pre medzinárodné vzťahy. Plánoval viacero teroristických aktivít, tvrdí IDF.

Hamas úmrtia nepotvrdil. (BBC)

17:48 Izrael hlási viac ako 1 000 obetí, v Gaze evidujú 830 mŕtvych

Na viac ako 1 000 sa zvýšil počet obetí masívneho útoku palestínskeho militantného hnutia Hamas na Izrael, oznámil v utorok predstaviteľ izraelskej armády. Palestínske úrady hlásili po odvetných útokoch Izraela v Gaze 830 mŕtvych. TASR informácie prevzala z agentúry AP a britskej spravodajskej stanice BBC. 

Aktualizovanú bilanciu obetí v Izraeli oznámil novinárom brigádny generál Dan Goldfus. „Chystáme sa pokračovať v ofenzíve a zaútočiť na teroristickú skupinu Hamas a akúkoľvek inú skupinu, ktorá je v Gaze,“ povedal. Izrael bude podľa jeho slov musieť „zmeniť realitu zvnútra Gazy, aby sa to už viac neopakovalo“.

Prekvapivý masívny útok Hamasu z pásma Gazy je zďaleka najsmrteľnejším útokom militantov v histórii Izraela, píše AP. (TASR)

Vyvraždená dedina Kfar Aza, vojna v Izraeli
zdroj: TASR/AP, Ohad Zwigenberg

16:45 Hamas v súčasnosti raketovou paľbou útočí na izraelské mesto Aškelon

Predtým militantná skupina varovala civilistov, aby pred 17:00 miestneho času oblasť opustili.

Izraelské veľvyslanectvo v USA, ktoré predtým informovalo, že pri útokoch bolo zabitých viac ako 1 000 Izraelčanov, odvtedy tweet vymazalo.

IDF informujú o vyše 900 obetiach.

16:41 Prezidentka vyzýva Slovákov v Izraeli, aby ostali v kontakte s veľvyslanectvom

Prezidentka SR Zuzana Čaputová apeluje na Slovákov v Izraeli, ktorí nie sú v zozname pasažierov prvého repatriačného letu, aby ostali v kontakte s veľvyslanectvom. Deklarovala, že vládny špeciál je pripravený po nich prísť opakovane.

„Prvý letecký špeciál odlieta do Tel Avivu už zajtra (v stredu) v skorých ranných hodinách. Ministerstvo je pripravené poslať letecký špeciál do Tel Avivu opakovane, a preto odporúča našim občanom, ktorí v Izraeli z rôznych dôvodov uviazli a nie sú v zozname pasažierov pre prvý let, aby zostali v kontakte s naším veľvyslanectvom prostredníctvom linky +972 544556642,“ uviedla. (TASR)

14:50 VIDEO Hamas uniesol 85-ročnú starenku a ukazoval ju ako trofej. Ona sa hrdo usmievala

Celý príbeh prinášame v článku na tomto odkaze.

14:40 Rukojemníkov zabijeme v priamom prenose, vyhrážajú sa Izraelu teroristi

Hamas sa Izraelu vyhráža vraždením rukojemníkov. Do pásma Gazy odviedli vyše 100 ľudí – príslušníkov armády, mužov, seniorov, ženy aj deti.

Viac sa o vyhrážkach Hamasu dočítaš na tomto odkaze.

14:30 To nie je vojna, bol to masaker. Novinári navštívili dedinu, kde teroristi vyvraždili 70 ľudí

Izraelské obranné sily (IDF) pozývajú medzinárodných novinárov do dediny Kfar Aza. Ide o kibuc neďaleko hraníc pásma Gazy, kde teroristi Hamasu počas jedného ničivého útoku zavraždili približne 70 civilistov.

„Nie je to vojna, nie je to bojisko, je to masaker,“ hovorí generálmajor IDF Itai Veruv.

„Vidíte deti, ich matky a ich otcov v ich spálňach či bunkrových miestnostiach, kde ich teroristi zabíjali – to nie je vojna.“

„Nič také som v živote nevidel,“ hovorí.

„Tieto dni si predstavujeme, čo prežívali naše staré mamy a starí otcovia počas pogromov v Európe. Nie je to niečo, čo sme videli v nedávnej histórii.“ (The Times of Israel)

V kibuci Kfar Aza teroristi zabili 70 ľudí, Vojna v Izraeli
zdroj: TASR/AP, Ohad Zwigenberg

13:29 V Tel Avive stojí v rade na darovanie krvi vyše 1 500 ľudí

Nemocnice Ichilov v Tel Avive informujú, že do ich priestorov prišlo darovať krv viac ako 1 500 ľudí. Čakajú v rade dlhom pol kilometra.

13:22 Zranení v Izraeli pribúdajú

Izraelské ministerstvo zdravotníctvo oznámilo, že počet zranených osôb po teroristických útokoch Hamasu stúpol na 2 806. (The Times of Israel)

12:55 Izrael údajne bombarduje prechod medzi pásmom Gazy a Egyptom

Prechod Rafah medzi pásmom Gazy a Egyptom je opäť pod paľbou Izraela. Ide o blokádu jedinej pozemnej cesty preč z palestínskej enklávy.

Izraelská armáda dnes ráno odporučila Palestínčanom odísť z pásma Gazy do Egypta. (The Times of Israel)

12:19 Len nedávno sme tam boli. „Svätá zem“ ako z rozprávky sa zmenila na peklo

Prečítaj si reportáž z veľkonočného Izraela. Ešte pár dní pred vojnou v Jeruzaleme nič nenaznačovalo nenávisť medzi dvomi národmi. Obchodník Žid a predajca Palestínčan diskutujú o svojich denných tržbách. V tom sa jeden z nich na nás otočí a pozdraví sa: „Dobrý večer.“ Po slovensky.

Reportáž nájdeš na tomto odkaze.

12:12 Počet zabitých v Gaze stúpa

Palestínske ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že od sobotňajšieho odvetného náletu Izraela zahynulo v pásme Gazy 770 ľudí. Zranených je približne 4 100. (BBC)

11:58 Kontroverzné vyhlásenia Iránu: „Bozkávame ruky tým, ktorí plánovali útok na sionistický režim“

Iránska hlava štátu Sajjid Alí Chameneí tvrdí, že Irán sa  do útoku Hamasu na Izrael nezapojil. Vítal však podľa jeho slov „nenapraviteľné“ vojenskú a spravodajskou porážkou Izraela.

„Bozkávame ruky tým, ktorí plánovali útok na sionistický režim,“ uviedol. (The Guardian)

11:25 Rodiny nezvestných Američanov v Izraeli vyzvú prezidenta USA, aby zakročil

Štyri rodiny, ktoré sú občanmi USA, usporiadajú dnes tlačovú konferenciu v Tel Avive. Budú diskutovať o svojich blízkych nezvestných alebo zajatých Hamasom v pásme Gazy.

Vyzvú amerického prezidenta Joea Bidena, aby aktívne pracoval na prepustení vyše 100 unesených rukojemníkov z Izraela. (The Times of Israel)

9:57 IDF: Nemajú sa kde skryť

Izraelská armáda v utorok uviedla, že teroristi Hamasu sa „v Gaze nemajú kde schovať“ a že jej letectvo vykonáva intenzívne nálety každé štyri hodiny.

„Dostaneme sa k nim všade,“ uviedol na brífingu hlavný vojenský hovorca Daniel Hagari. (The Guardian)

9:43 OSN: 180 000 obyvateľov Gazy utieklo zo svojich domovov

Agentúra OSN pre pomoc a prácu oznamuje, že v pásme Gazy sa nachádza 180 000 vnútorne vysídlených osôb, pričom 137 500 sa ukrýva v 83 školách agentúry. (The Times of Israel)

9:35 V mestách blízko hraníc s pásmom Gazy znejú sirény

V mestách blízko hraníc s pásmom Gazy sa po šesťhodinovej prestávke ozývajú sirény. Varujú pred prichádzajúcimi raketami Hamasu.

Mestá blízko hraníc s Gazou boli takmer úplne evakuované. (The Times of Israel)

8:45 Hamas je pripravený viesť dlhú vojnu s Izraelom

Využije desiatky rukojemníkov zadržiavaných v Gaze, aby zabezpečil prepustenie Palestínčanov zadržiavaných v Izraeli a v zámorí, uviedol vysokopostavený člen skupiny. Tvrdí, že Hamas má arzenál rakiet, ktoré vydržia dlho.

Dokonca aj členov tejto organizácie šokovalo, aký rozsah nadobudla ich operácia. Hnutie očakávalo, že Izrael útoku zabráni alebo ho obmedzí.

„Boli sme prekvapení týmto veľkým kolapsom,“ povedal člen Hamasu pre AP. (The Guardian)

8:34 Izraelské letectvo tvrdí, že v noci zasiahlo 200 cieľov

Izraelské letectvo uvádza, že náletmi cez noc zasiahlo 200 cieľov hnutia Hamas a ďalších ozbrojených hnutí v Gaze.

Nociálnych sieťach informovalo, že desiatky bojových lietadiel zničili ciele vrátane velenia a kontroly či skladu zbraní. (BBC).

Vojna v Izraeli, Židia a Hebreji v uliciach
zdroj: TASR/AP, Maya Alleruzzo

8:33 Hranice s pásmom Gazy sú pod kontrolou

Izrael tvrdí, že počas pondelka sa mu po dvoch dňoch bojov podarilo zabezpečiť hranicu s pásmom Gazy. Tú od krajiny delí sofistikovaný plot, no militanti Hamasu ho v sobotu na viacerých miestach prelomili. (BBC)

8:32 IDF: V pásme Gazy sme našli už 1 500 tiel teroristov

Izraelská armáda tvrdí, že v Izraeli a v okolí pásma Gazy našli telá 1500 militantov Hamasu. Zároveň dokončila evakuáciu takmer všetkých izraelských komunít v blízkosti oblasti. (BBC)

Zdroje: BBC, The Guardian, The Times of Israel, X/Mario Nawfal, X/The Mossad: Satirical, Yet Awesome, TASR, Haaretz

Najnovšie videá

Trendové videá