Situácia v Izraeli bola ešte pred pár dňami ako z rozprávky. Navštívili sme dnes bombardovanú oblasť (REPORTÁŽ)

  • Izrael v období najsvätejších sviatkov nepredstavoval hrozbu
  • Navštívili sme Jeruzalem i moderný Ejlat
  • Situácia v Izraeli začiatok vojny nenaznačovala
Situácia v Izraeli je katastrofálna,
TASR/AP, Maya Alleruzzo, Foto: Benjamín Beňa
  • Izrael v období najsvätejších sviatkov nepredstavoval hrozbu
  • Navštívili sme Jeruzalem i moderný Ejlat
  • Situácia v Izraeli začiatok vojny nenaznačovala

Situácia v Izraeli je absolútne žalostná. Vojna, ktorá začala ostreľovaním izraelských miest teroristickou organizáciou Hamas v pásme Gazy, trvá od sobotňajšieho skorého rána. Podľa predstaviteľov štátu pôjde o dlhé boje. Odborníci sa domnievajú, že extrémisti z obmedzenej autonómnej palestínskej oblasti nad sebou týmto útokom vyriekli ortieľ.

Izrael totiž v reakcii spustil masívnu operáciu „Železné meče“. Zaradom bombarduje a ničí vojenské objekty Hamasu. Krajina sa zmieta v chaose. Teroristom sa útokom podarilo prekvapiť nesmierne uznávanú armádu a prelomiť sofistikované oplotenie vyznačujúce hranicu území pásma Gazy a Izraela.

V Izraeli aj Palestíne už po dvoch dňoch bojov hlásia spolu cez 1 000 obetí, vo väčšine prípadov ide o civilistov.

No ešte pred týždňom situácia v Izraeli ani zďaleka nepripomínala sopku napätia, ktorá by sa chystala vybuchnúť. Šlo o krajinu so širokou ponukou ohromných lokalít pre či už nič netušiacich miestnych alebo turistov. Krajinu lákajúcu davy cestovateľov. A mnohí z nich v nej dnes ostávajú uviaznutí.

Len pár mesiacov dozadu. Šťastná krajina za plotom

Štyri moria, z toho tri slané, dve skutočné a jedno zázračné. Zeleň, subtrópy, púšť, sväté a znesvätené miesta. Priatelia, nepriatelia a skreslené predstavy o nenávisti či napätí.

Kráčam mestom, ktoré sa už historicky stalo križovatkou troch najväčších monoteistických náboženstiev sveta. Úzke ulice a majestátne hradby starovekého Jeruzalema v jeho návštevníkoch doslova vzbudzujú túžbu po poznaní. Či už ide o veriacich alebo nie, toto miesto v sebe ukrýva príbehy, ktoré dodnes formujú životy miliárd ľudí.

V uliciach presýtených pre Blízky východ klasickými trhmi nájdeš najmä obyvateľov autonómnych oblastí Izraela. Oblastí, ktoré pre bežného čitateľa správ predstavujú večné napätie medzi Židmi a Palestínčanmi. No v Jeruzaleme si svetom prezentovaní nepriatelia radšej podajú ruky a na jednej z tých ikonických uličiek nájdeš oproti sebe trhovníka Araba a obchodníka Žida, ktorí debatujú o svojich dnešných tržbách.

„Alles gut? Alles gut?“ kričí na nás jeden z miestnych. Podľa brady a odevu možno tipovať, že ide o bežného židovského majiteľa jedného z desiatok tamojších malých obchodov. Asi vyzeráme ako Nemci, a tak slušne odpovedám: „Alles gut!

V tom mi ten istý muž odpovedá v dánčine. Po nechápavom pohľade to zmení na angličtinu a pýta sa: „You’re not from Denmark? (Nie ste z Dánska?)“ „From Slovakia,“ odpovedám. Chlapík sa len pousmeje, chytí si klobúk a hovorí: „Dobrý večer.“ 

S údivom sa odzdravíme a so zlepšenou náladou môžeme skonštatovať, že ani v Izraeli, ktorý množstvo Európanov nevníma zrovna pozitívne, sa slovenskí turisti nestratia.

Tento rok sme „svätú zem“ navštívili v období moslimského ramadánu, židovskej paschy a kresťanskej Veľkej noci. Všetky tri najväčšie sviatky vo svojich príslušných náboženstvách sa tu prekrížili. Možno si viacerí povedia, že navštíviť Izrael je nebezpečné už samo osebe, a nie ešte počas takéhoto týždňa.

No opak je pravdou. Od obyvateľov tejto rozmanitej krajiny by sme si mali brať príklad.

Daňový raj turistov

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá