Zhrnutie dňa: V Gaze došla elektrina. Floyd Mayweather poslal Izraelu pomoc súkromným tryskáčom

 • Vojna v Izraeli trvá piaty deň
 • Izrael oznámil prechod do úplného útoku, do oblasti dorazila lietadlová loď USA
 • Obete stúpajú, Hamas masakroval rodiny
Izraelskí vojaci vo vojne
TASR/AP, Ohad Zwigenberg, Hatem Moussa
 • Vojna v Izraeli trvá piaty deň
 • Izrael oznámil prechod do úplného útoku, do oblasti dorazila lietadlová loď USA
 • Obete stúpajú, Hamas masakroval rodiny

Konflikt v Izraeli sa pretavil do vojny, ktorá dnešným ránom započala piaty deň. Teroristi hnutia Hamas totiž v sobotu vystrelili tisíce rakiet na izraelské mestá. Ide o organizáciu fungujúcu v oblasti zvanom pásmo Gazy patriacom po správu obmedzene autonómnej Palestíny.

V rámci útokov Hamasu a reakcie Izraela zomrelo už dohromady na oboch stranách už vyše 2 000 ľudí.

Hnutie vraždilo v izraelských dedinách či na festivale a za sebou zanechalo strašný masaker, opisujú Izraelské obranné sily (IDF). Izrael v reakcii spustil operáciu „Železné meče“. Zameriava sa na vojenské objekty teroristickej skupiny Hamas v Gaze, podniká nálety a chystá aj pozemnú ofenzívu.

Hamas však svoje objekty rozmiestňuje do civilistami obývaných oblastí. Niektorí z nich aj po výzvach IDF na evakuáciu na týchto miestach ostávajú.

Počas utorka IDF oznámili, že prechádzajú do „úplného útoku“. V príhovore vojakom Izraela minister obrany Yoav Gallant  uviedol, že „Hamas chcel zmenu v Gaze a tú aj dostane, no o 180 stupňov inak, než si v skutočnosti myslel“.

„Budú ľutovať túto chvíľu, Gaza už nikdy nebude taká ako kedysi. Kohokoľvek, kto je ochotný dekapitovať, vraždiť ženy či ľudí, ktorí prežili holokaust, zlikvidujeme zo všetkých síl a bez kompromisov,“ povedal minister obrany Izraela Yoav Gallant na adresu teroristov.

Štvrtý deň bojov sme sledovali v článku na tomto odkaze.

Počet obetí

Po teroristickom útoku hnutia Hamas zomrelo v Izraeli najmenej 1 200 osôb. Väčšinou ide o civilistov vrátane detí a žien. V krajine hlásia vyše 2 900 zranených – taktiež obzvlášť civilistov. Izrael utrpel svoj historicky rekordný počet obetí civilistov počas jedného dňa.

Na strane Palestíny tamojšie médiá informujú o najmenej 1 100 obetiach vrátane desiatok detí a žien. Izraelská armáda (IDF) pred ostreľovaním cieľov hnutia Hamas, ktoré sa nachádzajú v obývaných oblastiach Gazy, vyzýva civilistov na evakuáciu.

Zranených je doposiaľ približne 5 184 osôb. Uvedené číslo obetí pravdepodobne zahŕňa osoby, ktoré sa stali cieľom náletov izraelskej armády, ako aj osoby zabité počas stretov s jednotkami v južnom Izraeli.

IDF tvrdia, že už zabili najmenej 1 500 ozbrojencov hnutia Hamas.

Údaje aktualizujeme.

Dnešný ONLINE sme uzavreli. O ďalšom vývoji vo vojne ťa budeme informovať.

Zhrnutie dňa

 • Počet obetí na oboch stranách presahuje 1 000 ľudí. Väčšinou ide o civilistov.
 • Americké jednotky na lietadlovej lodi USS Gerald R. Ford Carrier Strike Group dorazili do východnej časti Stredozemného mora. Ich úlohou je odradiť každého ďalšieho aktéra, ktorý sa snaží eskalovať situáciu alebo rozšíriť súčasnú vojnu.

 • USA do Izraela dopravili aj prvý náklad munície pokročilého typu.

 • Izrael pokračuje v obliehaní Gazy, kde prestala fungovať jediná miestna elektráreň. Okrem hlavnej siete sa niektorí Palestínčania spoliehajú na vlastné generátory. Aj tým však začne chýbať palivo. Znamená to, že osoby, ktoré napriek opakovaným výzvam zo strany Izraela túto oblasť doposiaľ neopustili, ostanú bez internetu. Niektorí zároveň hlásia, že im chýba aj voda.

 • Hamas však pokračuje s ostreľovaním izraelského územia. Nad celým severným Izraelom znejú sirény. K útokom sa pridalo ďalšie teroristické hnutie Hizballáh z Libanonu.

 • Izraelu vyjadrila podporu boxerská legenda Floyd Mayweather a do krajiny poslala pomoc svojím súkromným tryskáčom.

20:22 Vláda Spojených štátov rokuje s medzinárodnými partnermi o snahe zachrániť rukojemníkov

USA rokujú s viacerými štátmi vrátane Kataru o rukojemníkoch, ktorých militanti Hamasu zajali v južnom Izraeli a odviedli do Gazy.

Hovorca Rady národnej bezpečnosti USA John Kirby sa venoval najmä téme Američanov medzi rukojemníkmi. Momentálne nie je jasné, aké medzinárodné diskusie prebiehajú v súvislosti so všetkými rukojemníkmi.

„Vieme, že niekoľko z týchto (17 nezvestných) Američanov je práve teraz zadržiavaných ako rukojemníci zo strany Hamasu. Myslím si, že sa všetci musíme pripraviť na veľmi zreteľnú možnosť, že tieto čísla sa budú neustále zvyšovať a možno zistíme, že súčasťou skupiny rukojemníkov je viac občanov USA,“ povedal Kirby.

Dodal, že: „Izraelčania majú vlastnú veľmi silnú schopnosť zachrániť rukojemníkov… Ale aj my máme know-how a ponúkame, že sa oň podelíme s izraelskými obrannými silami (IDF).“ (The Guardian)

18:45 Wlachovský: SR je pripravená podieľať sa na humanitárnom odmínovaní na Ukrajine

Takmer tretina územia Ukrajiny je zamínovaná, Slovensko je pripravené podať jej pomocnú ruku a podieľať sa na humanitárnom odmínovaní. Uviedol to slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský, ktorý sa v stredu v Záhrebe zúčastnil na Medzinárodnej donorskej konferencii o humanitárnom odmínovaní na Ukrajine.

TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

„Ukrajina je v súčasnosti najviac zamínovanou krajinou na svete. Viac ako 170-tisíc štvorcových kilometrov je vyše trojnásobná rozloha celého Slovenska. Zamínované územie predstavuje veľké riziko pre bezpečnosť obyvateľstva, zabraňuje návratu presídlených a spôsobuje to obrovské straty pre ekonomiku krajiny,“ povedal Wlachovský.

„Keďže potreby Ukrajiny v oblasti odmínovania každým dňom narastajú, koordinovaná a súdržná medzinárodná reakcia bude kľúčová pre obnovenie bezpečného života v postihnutých oblastiach,“ dodal.

Slovensko je podľa neho pripravené podieľať sa na humanitárnom odmínovaní na Ukrajine aj vzhľadom „na naše predchádzajúce pôsobenie v tejto oblasti, odborným znalostiam a expertíze slovenských spoločností v oblasti odmínovacích technológií“.

SR poskytne 750-tisíc eur na nákup odmínovacích systémov slovenskej výroby, školenie ukrajinského personálu a ďalšie vybavenie, napísalo MZVEZ SR.

17:46 Každým izraelským mestom na severe znejú sirény

V televízii zachytili blížiace sa bezpilotné lietadlo. IDF informuje, že obyvatelia miest v severnom Izraeli, kde zazneli výstrahy varujúce pred infiltráciou lietadiel, musia až do odvolania zostať v úkrytoch.

Teroristi Hamasu opäť útočia. Tvrdia, že do oblasti vypálili rakety. V jednom z miest na severe vzniklo podozrenie na infiltráciu teroristov. (The Times of Israel)

14:52 Vojna v Izraeli vo fotografiách

Fotografie zachytávajúce vojnu v Izraeli. Ostreľovanie a smútok
zdroj: TASR/AP

Fotografie zachytávajúce vojnu v Izraeli. Ostreľovanie a smútok
zdroj: TASR/AP

Fotografie zachytávajúce vojnu v Izraeli. Ostreľovanie a smútok
zdroj: TASR/AP

Fotografie zachytávajúce vojnu v Izraeli. Ostreľovanie a smútok
zdroj: TASR/AP

Fotografie zachytávajúce vojnu v Izraeli. Ostreľovanie a smútok
zdroj: TASR/AP

Fotografie zachytávajúce vojnu v Izraeli. Ostreľovanie a smútok
zdroj: TASR/AP

14:40 Hamas opäť útočí na izraelské mestá

Teroristi hnutia Hamas naďalej útočia na mestá v strede Izraela. Ulicami znejú sirény. Izrael chráni nesmierne sofistikovaný obranný systém Iron Dome.

14:35 Viaceré zdroje tvrdia, že v Gaze prestala fungovať jediná miestna elektráreň

Úrady predtým informovali, že jej ostávalo 10 až 12 hodín paliva.

Izrael v pondelok prerušil dodávky elektriny do Gazy v rámci „úplného obliehania“, ktoré spustil v reakcii na teroristický útok hnutia Hamas.

Okrem hlavnej siete sa niektorí Palestínčania v Gaze spoliehajú na vlastné generátory. Aj tým však začne chýbať palivo. (BBC)

Znamená to, že osoby, ktoré napriek opakovaným výzvam zo strany Izraela túto oblasť doposiaľ neopustili, ostanú bez internetu. Niektorí zároveň hlásia, že im chýba aj voda.

Hamas však pokračuje s ostreľovaním izraelského územia.

13:30 Nemecké ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že na odchod z Izraela sa zaregistrovala 5 000 nemeckých občanov

Koľkí už odišli vlastnými prostriedkami, hovorca neuviedol. (The Guardian)

12:25 V pásme Gaze zahynulo viac ako 1 000 ľudí

Ministerstvo zdravotníctva pod správou teroristického hnutia Hamas uviedlo, že v oblasti stúpol počet obetí na 1 055 Palestínčanov. Ďalších 5 184 ľudí je zranených. (BBC)

11:34 IDF hovorí, že Hamas sa pokúsil okupovať izraelské mestá

Hovorca izraelskej armády Daniel Hagari uviedol, že teroristom sa za posledné dva dni nepodarilo preniknúť do Izraela z pásma Gazy.

„Posledné dva dni plot neprekročili. Teroristi sú na hraniciach likvidovaní. V tejto oblasti sa stále nachádzajú stovky ich tiel, ktoré sme ešte nestihli odstrániť,“ povedal.

Hamas pri svojom prvom sobotňajšom útoku „mal v úmysle oblasť obsadiť a okupovať, nie len vykonať nálet a vrátiť sa do Gazy“. (The Times of Israel)

11:30 Z Libanonu vypálili raketu, Izrael odpovedá

Izraelská armáda informovala o vypálenej rakete zo severu – z Libanonu. Protitanková strela zasiahla objekt neďaleko dediny, uviedla IDF .

K útoku sa prihlásilo teroristické hnutie Hizballáh. To podporuje Irán. Na Izrael v rámci útokov Hamasu útočilo už predtým.

Izraelská armáda okamžite uviedla, že v reakcii útočí na libanonské územie. (BBC)

10:05 Pápež vyzýva na prepustenie všetkých rukojemníkov zadržiavaných Hamasom

Pápež František vyzval na prepustenie všetkých rukojemníkov zadržiavaných Hamasom. Zároveň uviedol, že ho dianie v pásme Gazy znepokojuje. (The Guardian)

9:37 Legenda amerického boxu Floyd Mayweather oznamuje svoju podporu Izraelu

Do krajiny posiela pomoc na svojom súkromnom lietadle.

„Stojím s Izraelom proti teroristom Hamasu. Hamas nezastupuje ľud Palestíny, ale je teroristickou skupinou, ktorá útočí na nevinné životy! Som za všetkých ľudí a želám si bezpečný návrat všetkých Američanov a Izraelčanov a každého človeka, ktorý bol unesený ako rukojemník počas týchto strašných vojnových zločinov,“ hovorí Mayweather v príspevku na Instagrame pod svojou fotkou v Jeruzaleme.

„Stojím pri Izraeli a Židoch po celom svete. Odsudzujem antisemitizmus za každú cenu. Stojím za Mierom. Som za ľudské práva! Terorizmus nikdy nie je riešením,“ píše sa v druhom príspevku s päsťou vo farbách izraelskej vlajky.

Podľa správ médií Mayweather posiela do Izraela zásielku pomoci svojím súkromným lietadlom.

Zásielka pozostáva zo všetkého možného od „jedla a vody až po nepriestrelné vesty pre IDF a civilistov“. (The Times of Israel)

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Floyd Mayweather (@floydmayweather)

8:19 z USA do Izraela dopravili prvý náklad munície pokročilého typu

Izraelská armáda dostala prvú zásielku munície z USA. Nákladné lietadlo s americkou muníciou pokročilého typu pristálo v utorok večer na leteckej základni Nevatim v južnom Izraeli. Podľa agentúry DPA o tom informoval denník The Times of Israel (TOI).

Táto munícia umožní izraelskej armáde „významné údery a prípravy na ďalšie scenáre“ na riešenie situácie, ktorá vznikla minulý víkend po masívnom raketovom útoku a po prekvapivom vpáde kománd ozbrojencov palestínskeho radikálneho teroristického hnutia Hamas. (TASR)

8:17 Podľa OSN je v Gaze vysídlených viac ako 260 000 ľudí

V dôsledku útokov izraelskej armády zo vzduchu, zeme a z mora svoje domovy v palestínskom pásme Gazy opustilo už viac ako 260 000 ľudí, informoval v utorok Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA).

Upozornil, že počet palestínskych vysídlencov bude ďalej rásť. (TASR)

8:15 Scény v Gaze budú intenzívne a nesmierne náročné

Izraelská armáda varovala, že „boje sa zintenzívnia“.

„Utrpeli sme extrémne ťažké straty… To nás však neodradí a neoslabí to naše odhodlanie,“ uviedol hovorca IDF podplukovník Jonathan Conricus.

Dodal, že dúfa, v pokračovanie podpory Izraela.

„Dúfame, že to tak zostane, aj keď sa boje zintenzívnia a scény prichádzajúce z pásma Gazy budú ťažšie na pochopenie a strávenie,“ povedal. (BBC)

Vojna v Izraeli, zničené palestínske budovy v pásme Gazy
zdroj: TASR/AP, Fatima Shbair

8:27 Rozhovor s Izraelčankou, ktorá prežila útok Hamasu aj so svojím bábätkom

Hovorí, že na pomoc čakala 27 hodín. Schovala sa v sklade, pričom seba a svoje dieťa prikryla vrecami zeminy. Keď už tento úkryt nebol bezpečný, prebehla s dcérkou cez dvor bol pod paľbou teroristov. Búchala na dvere cudzieho, kým ich rodina nevpustila dnu. 

 Jej partner je nezvestný.

„Naozaj neviem, kde bol náš štát,“ povedala naznačujúc hnev a zmätok mnohých Izraelčanov. Ľudia nechápu, ako mohla byť ich krajina so svojimi nesmierne vychvaľovanými vojenskými a spravodajskými schopnosťami na sobotňajší útok teroristov Hamasu taká nepripravená. (The Guardian)

Zlyhanie informačných služieb na plnej čiare. Takto Hamas dokázal prekvapiť izraelskú obranu.

8:11 Obete stúpajú na oboch stranách

Po správach, že počet obetí na strane Izraela presiahol 1 200, teroristické hnutie Hamas vydalo správu o 950 mŕtvych na strane Palestíny.

Ďalších 5 000 osôb bolo od soboty zranených. (The Times of Israel)

8:03 Lietadlová loď námorníctva Spojených štátov amerických dorazilo do oblasti neďaleko Izraela

Americké jednotky na lietadlovej lodi USS Gerald R. Ford Carrier Strike Group prichádzajú do východnej časti Stredozemného mora.

Ide o najmodernejšiu lietadlovú loď amerického námorníctva, ktorá dorazila s ďalšími dvomi plavidlami triedy Ticonderoga USS Normandy (CG 60). Zapojili aj torpédoborce s riadenými strelami. Konkrétne ide o plavidlá triedy Arleigh Burke: USS Thomas Hudner (DDG 116), USS Ramage (DDG 61), USS Carney ( DDG 64) a USS Roosevelt (DDG 80). Bližšie informácie nájdeš v tomto článku.

Ich úlohou je odradiť každého ďalšieho aktéra, ktorý sa snaží eskalovať situáciu alebo rozšíriť súčasnú vojnu.

USA pokračujú so snahou rýchlo presunúť do dejiska ďalšie lietadla F-15, F-16 a A-10 s cieľom rozšíriť už existujúce stíhacie letky v regióne.

„Príchod týchto vysoko schopných síl do regiónu slúži ako silný signál odstrašovania pre akéhokoľvek nepriateľa Izraela, ktorý uvažuje nad pokusmi využiť túto situáciu,“ povedal generál Michael „Erik“ Kurilla, veliteľ Ústredného velenia USA. (U.S. Central Command)

8:02 Počet obetí v Izraeli stúpol na 1 200

Ministerstvo zdravotníctva už skôr uviedlo, že pri útoku bolo zranených 2 901 osôb, pričom vyše 500 je stále hospitalizovaných, z toho 26 v kritickom stave a 340 vo vážnom. (The Times of Israel)

Zdroje: U.S. Central Command, The Times of Israel, BBC, TASR, The Guardian, Instagram/floydmayweather

Najnovšie videá

Trendové videá