Zhrnutie dňa: Vojna v Izraeli eskaluje, chystá sa masívna pozemná operácia. Ďalší teroristi sa vyhrážajú

 • Vojna v Izraeli vstúpila do tretieho dňa
 • Boje pokračujú, situácia je podľa armády strašná
 • Bojovalo sa na viacerých miestach, v krajine sú stovky obetí
Vojna v Izraeli, vojaci Izraela, izraelská armáda, bombardovanie Palestíny, ostreľovanie pásma Gazy.
Vojna v Izraeli TASR/AP, Oren Ziv, Hatem Ali
 • Vojna v Izraeli vstúpila do tretieho dňa
 • Boje pokračujú, situácia je podľa armády strašná
 • Bojovalo sa na viacerých miestach, v krajine sú stovky obetí

Teroristický útok islamistického hnutia Hamas si vyžiadal už stovky obetí. Vojna v Izraeli pokračuje tretí deň. Z palestínskeho pásma Gazy militanti vystrelili na Izrael tisíce rakiet, napadli miestne komunity a podarilo sa im zaskočiť jednu z najvyspelejších armád sveta.

Štvrtý deň vojny sledujeme v ONLINE článku na tomto odkaze.

Izraelské veliteľstvo odkázalo Hamasu, že „otvoril brány pekiel“ a spustila operáciu „Železné meče“, počas ktorej ničí vojenské objekty teroristického hnutia v pásme Gazy.

Hamas za hranice autonómnych území Izraela odviedol desiatky izraelských rukojemníkov, vojakov aj civilistov. Médiá píšu o rukojemníckej kríze.

Hovorca Izraelských obranných síl (IDF), podplukovník Jonathan Conricus, hovorí, že po 48 hodinách bojov je situácia v Izraeli strašná.

„Je to zďaleka najhorší deň v izraelskej histórii. Nikdy predtým nebolo toľko Izraelčanov zabitých jedinou vecou v jeden deň,“ uviedol v nedeľu.

Počet obetí:

Teroristický útok organizácie Hamas si doteraz vyžiadal najmenej 900 obetí v Izraeli. Väčšinou ide o civilistov vrátane detí a žien, medzi obeťami je 44 vojakov a záchranár. V krajine hlásia tiež vyše 2 600 zranených – obzvlášť civilistov.

Na strane Palestíny tamojšie médiá informujú o najmenej 560 zabitých vrátane desiatok detí a žien. Izraelská armáda pred ostreľovaním cieľov hnutia Hamas, ktoré sa nachádzajú v obývaných oblastiach Gazy, vyzýva civilistov na evakuáciu.

Zranených je približne 2 900 osôb. Uvedené číslo obetí pravdepodobne zahŕňa osoby, ktoré sa stali cieľom náletov izraelskej armády, ako aj osoby zabité počas stretov s jednotkami v južnom Izraeli.

Údaje aktualizujeme.

Pondelkový ONLINE sme uzavreli. Štvrtý deň vojny sledujeme v ONLINE článku na tomto odkaze.

Zhrnutie dňa

 • Vojna v Izraeli trvá tri dni. Teroristické hnutie Hamas stratilo kontrolu nad všetkými komunitami, ktoré počas víkendu obsadilo, informovali Izraelské obranné sily (IDF). Napriek tomu miestni v niektorých obciach ešte stále hlásili prestrelky v uliciach.
 • Izraelu sa podarilo zmobilizovať obrovské množstvo rezervných vojakov v rekordne krátkom čase. Ich počet presiahol 300 000.
 • V reakcii na útoky Hamasu musí krajina zareagovať silno, hovorí premiér Netanjahu. Prezidentovi USA Joeovi Bidenovi oznámil, že Izrael spustí pozemnú operáciu v pásme Gazy. Spojené štáty nebudú IDF od tejto akcie odhovárať, vyplýva z informácií zdrojov tamojších médií.
 • IDF dnes pokračovali v ostreľovaní vojenských objektov spojených s Hamasom v pásme Gazy. Izraelská armáda pred bombardovaním cieľov hnutia Hamas, ktoré sa nachádzajú v obývaných oblastiach Gazy, vyzýva civilistov na evakuáciu. Zároveň však avizovala zintenzívnenie náletov.
 • Hovorca Hamasu reagoval na bombardovanie Gazy vyhrážkami, že hnutie začne vraždiť rukojemníkov v priamom prenose. Urobí tak v prípade, ak Izrael podnikne ostreľovanie civilných oblastí bez varovania.
 • Na severe krajiny v pohraničných oblastiach s Libanonom boje zintenzívneli. Ďalšie palestínske hnutie Islamský džihád sa prihlásilo k ozbrojenej infiltrácii do krajiny zo severu, po čom zakročili IDF. Nasledovalo ostreľovanie oblasti. Počas akcie sa začalo vyhrážať libanonské extrémistické hnutie Hizballáh tvrdiac, že zareaguje v súlade s jeho vlastnými pravidlami odstrašovania.
 • Iránsky prezident Ebráhím Raísí chválil Islamský džihád za útoky na severe Izraela.
 • Počas víkendu sa odohral otrasný masaker. Hamas vraždil účastníkov festivalu v Izraeli, na mieste autority našli 260 mŕtvych. Situáciu pre médiá opísala preživšia.
 • Hamas sa v reakcii na ostreľovanie pásma Gazy pokúsil bombardovať Jeruzalem. Metropolou sa opäť ozývali sirény.
 • Startitup získal exkluzívnu reakciu Izraelčanky. „Izrael je v smútku. Prosím, modlite sa za nás,“ odkázala.

20:32 Český premiér tlačí na presťahovanie veľvyslanectva v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzalema

Český premiér Petr Fiala uviedol, že nadišiel ten správny čas presunúť veľvyslanectvo Česka v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzalema.

„Som presvedčený, že by v súčasnosti šlo o žiaduci krok,“ napísal na platforme X.

„O konkrétnom postupe v tejto situácii mám v úmysle diskutovať s mojimi koaličnými partnermi.“

20:02 Počet obetí na strane Izraela stúpol na 900

Zranených je 2 600 osôb. (The Guardian)

19:50 Teroristi sa vyhrážajú zabíjaním rukojemníkov v priamom prenose

Vojna v Izraeli je zároveň vojnou o rukojemníkov. Minimálne 100 Izraelčanov odviedli teroristi Hamasu do pásma Gazy. Okrem mužov a zajatých vojakov ide aj o seniorov, ženy a deti. Hnutie sa teraz vyhráža ich vraždením.

Má ísť o reakciu na také bombardovanie, ktorému nepredchádzali varovania zo strany Izraelských ozbrojených síl. Izraelská armáda pred ostreľovaním cieľov hnutia Hamas, ktoré sa nachádzajú v obývaných oblastiach Gazy, vyzýva civilistov na evakuáciu.

Zo slov hovorcu brigád Hamasu vyplýva, že teroristi sú ochotní zabíjať rukojemníkov v prípade pokračovania ostreľovania pásma Gazy.

„Od tejto hodiny sa akékoľvek zacielenie na našich ľudí v bezpečí ich domovov bez varovania stretne s popravou civilných rukojemníkov, ktorá sa bude vysielať cez video aj s audiom,“ hovorí hovorca.

Bližšie informácie spolu s exkluzívnou reakciou Izraelčanky pre Startitup nájdeš v článku na tomto odkaze.

18:45 Iránsky prezident v rozhovore so šéfom Islamského džihádu pochválil  jeho „inovatívnu operáciu“.

Pochvala zo strany iránskeho prezidenta sa týka predošlej správy (18:35)

Iránsky prezident Ebráhím Raísí víta podľa jeho slov „brilantné a pôsobivé víťazstvá“ „palestínskeho odporu“, ako to pomenoval v telefonáte s vodcom Islamského džihádu Zijádom an-Nachaláhom. Informovali o tom iránske médiá.

„Naozaj ste touto inovatívnou a víťaznou operáciou urobili islamskú komunitu šťastnou. Sionistický režim upadá, zatiaľ čo front odporu dobýva vrcholy víťazstva,“ dodáva Raísí.

Irán pritom sám čelí nepokojom medzi ľudom. Teheránom len nedávno otriasali masívne protesty po policajnom zabití mladej Kurdky.

18:35 Situácia na severe Izraela je vážnejšia, než sa zdalo. Teroristické skupiny sa vyhrážajú jedna za druhou

Na libanonskej hranici s Izraelom došlo k ozbrojeným infiltráciám. K tým sa prihlásila ďalšia teroristická organizácia Islamský džihád, ktorá sa tiež radí k Palestíne.

V Libanone pritom pôsobí hnutie Hizballáh. Aj táto organizácia sa už počas víkendu pokúsila zaútočiť na Izrael.

Islamský džihád na Telegrame označil svoj útok na severe Izraela za súčasť vojny medzi Izraelom a teroristickými skupinami v Gaze.

Izrael v odpovedi spustil protiútok spojený s bombardovaním pohraničných oblastí na severe krajiny. Pri týchto akciách vraj zahynul aj člen Hizballáhu, tvrdí libanonská skupina.

Hizballáh sa teraz Izraelu vyhráža odpoveďou. Člen teroristickej skupiny povedal libanonským médiám, že na ostreľovanie oblasti zareagujú v súlade s ich vlastnými pravidlami odstrašovania. Vojna v Izraeli tak môže eskalovať aj na severe.  (The Times of Israel) 

18:07 Izraelská reakcia: Bombardovanie sa zintenzívnilo

Izrael zintenzívnil bombardovanie pásma Gazy v odvete za bezprecedentnú cezhraničnú inváziu Hamasu.

Nad oblohou Gazy po nočných náletoch stúpali oblaky dymu. Veľké časti územia ostali pokryté troskami.

Izrael reaguje na teroristické útoky akciou s názvom „Železné meče“. (The Guardian)

18:00 Hrozivé detaily ohľadom masakra na festivale v Izraeli. Do ľudí strieľali ako na strelnici, opísala preživšia

Podľa izraelskej záchrannej služby Zaka na mieste festivalu našli najmenej 260 tiel. Teroristi Hamas strieľali do nič nečakajúcich účastníkov. Niektorých zajali ako rukojemníkov, vyplýva z videí na sociálnych sieťach.

„Nemali sme sa ani kde schovať, pretože sme boli na otvorenom priestranstve,“ hovorí účastníčka.

„Nikto sa nemohol pohnúť. Vtedy začali výstrely,“ opisuje situáciu. Príbeh sme priniesli v tomto článku.

Izraelčanka plače nad vojnou
zdroj: TASR/AP/Maya Alleruzzo

17:09 Predstaviteľ egyptskej tajnej služby tvrdí, že jeho krajina Izraelu niečo naznačovala

Aktualizácia 17:50: Kancelária premiéra Izraela tieto tvrdenia odmieta.

Pre agentúru AP nemenovaný predstaviteľ tamojšej tajnej služby uviedol, že Egypt opakovane hovoril s Izraelčanmi o „niečom veľkom“. Bližšie to nespresnil.

„Varovali sme ich, že sa blíži výbuch situácie, a to veľmi skoro, a bude to veľké. Ale tieto varovania podcenili,“ citovala ho agentúra. (The Guardian)

16:44 Izraelčanom žijúcim na severe pri hraniciach Libanonu hrozí nebezpečenstvo

Vojna v Izraeli sa presúva aj na sever krajiny. Autority vyzývajú severoizraelské komunity, aby vyhľadali úkryt v krytoch a bunkroch, kde majú ostať až do odvolania. Reagujú tak na prestrelky na hraniciach Izraela a Libanona, odkiaľ sa do krajiny snažia infiltrovať militanti teroristického hnutia Hizballáh.

16:40 Jeruzalem bije na poplach. Svätým mestom znejú sirény, Hamas predtým hovoril o vypálených raketách

Palestínska teroristická skupina Hamas tvrdila, že vypálila rakety smerom k Jeruzalemu. Mestom sa následne rozozvučali varovné sirény.

Hamas tvrdí, že ide o reakciu na útoky na civilné domy v pásme Gazy. Izrael bombarduje aj objekty v pásme Gazy, ktoré teroristi v minulosti rozmiestnili v zónach obývaných civilistami. Izraelské obranné sily podotýkajú, že pred ostreľovaním vojenských objektov Hamasu vyzývajú miestnych na evakuáciu.

Sirény sa dnes ozývali prázdnymi ulicami po celom Jeruzaleme. Vystrašení ľudia utekali do protileteckých podzemných krytov.

Väčšina ulíc naprieč obvykle obzvlášť rušným mestom ostala bez premávky. (The Guardian)

Obyvatelia metropoly hlásili, že po skončení sirén počuli výbuchy. Médiá však zatiaľ neevidujú správy o vzniknutých škodách. (The Times of Israel)

Vojna v Izraeli, útok na Izrael
zdroj: TASR/AP, Ohad Zwigenberg

16:25 Európska únia zmrazila všetku finančnú pomoc Palestínčanom

Európska komisia dnes popoludní oznámila, že celú svoju rozvojovú pomoc Palestínčanom prehodnocuje.

Komisár EÚ Oliver Várhelyi uviedol, že sa to týka pomoci vo výške 691 miliónov eur.

„Všetky platby boli okamžite zastavené. Každý projekt sa stal predmetom kontroly. Všetky nové návrhy rozpočtu vrátane toho na rok 2023 odkladáme až do odvolania,“ oznámil. (The Guardian)

16:05 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil Bidenovi, že armáda sa chystá spustiť pozemnú operáciu v pásme Gazy.

Ako informujú izraelské médiá, počas telefonického rozhovoru s americkým prezidentom v nedeľu izraelský premiér vyhlásil, že na Blízkom východe je zakázané prejavovať slabosť. Jeho krajina preto musí reagovať veľkou silou. Vojna v Izraeli podľa týchto zdrojov nadobudne novú podobu.

Prezident USA sa izraelského premiéra nepokúsil odradiť od spustenia pozemnej operácie v pásme Gazy. Netanjahu Bidenovi potvrdil, že Izrael nebude mať inú možnosť, ako vstúpiť do pozemnej akcie. Uviedli to tri izraelské a americké zdroje oboznámené s obsahom rozhovoru. (Walla)

Do izraelskej armády bolo povolaných už zhruba 300 000 záložníkov. Útoky teroristického hnutia Hamas na Izrael si vyžiadali rekordné počty obetí počas jedného dňa konfliktov v histórii krajiny.

Hamas podľa viacerých odborníkov na seba privolal svoj koniec. Informovali sme, že podľa analytikov majú tieto posledné útoky rovnaký význam, ako to bolo pri zrútení „dvojičiek“ v USA 11. septembra 2001.

„Každý vie, že Gaza zaplatí veľmi vysokú cenu,“ uviedol analytik diania na Blízkom východe Avi Issacharoff.

Akékoľvek predchádzajúce snahy spolupracovať s touto teroristickou organizáciou už podľa neho viac „nie sú relevantné“. Myslí si, že po tomto útoku sa rokovania konať nebudú a Izrael sa pokúsi s Hamasom skoncovať.

„Je to akoby 11. september pre Izrael. A ak sa z toho nestane rozsiahla pozemná operácia, bude to znamenať politický koniec súčasnej (izraelskej) vlády,“ hovorí Issacharoff.

Hamas útok na Izrael. Palestínčania obsadili tank, vojna v Izraeli
zdroj: TASR/AP, Yousef Masoud

16:02 Izrael pre nich len prvý cieľ. „Celá planéta bude pod naším zákonom,“ vyhrážal sa spoluzakladateľ Hamasu

Zo slov spoluzakladateľa Hamasu Mahmúda al-Zahara vyplýva, že hnutie chce získať nadvládu nad celým svetom. Tvrdí, že vychádza z učenia proroka Mohameda. Viac sa dočítaš na tomto odkaze.

15:57 Počet obetí v Izraeli údajne stúpol na 800

Viaceré izraelské médiá informovali o tom, že počet obetí masívneho útoku Hamasu na Izrael stúpol už na približne 800, informuje denník The Times of Israel. Izraelské úrady túto bilanciu zatiaľ oficiálne nepotvrdili.

Vojna v Izraeli si na jeho strane vyžiadala už 2506 zranených, z ktorých 578 je stále hospitalizovaných. Vo vážnom stave je 157 z nich a stav 23 je kritický. (TASR)

15:55 Tomáš Valašek, expert na zahraničnú politiku Progresívneho Slovenska, sa vyjadril pre Startitup

„Počet obetí teroristického útoku presiahol najhoršie odhady z prvých hodín a blíži sa k 700. Väčšina z nich bola zastrelená, stovky sú naďalej rukojemníkmi Hamasu a sú obavy, že budú využití ako ľudské štíty proti izraelským protiútokom. To sú barbarské scény, ktoré odsudzujeme v plnom rozsahu. Izrael je v tejto vojne obeťou a zaslúži si našu solidaritu“.

„Medzi unesenými či zastrelenými sú aj občania Francúzska, Nemecka, USA, Veľkej Británia, Ukrajiny či Nepálu. Reakcia sveta nenechala na seba dlho čakať – a je v drvivej väčšine na strane Izraela. Hamas síce vyzval blízkovýchodné štáty, aby sa pridali do vojny proti Izraelu, ale ani medzi nimi neuspel. Širšia regionálna vojna preto, zdá sa, nehrozí. To je jedna z mála dobrých správ z regiónu, ktorý sa inak pripravuje na dlhšie trvajúce boje,“ uviedol Valášek pre našu reakciu.

15:07 Izrael zmobilizoval už 300 000 záložníkov

Podľa hovorcu izraelskej armády ide o najväčší a najrýchlejší odvod v histórii Izraela. (TASR)

Vojna v Izraeli pokračuje najmä v pásme Gazy, no vo viacerých mestách vrátane Jeruzalema sa ozývajú sirény. 

15:05 Na Izrael sa opäť útočí aj z Libanonu. Ide o teroristov hnutia blízkeho Hamasu.

Izraelská armáda uviedla, že nasadila jednotky proti možnej infiltrácii z Libanonu

„Prijali sme správu o infiltrácii niekoľkých podozrivých na izraelské územie z libanonského územia. Vojaci IDF sú rozmiestnení v oblasti,“ uviedla armáda vo vyhlásení.

Následne doplnila, že v oblasti na severe krajiny zneškodnila niekoľko ozbrojencov, ktorí prekročili libanonsko-izraelské hranice.

14:30 Od začiatku vojny je dovedna potvrdených 9 obetí s občianstvom v USA.

Medzi mŕtvymi sú aj Európania či Thajčania. Vylúčené nie sú ani obete u príslušníkov ďalších národností. (BBC, TASR)

14:25 Katar sa pokúša zariadiť výmenu rukojemníkov

Izraelských rukojemníkov vrátane seniorov, žien aj detí zadržiavajú v Gaze. Katar sa ich podľa zdrojov Reuters snaží vymeniť za 36 palestínskych žien a detí v Izraeli.

Zdroj povedal agentúre Reuters, že rokovania sa posúvajú smerom vpred. Katar je v kontakte s predstaviteľmi Hamasu v Dauhe a Gaze.

Presný počet izraelských žien a detí ako rukojemníkov, ktoré Hamas ponúka na výmenu, nie je jasný, dodal zdroj. Nejasný zostáva aj celkový počet izraelských civilných rukojemníkov v rukách Hamasu. Vojna v Izraeli trvá od soboty rána a podľa viacerých zdrojov Hamas uniesol viac ako 100 Izraelčanov. (The Guardian)

13:37 Letecký útvar MV SR poskytne pomoc občanom SR pri návrate z Izraela

Letecký útvar Ministerstva vnútra SR zabezpečí repatriačný let pre slovenských občanov nachádzajúcich sa v Izraeli z dôvodu zhoršenej bezpečnostnej situácie v tejto krajine.

Viaceré letecké spoločnosti zrušili množstvo plánovaných letov z Izraela a občania SR tak majú problém dostať sa bezpečne domov.

Pre slovenských občanov poletí v stredu 11. októbra v skorých ranných hodinách z Bratislavy Airbus A319 OM-BYK s kapacitou 89 miest. Na palube budú k dispozícii našim občanom aj dvaja zdravotníci z Asociácie samaritánov SR.

Letecký útvar MV SR tak opäť potvrdzuje svoju pripravenosť a spôsobilosť pri poskytovaní pomoci občanom SR v krízových situáciách pri ochrane ich života, zdravia a zaistení bezpečnosti. (Zdroj: Kancelária ministra vnútra)

13:35 Hamas unáša ženy, deti aj seniorov: Chcú zavraždiť a uniesť čo najviac Izraelčanov, tvrdí podplukovník

Izraelská veľvyslankyňa vo Veľkej Británii Cipi Hotovelyová uviedla, že Hamas zadržiava „viac ako 100 ľudí“. Ich rodiny nevedia, kde sa nachádzajú. Hamas uniesol do pásma Gazy seniorov, ženy aj deti, píšu médiá. Podrobnosti nájdeš na tomto odkaze.

13:27 Izraelská armáda oznamuje podnikanie „rozsiahlych“ útokov na Hamas v Gaze

Izraelské obranné sily (IDF) informovali, že uskutočňujú „rozsiahle“ nálety na mnohé objekty a lokality pod správou Hamasu v pásme Gazy.

Tvrdí, že ďalšie podrobnosti o štrajkoch poskytne čoskoro. (The Times of Israel)

Následky ostreľovania pásma Gazy izraelskou armádou v reakcii na teroristické útoky hnutia Hamas
zdroj: TASR/AP, Adel Hana

13:05 Hamas sa chváli na sociálnych sieťach

Vojna v Izraeli trvá od soboty rána. Hamas od začiatku uverejňuje zábery, na ktorých jeho členovia poškodzujú izraelské sledovacie systémy na hraniciach s pásmom Gazy. Na platforme X pribudlo ďalšie video. Zároveň uverejňujú záznamy páchania zverstiev na izraelských obetiach aj rukojemníkoch.

12:50 Ministerstvo zahraničných vecí reaguje na situáciu v Izraeli. Odporúčania pre Slovákov

 • Vláda SR rozhodla o vyslaní vládneho leteckého špeciálu na repatriáciu občanov SR z Tel Avivu v stredu 11. októbra.
 • Veľvyslanectvo SR v Tel Avive je v kontakte s početnými občanmi SR v Izraeli a pracuje na zostavení zoznamu cestujúcich. Prioritu budú mať zraniteľné osoby.
 • Pripomíname, že rezort diplomacie naďalej odporúča veľmi dôkladne zvážiť potrebu cestovania do Izraela. V súčasnosti to rozhodne nie je vhodná destinácia na púť, turistiku či dovolenku.
 • V tomto kontexte považujeme za obzvlášť nezodpovedné konanie niektorých cestovných kancelárií, ktoré podľa dostupných informácií naďalej plánujú realizovať zájazdy do krajiny. Žiaľ, štátne orgány im to nemôžu zakázať, chceme však dôrazne apelovať na zodpovednosť a zdravý rozum.
 • Civilná letecká preprava do Izraela i z krajiny je síce čiastočne obmedzená, no stále funkčná, hoci mnohé lety majú meškanie. Pre cestujúcich nachádzajúcich sa v oblastiach bližšie k hranici Jordánska dávame do pozornosti aj možnosti dopravy z letiska v Ammáne. (Zdroj: Hovorca MZVEZ SR Matúš Dávid)

12:40 Vojna v Izraeli vo fotkách: Bombardovanie v pásme Gazy. Izraelská armáda bombarduje ciele Hamasu v rámci operácie „Železné meče“. Tú spustila v reakcii na teroristické útoky

Následky ostreľovania pásma Gazy izraelskou armádou v reakcii na teroristické útoky hnutia Hamas
zdroj: TASR/AP, Adel Hana

Následky ostreľovania pásma Gazy izraelskou armádou v reakcii na teroristické útoky hnutia Hamas
zdroj: TASR/AP, Ohad Zwigenberg

Následky ostreľovania pásma Gazy izraelskou armádou v reakcii na teroristické útoky hnutia Hamas
zdroj: TASR/AP, Ohad Zwigenberg

Následky ostreľovania pásma Gazy izraelskou armádou v reakcii na teroristické útoky hnutia Hamas
zdroj: TASR/AP, Ohad Zwigenberg

12:30 Hamas tvrdí, že pri náletoch zahynuli izraelskí rukojemníci

Teroristické hnutie Hamas uverejnilo tvrdenia, že od nedele do pondelka zahynuli počas izraelských náletov štyria izraelskí zajatci spolu s ich únoscami. (The Guardian)

11:50 Izraelský minister vyhlásil obliehanie Gazy

Izraelský minister obrany Yoav Gallant uviedol, že Izrael zavádza „úplné obliehanie“ Gazy.

„Nie je tam elektrina, nie je tam jedlo, nie je tam voda, nie je tam palivo,“ povedal. (The Guardian)

Mesto Gaza je s populáciou približne 600 000 ľudí najväčším mestom v pásme Gazy aj celej palestínskej oblasti.

11:10 Boje na území Izraela sa obnovili. Z juhu hlásia prestrelky, sirény znejú aj v Jeruzaleme

Izraelskou metropolou sa ozývajú sirény. V jednej v komunite na juhu Izraela opäť hlásia prestrelku medzi Hamasom a izraelskými silami. (The Guardian)

10:43 V pásme Gazy zasiahol Izrael školu pod správou OSN. Na mieste nie sú žiadne obete

Palestínske ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že izraelské letecké útoky zasiahli školu Organizácie Spojených národov v Gaze.

OSN to potvrdilo s tým, že škola bola „vážne poškodená“. Nikto však nezomrel, dodali predstavitelia. (BBC)

Izraelská armáda opakovane vyzýva na evakuáciu Gazy (pozn. red.).

10:40 Irán sa mal podieľať na plánovaní útoku na Izrael. Krajina však priame zapojenie odmieta

Podľa prominentného medzinárodného denníka The Wall Street Journal pomohli iránski bezpečnostní predstavitelia naplánovať prekvapivý útok Hamasu na územie Izraela. Bližšie informácie nájdeš na tomto odkaze.

10:22  Izrael získal naspäť kontrolu nad všetkými svojimi komunitami

Aktuálne sa na území Izraela nebojuje. Je však možné, že sa v krajine stále vyskytujú teroristi Hamasu, uviedol hovorca armády Daniel Hagari.

Vojna v Izraeli naďalej pokračuje. Armáda pôsobí v pásme Gazy. (The Guardian)

Vojenské zložky Izraela
zdroj: TASR/AP, Tsafrir Abayov

10:19 Startitup bol v Izraeli. Len niekoľko dní pred útokom to bola krajina ako z rozprávky

Prečítajte si reportáž z Izraela z obdobia veľkonočných sviatkov. V Jeruzaleme, „svätom meste“, ktoré je križovatkou troch svetových náboženstiev, sa zhovárajú obchodník Žid a predavač Palestínčan. Normálne. Len debatujú o svojich denných tržbách. Krajina sa za v momente úplne zmenila.

Reportáž z Izraela nájdeš na tomto odkaze.

10:15 Hamas útočil na hudobnom festivale, zanechal na mieste 260 obetí 

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: The Guardian, TASR, The Times of Israel, BBC, X/dhruviL, X/Emanuel (Mannie) Fabian, Walla, X/Petr Fiala

Najnovšie videá

Trendové videá