Vláda zneužíva Islam na kontrolu žien. Preto pália hidžáby, hovorí komička Nasi z Iránu

  • Stand-up komička z Iránu žijúca na Slovensku nám opísala protesty v jej krajine
  • Hovorí o utláčaní žien, morálnej polícii, povinnom hidžábe a cieľoch demonštrácií
Nasi Motlagh, iráska komička žijúca na Slovensku, hovorí o protestoch v Iráne proti povinnému džihábu, morálnej polícii a režimu
Facebook/Nastaran A Motlagh TASR/AP, Francisco Seco
  • Stand-up komička z Iránu žijúca na Slovensku nám opísala protesty v jej krajine
  • Hovorí o utláčaní žien, morálnej polícii, povinnom hidžábe a cieľoch demonštrácií

V stredu 13. septembra mladá Kurdka spoločne so svojím bratom navštevovala hlavné mesto Iránu Teherán. V ten istý deň ju, 22-ročné dievča menom Mahsa Amini, zadržal pododdiel polície. Mahsa mala totiž zle nasadenú svoju pokrývku hlavy známu ako hidžáb, čo pre vládny režim v Iránskej islamskej republike predstavuje vážny priestupok.

Na prvý pohľad to nie je nič nezvyčajné. Ako pre Startitup vysvetľuje iránska stand-up komička žijúca na Slovensku Nasi, ide o zákony, ktorých dodržiavanie sleduje takzvaná morálna polícia.

„Morálna polícia je zriadená vládou. Nie je to oficiálna polícia, ale jej akýsi pododdiel. Jej predstavitelia ľudí sledujú, niekedy oblečení ako policajti, niekedy v civile. Zvyčajne zastavujú ženy, no niekedy aj mužov, ktorí nie sú vhodne oblečení. To môže znamenať, že hidžáb vôbec nemajú alebo ho majú nesprávne či nevhodne,“ hovorí Nasi, ktorej celé meno v redakcii poznáme, ale nepraje si ho zverejniť. 

Prípad Mahsy Amini sa však líši. Iránom otriasli informácie, podľa ktorých „policajti“ dievča pri zadržaní dobili, a to do takej miery, že musela byť prevezená do nemocnice.

V občanoch krajiny to prebudilo odpor, ktorý ich vyhnal do ulíc. V čase, keď mladá Kurdka ležala na ošetrovni, sa pod oknami nemocnice začali zbierať demonštranti. Ako uvádza The Guardian, tých mala rozpustiť až polícia.

Iránky na proteste držia transparent so zavraždenou Mahsou Amini
zdroj: TASR/AP, Bilal Hussein

Osoby druhej triedy

Iránci majú plné zuby neustáleho utláčania žien, ktoré presadzuje iránska vláda. Nasi nám vysvetlila, že ide o tradičný patriarchát, ktorý zo žien robí obyvateľov „druhej triedy“, teda podradenejšie osoby. 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: The Guardian, BBC, The Guardian, Twitter, Fortune, Iran International, Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá