Moskva stopla predaj leteniek pre mužov. Let do Dubaja stojí enormných 9 200 eur

  • Po Putinovom vyhlásení mobilizácie sa ľudia snažia z Ruska utiecť
  • Letenky si však už nekúpia mnohí z nich
  • Týka sa to mužov od 18 do 65 rokov
Ruský prezident Vladimir Putin, lietadlo a ruský pas po zákaze predaja lískov a leteniek rusom
TASR/AP, Russian Presidential Press Service Unsplash/Nick Morales, Alexander Nrjwolf
  • Po Putinovom vyhlásení mobilizácie sa ľudia snažia z Ruska utiecť
  • Letenky si však už nekúpia mnohí z nich
  • Týka sa to mužov od 18 do 65 rokov

Vyhlásenie čiastočnej mobilizácie v Rusku spôsobilo chaos medzi znepokojenými občanmi. Ľudia doslova berú nohy na plecia a z najväčšej krajiny sveta sa snažia utiecť. Vidno to najmä na dnešnom rapídnom náraste predaja leteniek, informovali sme. Mnohí tiež aktuálne svoj nesúhlas vyjadrujú na protestoch, pričom polícia už desiatky z nich zatkla.

Aktuálne web Airlive informuje o tom, že ruské aerolínie už Rusom vo veku od 18 do 65 rokov letenky nepredajú. Jediný spôsob, ako by svoj lístok získali, je predložením dôkazu o súhlase s cestou od ruského ministerstva obrany. Ako uvádza korešpondent portálu Kann Amichai Stein na Twitteri, k aerolíniám sa v týchto reštrikciách pridali aj železnice.

Navyše, do dostupných zahraničných destinácii sú momentálne všetky letenky z Ruska vypredané. Do krajín, ktoré od ruských občanov nepožadujú víza, zmizli z trhu do niekoľkých minút od Putinovho oznámenia. Vyplýva to z poprednej ruskej webovej stránky pre plánovanie ciest aviasales.ru.

Na poludnie moskovského času sa na webovej stránke prestali zobrazovať aj priame lety z Moskvy do Azerbajdžanu, Kazachstanu, Uzbekistanu a Kirgizska.

Ľudia chcú Rusko opustiť

V súvislosti s obrovským rastom predaja leteniek dramaticky stúpajú aj ich ceny. Deje sa tak pre obavy, že Vladimir Putin sa pripravuje na úplné uzavretie svojich hraníc pre mužov vo vojenskom veku, uvádza Fortune.

Prezident Zelenskyj vedie Ukrajinu vo vojne proti okupantom

Na Googli prudko stúpol aj počet vyhľadávaní výrazu „ako opustiť Rusko“ („как уехать из россии“ ). Rusi majú pri odchode problém aj pre sankcie, ktoré na Rusko uvalil Západ. Lietadlá, ktoré vzlietajú z ruskej pôdy, totiž pri väčšine európskych štátov ani len nesmú zavítať do ich vzdušného priestoru.

Navyše, mnohé letecké spoločnosti si nemôžu dovoliť trasy do neutrálnych krajín, teda napríklad do Turecka či Spojených arabských emirátov.

Získanie cestovných víz bolo pre Rusov ťažké a časovo náročné už pred vyhlásením čiastočnej mobilizácie. Od začiatku invázie na susednú Ukrajinu to šlo dole vodou. Rozhodnutie Kremľa povolať armádnych záložníkov do služby spôsobilo, že dopyt po akomkoľvek spôsobe, ako sa dá Rusko opustiť, absolútne vystrelil.

Viac ako 9-tisíc eur

Jediným európskym dopravcom okrem Turkish Airlines, ktorý udržiava lety do Ruska napriek embargu Európskej únie je srbská aerolínia. Air Serbia svoje letenky z Moskvy do Belehradu už na niekoľko nasledujúcich dní vypredala.

Avšak za let z Moskvy do Istanbulu či Dubaja si momentálne zaplatíš astronomickú cenu. Za niekoľko minút od nárastu dopytu dosiahla jedna jednosmerná letenka v ekonomickej triede cenu 9 200 eur.

Rusko zaznamenáva výrazný „exodus“ svojich občanov, od začiatku vojny. Avšak po dnešnom Putinovom prejave o čiastočnej mobilizácii či možnosti použitia jadrových zbraní sociálne siete zaplavili správy o šírení paniky medzi Rusmi.

Skupina Rusi, Bielorusi, Ukrajinci a Srbi spoločne proti vojne, na Twitteri uviedla, že do polovice októbra nie sú dostupné žiadne lety z Ruska do Belehradu. Lety do Turecka, Gruzínska alebo Arménska sa podľa skupiny tiež vypredali.

Web ruskej železničnej spoločnosti spadol

O masívnom dopyte a cenách informovali aj protivojnové skupiny a hnutia, uvádza NPR. Navyše, isté zdroje tvrdia, že niektorí ľudia sa museli vrátiť z hraníc Ruska a Gruzínska. Tie im autority neumožnili prekročiť. Na hraniciach sa ešte stále tvoria obrovské zápchy.

Webová stránka ruskej železničnej spoločnosti skolabovala, po extrémnom náraste jej návštevnosti. Sociálne siete v ruštine prekvitajú radami, ako sa vyhnúť mobilizácii alebo opustiť krajinu.

Paniku sa snažil upokojiť šéf výboru pre obranu dolnej komory ruského parlamentu Andrej Kartapolov. Ten tvrdil, že úrady nezavedú dodatočné obmedzenia na rezervné jednotky (ktoré majú byť mobilizované) opúšťajúce Rusko.

Zdroje: Airlive, Twitter, Fortune, NPR, Twitter

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá