Polícia zadržala cez 1 000 protestujúcich. V desiatkach miest bojujú Rusi proti mobilizácii

  • Putinova čiastočná mobilizácia nabudila nespokojných Rusov
  • Hnutia vyzývajú na obrovské protesty
  • Konať sa majú dnes po celom Rusku v mnohých mestách
  • Desiatky ľudí už zadržali
Moskva, protesty proti mobilizácii a zatknutia a zadržania demonštrantov v Rusku
TASR/AP, Alexander Zemlianichenko Twitter/Alex Kokcharov/Reprofoto
  • Putinova čiastočná mobilizácia nabudila nespokojných Rusov
  • Hnutia vyzývajú na obrovské protesty
  • Konať sa majú dnes po celom Rusku v mnohých mestách
  • Desiatky ľudí už zadržali

Potom, ako čečenský vodca Ramzan Kadyrov burcoval šéfov ruských federácií k vyhláseniu mobilizácie, tak skutočne Vladimir Putin urobil. Zároveň Západ varoval pred svojou pripravenosťou použiť jadrové zbrane.

Ako sme ťa informovali, ide o „čiastočnú mobilizáciu“, čo znamená, že Kremeľ povolá mužov, ktorí majú vojenské skúsenosti. A teda tých, ktorí sa nachádzajú v rezervných zložkách ruskej armády, či tých, ktorí už majú bojové skúsenosti z minulosti.

Rusko má podľa ministra obrany Sergeja Šojgu k dispozícii približne 300-tisíc takýchto „záložníkov“.

Putinove výroky však akosi protirečia mnohým jeho propagandistom. Tí napríklad uvádzajú, že Rusko si na Ukrajine plní „humanitárnu“ či dokonca „proti-teroristickú“ misiu.

V chaose presviedčania, výrokov a propagandy sa už strácajú aj ruskí občania. Agentúra Reuters informuje o tom, že tamojšia opozícia dnes oficiálne vyzvala ľudí na protesty proti šéfovi Kremľa Putinovi. Známy Putinov „kryptonit“ Alexej Navaľnyj pritom dianie na Ukrajine označil za neúspešnú zločineckú vojnu.

Protesty o siedmej

Na demonštrácie po celej krajine vyzýva ruské protivojnové hnutie, ako aj mládežnícke demokratické hnutie Vesna. To ohlásilo, že protesty sa budú konať v mestách a obciach po celom Rusku dnes o 19:00 miestneho času, teda o 16:00 na Slovensku, uvádza Al Jazeera.

„Vyzývame ruské armádne jednotky, aby sa odmietli zúčastniť na ‚špeciálnej operácii’ alebo sa čo najskôr vzdali,“ uviedla Vesna vo výzve na Telegrame.

„Nemusíte zomrieť pre Putina,“ pokračovalo vyhlásenie. „V Rusku vás potrebujú tí, ktorí vás milujú. Pre úrady ste len krmivom pre delá, kde vami premrhajú bez akéhokoľvek zmyslu a účelu.“

Vesna na svojej webovej stránke ponúka aj horúcu linku pre vojakov, ktorí sa vojny nechcú zúčastniť.

Vesna na svojom Twitteri označila námestia v mestách, kde protesty očakávajú. Uvádzajú tam obce od východu Ruska až po Ural.

„Ak vaše mesto nie je na zozname, choďte na centrálne námestie,“ napísalo hnutie na Twitteri a pridalo odkaz na bezpečnostné pokyny počas protestu a na to, čo robiť v prípade zatknutia.

Demonštrácie podporuje aj momentálne uväznený Navaľnyj, ktorý prostredníctvom videa varuje ruských občanov.

„Je jasné, že zločinecká vojna sa zhoršuje, prehlbuje a Putin sa snaží do toho zapojiť čo najviac ľudí,“ uviedol Navaľnyj v odkaze, ktorý uverejnili jeho právnici.

„Touto krvou chce pošpiniť státisíce ľudí,“ dodal.

Ruský nezávislý monitor protestov OVD-info aktuálne informuje, že polícia počas týchto protestov zadržala už vyše 1 307 ľudí v 39 mestách.

Nebezpečenstvo pre protestujúcich

Ruský nezávislý portál Nová Gazeta, ktorému Moskva zrušila publikačnú činnosť, na Twitteri varuje pred tým, že Šojgu má príkaz zaviesť opatrenia proti „provokáciám“. Tým sa myslia práve protivojnové demonštrácie.

„Šojgu dostal pokyn organizovať včasné informovanie občanov, posilňovať opatrenia proti provokáciám, strážiť miesta, recepcie a miesta stretnutí,“ píše sa v statuse.

Po začiatku vojny do ulíc vyšlo mnoho Rusov, no autority proti demonštráciám zakaždým zakročili. Poriadková polícia pri svojom zásahu zadržala aspoň 16-tisíc demonštrantov, uvádza Reuters citujúc ruský nezávislý mediálny projekt OVD-info.

Akt Putinovho zúfalstva

K vyhláseniu mobilizácie sa vyjadrili aj predstavitelia Európskej únie. Ako informuje agentúra TASR, toto vyhlásenie, ako aj hlasovanie o anexii území, ktoré ruská armáda v súčasnosti okupuje, sú prejavom Putinovho „zúfalstva“. To prichádza údajne po mnohých neúspechoch jeho jednotiek na Ukrajine. 

„Je to len ďalší dôkaz toho, že Putin nemá záujem o mier; že má záujem o eskaláciu svojej agresívnej vojny. Aj toto je ďalší znak jeho zúfalstva z toho, ako sa vyvíja jeho agresia voči Ukrajine,“ povedal hovorca EÚ Peter Stano. Stano ďalej informoval, že EÚ vyvodí dôsledky voči Moskve. 

Zdroje: Reuters, Al Jazeera, Twitter/NEXTA, Twitter/Движение «Весна», Twitter/Газета.Ru, OVD-info, Twitter/WhereisRussiaToday, Twitter/Arshak Makichyan, Twitter/Alex Kokcharov

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá