Paradoxy ruskej propagandy: „Sme na humanitárnej misii“ a zároveň „vymažeme ukrajinské mestá“

  • Ruská propaganda vypustila ďalšie absurdné tvrdenia
  • Vraj je na humanitárnej misii na Ukrajine
  • Zároveň si protirečí vyhrážkami ohľadom útoku na elektrárne
Ruský propagandista a modertátor Vladimir Solovjov v televízii obhajuje vojnu na Ukrajine. Zničený Mariupoľ a ľudia Ukrajinci sediaci na lavičke
Twitter/Julia Davis/Reprofoto Flickr/Just Click's With A Camera
  • Ruská propaganda vypustila ďalšie absurdné tvrdenia
  • Vraj je na humanitárnej misii na Ukrajine
  • Zároveň si protirečí vyhrážkami ohľadom útoku na elektrárne

Ruská propaganda od začiatku vojny vypustila mnoho nezmyslov. Výroky jej predstaviteľov v štátnej televízii sa kopia a momentálne, počas ukrajinskej protiofenzívy, ktorá získava naspäť množstvo okupovaných miest a dedín, predstavila ďalšie kuriózne tvrdenie.

Ako na Twitteri uvádza známa novinárka a zakladateľka portálu Russian Media Monitor Julia Davisová, neslávne známy ruský moderátor Vladimir Solovjov tvrdí, že vymazanie ukrajinských miest z mapy nepredstavuje pre armádu Kremľa žiadny problém. Konkrétne tvrdí, že Rusko môže „totálne zničiť celú ukrajinskú infraštruktúru“ a že by to „dokázalo za chvíľku“. 

Propagandista v televízii bez akýchkoľvek dôkazov uviedol, že keď USA začiatkom vojny varovali pred schopnosťami Ruska obsadiť celú Ukrajinu za týždeň, robili tak z toho dôvodu, že to bol ich vlastný plán. Nadväzuje na to a vraví, že Moskva „de facto nevedie špeciálnu vojenskú operáciu“, ale proti-teroristickú operáciu“ či dokonca humanitárnu operáciu“.

Všetko z mapy vymažte

Solovjov pokračoval tým, že pre armádu Moskvy by skutočne nebolo problémom vymazať ukrajinské mestá z mapy. Ak by sa tak stalo, urobili by to podľa neho na podnet Američanov. „Američania sa pýtajú: ‚Čo to robíte? Všetko z mapy vymažte o a hotovo‘,“ tvrdí v štátnej televízii.

Avšak, napriek dôkazom o mučení, vraždení a masových hroboch ukrajinských civilistov, sú vraj Rusi na „proti-teroristickej“ misii.

„Predstavte si, že by sme (Rusi) oznámili, že obyvateľstvo Charkova má 24 hodín na to, aby mesto opustilo. Je pre naše zbrane ťažké premeniť Charkov na ruiny a úplne celé mesto vymazať z povrchu zemského? To vôbec nie je problém ani pri Kyjeve, Mykolajive, Odese,“ tvrdí Solovjov. Informuje o tom Newsweek citujúc preklad Julie Davisovej.

Prezident Zelenskyj vedie Ukrajinu vo vojne proti okupantom

Rusko na „humanitárnej misii“

Počas ruskej „proti-teroristickej humanitárnej operácie“, ako to ruská propaganda nazvala, zahynulo na Ukrajine doteraz aspoň 5 587 civilistov.

Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) to uvádza vo svojej správe aktualizovanej k 22. augustu. Úrad sám pripomína, že toto číslo predstavuje oficiálne a potvrdené obete. Skutočný počet teda môže byť, žiaľ, podstatne vyšší.

Okrem toho ďalších minimálne 7 890 civilistov utrpelo zranenia. Tieto čísla zodpovedajú počtu ukrajinských civilných obetí od začiatku ruskej invázie 24. februára. 

Navyše, Moskva na svoje „operácie“ využíva súkromné komando známe ako Vagnerova skupina. Tá sa aktuálne medzi svoje kruhy snaží do vojny naverbovať i odsúdených zločincov, uvádza agentúra TASR.

„Naše informácie naznačujú, že Vagnerova skupina utrpela na Ukrajine vysoké straty, predovšetkým a neprekvapujúco medzi mladými a neskúsenými bojovníkmi,“ povedal novinárom nemenovaný americký predstaviteľ.

Sankcionovaní Vagnerovci preto hľadajú pomoc ruských kriminálnikov. V tejto súvislosti sa nedávno objavili videá, ktoré pri verbovaní zachytávajú Jevgenija Prigožina, napojeného na Vagnerovu skupinu, známeho ako „Putinov kuchár“. Komando má údajne záujem aj o väzňov z Tadžikistanu, Bieloruska či Arménska. Videá, ako pripomína agentúra Reuters, sa nepodarilo nezávisle overiť.

Takto teda vyzerá „humanitárna operácia“, pri ktorej Rusko stratilo už 70- až 80-tisíc vojakov. Tento počet uvádza americké ministerstvo obrany s tým, že ide buď o zabitých, alebo zranených vojakov Kremľa. Počet zabitých vojakov má predstavovať 20-tisíc.

Dve nápovede

Okrem v úvode spomínaných tvrdení Solovjov hovoril aj o nedávnych útokoch na ukrajinské elektrárne. Tie označil za dve malé nápovede či epizódy toho, čo môže prísť ďalej, a sám si tak protirečí.

Vyhrážky ohľadom možného bombardovania, a obzvlášť ostreľovania jadrových elektrární, skutočne nejdú ruka v ruke s tvrdeniami, že Rusko je na „proti-teroristickej“ misii.

„Predviedli sme im dve malé epizódy: Tepelná elektráreň v Charkove a vodné diela na rieke Inhulec,“ tvrdí Solovjov.

Na to mu však oponuje poslanec ruskej dumy. „To neboli malé epizódy,“ hovorí.

„Nie nie, ale Putin povedal, že sme im tak dali dve nápovede,“ podotkol Solovjov. Ruská propaganda presviedča o nevine svojich vojsk, no zároveň sa vyhráža útokmi na civilnú infraštruktúru. Stihla to v jednominútovom klipe.

Zdroje: Newsweek, Twitter, OHCHR, TASR, Reuters

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá