Zbraniam z Ruska krajiny neveria. Moskve padajú miliardové obchody

  • Rusko má vážny problém
  • Pre vojnu na Ukrajine a jej vývoj môže prísť o export zbraní
  • Ázijské štáty už zrušili niekoľko zmlúv
  • Kremeľ stráca najväčších zákazníkov
Ukrajinskí vojaci vo vojne na Ukrajine zahanbujú ruskú armádu. Kopa ruských samopaľov, pušiek, typu AK-47 pripravených na export. Vladimir Putin
TASR/AP, Evgeniy Maloletka Flickr/Official U.S. Navy Page TASR/AP, Sergei Bobylev
  • Rusko má vážny problém
  • Pre vojnu na Ukrajine a jej vývoj môže prísť o export zbraní
  • Ázijské štáty už zrušili niekoľko zmlúv
  • Kremeľ stráca najväčších zákazníkov

Keď sa pozrieme na ruské pozemné sily, ktoré Moskva stále necháva na Ukrajine, z hľadiska ich vybavenia či veľkosti predstavujú vážnu hrozbu na viacerých osiach. Avšak v praxi táto predstava zaniká. Odborníci tvrdia, že armáda Kremľa sa pravdepodobne nespamätá z trajektórie, ktorou sa vojna uberá. Pravda, jej porážka si vyžiada čas a pre Ukrajincov rozhodne nepôjde o ľahkú prácu.

Ruské jednotky, zdá sa, ani zďaleka nenaplnili očakávania, vysvetľuje The Guardian. Práve výkony, ktoré možno označiť za chabé, môžu znamenať prichádzajúci koniec vývozu ruského vojenského vybavenia do Ázie. Tá pritom v minulosti predstavovala jeden z najväčších exportných trhov so zbraňami.

Samozrejme, medzi dôvody možného poklesu v oblasti vývozu zbraní patria aj prísne sankcie zo strany Západu. Zhoršujúca sa reputácia ruskej armády, a teda aj kvality jej zbraní, však klesajúcu špirálu urýchľujú. Pomerne výrazný pokles predpovedajú aj samotní Rusi.

Defense News uvádza, že na tohtoročnom zbrojnom veľtrhu v Moskve predpovedali celkové príjmy z vývozu. Tie majú podľa šéfa spoločnosti Rosoboronexport Alexandra Michejeva dosiahnuť približne 10,8 miliardy dolárov. Predstavuje to zhruba o 26 percent menšie príjmy než vlani.

Rušia sa zmluvy

Ako informuje denník The Telegraph prostredníctvom svojej korešpondentky z Ázie, minulý mesiac Moskva prišla o zmluvu s Filipínami. Krajina chcela kúpiť 6 ruských vrtuľníkov Mi-17 v hodnote 227,7 milióna, no pre obavy, že bude čeliť sankciám zo strany Západu, od dohody odstúpila.

„Dni, keď bolo Rusko trhovou jednotkou v juhovýchodnej Ázii, sa skončili. Myslím si, že skončili ešte pred vojnou a nemyslím si, že (Rusi) sa niekedy zotavia,“ povedal Ian Storey, bezpečnostný expert inštitútu pre juhovýchodnú Áziu (ISEAS).

Obavy zo sankcií znásobila „katastrofa v oblasti vzťahov s verejnosťou“ kvôli záberom zničených a opustených vojenských vozidiel na Ukrajine. Tie „spochybňujú kvalitu a spoľahlivosť ruskej vojenskej techniky,“ uviedol nedávno.

Filipíny majú aktuálne zvažovať ponuku USA. Tie im môžu poskytnúť svoje vlastné helikoptéry, napríklad CH-47 Chinooks.

Čoraz horšia povesť

Azda najatraktívnejšou položkou spomedzi ruskej ponuky vojenského vybavenia a techniky sú lietadlá. Počas vojny na Ukrajine sa však Ukrajincom za pomoci systémov dodaných Západom podarilo zostreliť okrem mnohých ďalších aj tú najmodernejšiu stíhačku. Konkrétne šlo o Suchoj SU-35 štvrtej generácie.

Prezident Zelenskyj vedie Ukrajinu vo vojne proti okupantom

Ironicky, ďalšie také isté 36-miliónové lietadlo si Rusi vo vojne nechtiac zostrelili i sami, informovali sme. Minulý rok si na tieto stíhačky brúsila zuby Indonézia, no údajne aj kvôli obavám zo sankcií si všetko rozmyslela.

Predaj zbraní do Ázie klesol už po ruskej anexii Krymského polostrova v roku 2014. Nedávna štúdia Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru uviedla, že v rokoch 2012 až 2016 a 2017 až 2021 klesol ruský vývoz zbraní do Indie o 47 percent a do Vietnamu o 71 percent.

„Súčasná vojna tieto trendy urýchlila,“ hovorí Storey. 

„To, že Indonézia aj Filipíny zrušili objednávky s Ruskom, je známkou toho, že sa už na Moskvu opäť ani neobrátia,“ vysvetľuje odborník.

Vietnam si dáva prestávku

Vietnam predstavuje historicky a tradične najväčšieho ruského zákazníka v Ázii. Krajina však pozastavila svoj program modernizácie armády a to čiastočne z toho dôvodu, že sa bojí neschopnosti Moskvy plniť objednávky, vraví Storey.

„Vietnam je uzavretý do 20 až 30-ročného vzťahu s Ruskom kvôli potrebe náhradných dielov, munície a modernizácie,“ povedal Dr Storey. Kto teda dokáže nahradiť Rusko v prípade dodávok zbraní krajinám Ázie?

Pochopiteľne pôjde o náročný proces, no v konečnom dôsledku môže podľa experta vyťažiť Európa.

„Francúzsko, vzhľadom na svoje historické väzby s Vietnamom, by chcelo predaj zbraní do tejto krajiny zvýšiť. A myslím si, že Spojené kráľovstvo chce urobiť to isté,“ hovorí Storey. Ďalším adeptom je aj Južná Kórea.

Rusi musia momentálne vyriešiť dilemu, ktorú si sami spôsobila svojou inváziou. A teda, či nahradia svoje vlastné straty na bojisku alebo sa budú usilovať o príjmy z exportu.

Zdroje: The Guardian, Defense News, The Telegraph

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá