VIDEO Hamas uniesol 85-ročnú starenku a ukazoval ju ako trofej. Ona sa hrdo usmievala

  • 85-ročná žena sa počas únosu hrdo usmievala
  • Yaffu Adarovú, ktorá založila kibuc vlastnými rukami, sa podarilo zachrániť
Yaffa Adarová
Hamas sa neštítil zajať aj 85-ročnú Yaffu Adarovú, ktorú sa však izraelskej armáde podarilo zachrániť Twitter/Marla Hohner
  • 85-ročná žena sa počas únosu hrdo usmievala
  • Yaffu Adarovú, ktorá založila kibuc vlastnými rukami, sa podarilo zachrániť

Hamas, palestínska islamistická a polovojenská organizácia, prekvapil v sobotu 7.10. Izrael nečakaným útokom a odvtedy boj medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi, ktorých možno označiť za úhlavných nepriateľov, získal na intenzite a zákonite aj obetiach.

Ako informuje portál The Times of Israel, Hamas sa neštítil ničoho a dokonca zverejnil propagandistické video, ktorého cieľom bolo zdecimovať Izraelčanov čakajúcich na správy o svojich najbližších.   

Babička ukazuje odvahu, zastáva sa jej vnučka Adva Adarová 

Akonáhle sa na sociálnych sieťach objavili zábery únosu 85-ročnej Yaffy Adarovej, priatelia jej rodiny sa úctivo začali pýtať jej príbuzných, či nemá demenciu.

Na videu natočenom v sobotu sa totiž okuliarnatá Adarová sediaca vzpriamene na zadnom sedadle auta so zdvihnutou bradou rozhliada okolo seba, pričom jej nechýba zdvorilý a pokojný úsmev. A pritom bola unesená po zuby ozbrojenými vojakmi Hamasu a prevážaná na golfovom vozíku.

Avšak tí, ktorí Yaffu Adarovú poznajú osobne, vedia, že vzniknutú situáciu 85-ročná Izraelčanka nezľahčuje a je si plne vedomá, čo sa deje.

Nasadila odvážnu tvár, prevzala zodpovednosť za situáciu a svojim únoscom ukázala pohľad na nezlomné odhodlanie, o ktorom všetci vieme, že má. Chcem, aby to ľudia videli a aby čerpali inšpiráciu z jej sily a vyrovnanosti. Nech všetci nájdeme silu ukázať tým, ktorí nám chcú ublížiť, tento neústupný aspekt nášho odhodlania,“ povedala o svojej babičke hrdá vnučka Adva Adarová.

The New York Post v tejto súvislosti dodáva, že Adva po zverejnení inkriminovaného videa na sociálne siete zúfalo volala o pomoc: „Toto je moja stará mama, bola zajatá a odvezená do Gazy. Volá sa Yaffa Adarová a má 85 rokov!“

„Moja stará mama založila kibuc vlastnými rukami, verila v sionizmus v tejto krajine, ktorá ju opustila ako rukojemníka. Zjavne ju niekde hodili, kde trpí silnými bolesťami, bez liekov, bez jedla a bez vody a sama umiera od strachu. A nikto sa s nami nerozpráva, nikto nám nemôže nič povedať,“ dodala frustrovaná z toho, že od vlády nedostáva žiadne informácie a že by sa malo urobiť viac pre návrat izraelských rukojemníkov.

Záchrana niekoľkých ľudí

Pre portál Aventuras na Historia Adva zdôraznila, že teroristi z Hamasu ukazovali jej babičku ako trofej. Vnučka okrem toho tiež prezradila, že jej babička jej pred únosom poslala správu s varovaním, že Hamas „prišiel strieľať“ a následne už nereagovala.

Až pri prehliadaní internetu zistila ďalšie informácie o mieste pobytu svojej starej mamy, a to keď uvidela zábery, na ktorých vedľa nej pózovali členovia sunnitského islamistického hnutia.

„Veľa nechodí. Takže ani nevieme, či mala šancu ísť na bezpečné miesto. To nedáva zmysel, nevinní ľudia unesení z domu. Nie je to len moja stará mama, je tu niekoľko starších ľudí, deti, bábätká, ženy či muži. Prosíme každého, kto nás počúva, aby nám pomohol priviesť ich domov,“ prosila Adva.

Jej slová napokon padli na úrodnú pôdu, pretože v priebehu pondelka sa Izraelským obranným silám podarilo zorganizovať a zachrániť niekoľko ľudí unesených na jeho území tohto blízkovýchodného štátu. Medzi zachránenými je aj 85-ročná Yaffa Adarová, ktorá už je opäť so svojou rodinou.

Zdroje: New York Post, Aventuras na história, The Times of Israel, Heavy

Najnovšie videá

Trendové videá