Pach smrti je cítiť všade, teroristi zmasakrovali aj najmenších, reportéri opisujú hrôzy v Izraeli

  • Hrôzy spáchané teroristami v Izraeli vyplávali na svetlo sveta
  • Zabíjali celé rodiny a vojakom odrezávali hlavy
Hasič Izrael
TASR/AP, Ohad Zwigenberg
  • Hrôzy spáchané teroristami v Izraeli vyplávali na svetlo sveta
  • Zabíjali celé rodiny a vojakom odrezávali hlavy

Sobota je pre obyvateľov Izraela posvätný deň – šabat, ktorí mnohí využívajú na odpočinok či stretnutie so svojimi blízkymi. Minulú sobotu sa však šabat zmenil deň hrôzy, vyše 1 000 obyvateľov židovského štátu prišlo o život a ďalšie tisícky boli zranených.

Nič netušiacich vojakov, ale aj obyvateľov v blízkosti pásma prekvapili teroristi z Hamasu počas toho, ako čakali na autobus, cestovali autom, alebo si užívali hudobný festival či sa ráno modlili alebo raňajkovali.

Až teraz vďaka videám a návštevám zahraničných novinárov sa ukázalo, akého masakru sa teroristi dopustili.

„Nie je to vojna ani bojisko; je to masaker,“ povedal generálmajor Itai Veruv, izraelský veliteľ na mieste činu zahraničným novinárom.  

„Je to niečo, čo som v živote nevidel, skôr niečo ako pogrom (termín z cárskeho Ruska, ktorý sa používal na protižidovské násilné akcie) z čias našich starých rodičov.“

Prvou obeťou boli vojaci, do ich nehybných tvárí teroristi kopali 

Prvými obeťami teroristov sa stali izraelskí vojaci, ktorí neboli pripravení na útok takéhoto rozsahu. Bojovníci Hamasu ich zabíjali, odrezali im hlavy a natáčali si pritom videá, ktoré teraz zverejňujú na propagandistické účely, rovnako ako ďalšie teroristické organizácie, ako napríklad Islamský štát alebo al-Káida. Redakcia Startitupu ich má k dispozícii, pochádzajú z anonymného zdroja. Pre nevýslovnú brutalitu a zachovanie identity obetí sme sa ich rozhodli nepublikovať.

Z videí vidieť, ako teroristi vláčili telá zabitých izraelských vojakov, ktoré následne kopú do tváre a pokrikujú pritom Alláh akbar (Boh je veľký). Existujú aj fotografie, ktoré zobrazujú telá vojakov s odrezanou hlavou.

Israel_Palestinians_Daily_Photo_Gallery737824
zdroj: TASR/AP, Francisco Seco

O tom, že teroristi naozaj odrezávali hlavy vojakom, ale nielen im, svedčia slová izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, ktorý opisoval tieto príšernosti americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi v telefonáte.  

„Joe, chcem vám opísať ťažkú ​​situáciu, ktorej čelíme: V sobotu nás napadli takým barbarstvom, aké tu nebolo od holokaustu. Stovky ľudí boli zabité, celé rodiny vyvraždené v posteliach a domoch, ženy boli brutálne znásilnené a zavraždené, viac ako sto ľudí bolo unesených, vrátane detí,“ cituje premiéra izraelský Y net.

„Od nášho posledného rozhovoru rozsah tohto zla len narástol. Prinútili desiatky detí, upálili ich a popravili. Odrezali hlavy vojakom, zabili mladých ľudí, ktorí oslavovali na festivale vo voľnej prírode, obkľúčili ich džípmi,“ vysvetlil Netanjahu.

Bojovníci Hamasu mali uniesť aj niekoľko izraelských vojačiek, ktoré držia v zajatí, pričom hrozí, že sa stanú obeťami se*uálneho násilia.

Celé rodiny, deti aj psy 

Po prekonaní hraničných prekážok a strážených stanovíšť mali teroristi voľný priechod do krajiny, kde začali terorizovať neozbrojené obyvateľstvo. New York Times uvádza, že teroristi sa dostali do viac ako 20 lokalít.

Teroristi mali prichádzať vo vlnách, uvádza The Times of Israel. Tí mali do jednotlivých obcí doraziť v desiatkach. Napríklad do obce Kfar Aza dorazilo 70 teroristov, ktorí boli „plne vyzbrojení, plne vycvičení“. Niektorí prišli do miest na motocykloch, no našli aj zbytky motorového rogala, ktorým niektorí teroristi prekonali hranice.

V tejto obci, ktorá má približne 400 obyvateľov, malo zahynúť približne 100 ľudí, niektoré zdroje hovoria o 150.

Pri útoku na obec zapálili teroristi príbytky ľudí, ktorí v nich zahynuli. „V domoch sme našli veľa tiel,“  povedal pre The Israel Times dôstojník izraelskej armády Omar Barak.

Na mieste bolo podľa novinárov, ktorí sa tam nachádzali, cítiť všade prítomný zápach smrti, rozkladajúcich sa tiel. Reportérke z i24news mali izraelskí vojaci povedať, že našli približne 40 tiel detí. Niektorým chýbala hlava.

„Vidíte deti, matku, otca v ich spálňach, v ich ochranných miestnostiach a tak, ako ich teroristi zabili,“ uviedol Veruv.

Brazil_Israel_Palestinian739183
zdroj: TASR/AP, Eraldo Peres

Podobné scény sa opakovali aj v ďalších mestách, ľudia boli vraždení vo svojich domoch, v autách či cestou na autobus.

„To, čo sme tam videli, bolo šialené. Nikdy som si nevedel predstaviť, ani v mojej najhoršej nočnej more, že niekto vie urobiť také veci. Videli sme časti tiel, detí, batoliat. Boli to skutočné časti tiel, oni ich rozrezali, spálili a boli tam aj telá, ktoré neboli ohorené,“ popísal dobrovoľník, ktorý pomáhal s odpratávaním tiel.

Ušetrené neboli dokonca ani domáce zvieratá. Na jednom videu vidieť, ako terorista usmrcuje psa, ktorý sa k nemu blíži. Potom sa vláme do domu, ktorý vyrabuje a nakoniec podpáli.

O vraždách civilistov máme dôkazy, ktoré nemôžeme vzhľadom na brutalitu materiálov publikovať.

Obeťami sú aj Thajčania pracujúci v blízkosti Gazy

O životy prišli aj pracovníci z Thajska, ktorí pracujú v oblasti na farmách. Redakcia Startiupu má k dispozícii videá, ktoré útok na farmárov zachytávajú. Vzhľadom na to, že ide o zvlášť znepokojivý obsah, ho nemôžeme zverejniť.

Na videu ale vidieť, že niektorí Thajčania boli usmrtení strelnými zbraňami. Video zachytáva minimálne jedného pracovníka, ktorý útok prežil a neumrel hneď po streľbe. Ten bol usmrtený obzvlášť krutým spôsobom. Terorista sa mu snažil odseknúť hlavu motykou, to sa mu nepodarilo, ale na usmrtenie to zrejme stačilo.

Thajská vláda sa domnieva, že 18 jej občanov bolo zabitých, 11 mali skončiť v zajatí.

Israel_Palestinians_US_Reactions737606
zdroj: TASR/AP, Jon Shapley

Thajčania ale neboli jediní cudzinci, ktorí prišli o život rukou Hamasu. Spojené štáty oznámili, že 11 ich občanov prišlo o život, Nepál hlási 10 mŕtvych, Francúzsko 8 a 20 nezvestných, Argentína 7 a 15 nezvestných, Rusko 4 a 6 nezvestných, Ukrajina a Veľká Británia po 2 mŕtvych.

Najviac obetí si zrejme vyžiadala streľba na festivale Nova. Známe je, že doteraz sa našlo 260 tiel účastníkov festivalu. Nie je známe, koľko ľudí vzal Hamas do zajatia. O vyčíňaní teroristov na festivale sme písali už skôr.  

Odhaduje sa, že teroristi držia v zajatí stovky ľudí, a vyhrážali sa ich popravou. Medzi zajatými sú aj deti a seniori či vojaci.

Zdroje: Ynet, New York Times, Times of Israel, i24 News

Najnovšie videá

Trendové videá