Izraelské veľvyslanectvo zatvorilo slovenských novinárov za „tajné dvere“: Bolo to brutálne, opisuje redaktor Startitup

  • Šialenstvo, zverstvo, fanatizmus...
  • Viac povedať nemôžem
  • Videli sme zakázané zábery z Izraela
  • Veľvyslanec sa prihovoril pre médiá
Izraelčanky, plač kvôli obetiam civilistov v Izraeli
TASR/AP, Ariel Schalit
  • Šialenstvo, zverstvo, fanatizmus...
  • Viac povedať nemôžem
  • Videli sme zakázané zábery z Izraela
  • Veľvyslanec sa prihovoril pre médiá

„Hamas si vzal všetky zdroje, ktoré Izrael poskytol pre civilistov. Postavil z nich najväčšiu teroristickú základňu na svete – 500 kilometrov tunelov,“ uviedol na stretnutí s novinármi slovenských médií veľvyslanec štátu Izrael na Slovensku Eitan Levon.

Vysvetlil, že pred začiatkom súčasnej vojny v jeho krajine svet vrátane samotného Izraela dlhodobo ignoroval hrozby teroristického hnutia Hamas. Práve táto organizácia spustila 7. a 8. októbra masívny útok na židovský štát. Došlo počas neho k zverským vraždám viac ako 1 100 civilistov. Pri útokoch tiež padlo približne 300 vojakov.

Teroristi drancovali dediny, vraždili i deti, ženy a seniorov. Spáchali množstvo neľudských zločinov, vrátane stínania či pálenia tiel. A v mnohých prípadoch si to všetko sami nahrávali. Uverejňovali to na sociálnych sieťach. Lebo, ako nám vysvetlilo veľvyslanectvo, naratívy Hamasu spočívajú v podnecovaní nenávisti voči Židom.

Toto hnutie, ktoré v roku 2006 vyhralo voľby v pásme Gazy a palestínskej enkláve doteraz vládlo, svoje deti učí, že Židia nemajú právo existovať. Treba ich podľa nich zneškodniť, hovorí Levon. Materiály, ktoré takéto teroristické teórie podporujú, dokonca vychádzajú aj z gazanských školských učebníc. Tie pritom ešte pred nejakým časom financovala Európska únia, podotkol Levon po začiatku vojny pre Startitup.

„Ignorovanie charty Hamasu je ako ignorovanie Hitlerovho Mein Kampfu. Hamas učí deti zabíjať Židov, otvorene spolu s Iránom hovorí o cieli odstrániť Izrael z máp,“ tvrdí teraz s tým, že po posledných útokoch už mnoho štátov po celom svete pochopilo, čo sa vlastne na Blízkom východe deje.

Veľvyslanec sa bojí, že toto teroristické hnutie sa nezastaví pri Izraeli. Jeho predstavitelia vraj totiž veria, že aj Európa má byť ich svätým miestom, a preto sú hrozbou pre celý svet.

„To isté (čo sa teraz stalo v Izraeli) sa môže stať v Európskej únii,“ varuje záhadne.

Brutálne, hrozivé, tajné…

Veľvyslanectvo Izraela za zatvorenými dverami slovenským novinárom odprezentovalo spomínané zábery. Tie sú z dôvodu ochrany postihnutých obyvateľov Izraela utajované pred verejnosťou. Ide však o záznamy z bezpečnostných kamier, vozidiel, izraelských zásahových tímov, ale najmä o videá, ktoré si teroristi sami natáčali.

Podrobný opis záznamov je zakázaný, povolené je však zdieľanie pocitov

A pocity sú to šialené. Po sledovaní záberov, ktoré nám veľvyslanectvo ukázalo, sa zo slovníka pojmy ako „ľudskosť“ či „súcit“ vytrácajú. Videá vraždenia v nepomysliteľnej miere zobrazujú fanatizmus najväčšieho stupňa. Pobláznenie z nenávisti. A to takej silnej, akú si ja sám ani neviem predstaviť. Alebo som si doteraz nevedel.

Ide o propagandu, snahu ovplyvniť novinársku mienku? Neviem… Uvedomujem si ale, že veľvyslanectvo využilo možnosť ukázať nám, proti čomu malý Izrael bojuje. Nehovoriac však, čo sa vlastne deje v pásme Gazy… Chcú, aby sme chápali, o čom píšeme.

Ticho v miestnosti, minúta ticha za pozostalých sa zmenila na hrobové mĺkvo. Sucho v našich ústach a šok v očiach z radosti nad smrťou, samochvály či viery, že za svoje činy pôjde násťročný chlapec do neba. Z bezpečnostných dôvodov nesmieme tieto zábery ani opisovať, no predsa. Ako vyplýva zo slov izraelských autorít, ide o najväčšie zločiny proti Židom od čias holokaustu. (Poznámka redaktora)

Ľudské štíty

Izrael ihneď po útokoch spustil akciu „Železné meče“ a zameral sa na bombardovanie pásma Gazy. V súčasnosti sa v oblasti nachádzajú aj pozemné jednotky Izraelských obranných síl a v meste postupujú rýchlym tempom. Ich hlavnou misiou je odstránenie predstaviteľov hnutia Hamas, no aj napriek výzvam na evakuáciu prichádza o život množstvo bežných ľudí.

Eitan Levon v reakcii na novinárske otázky podotkol, že Gaza nemusí v súčasnej vojne zaniknúť. Ako vyplýva z tvrdení izraelských predstaviteľov, armáda v súčasnosti ničí teroristické ciele. Tie sa však strategicky nachádzajú v civilistami obývaných oblastiach.

„Používajú ľudí ako štíty,“ hovorí nám veľvyslanec. Vysvetľuje tým, prečo napriek opakovaným výzvam na evakuáciu dochádza k úmrtiam Palestínčanov. „Ja sám si prajem, aby o život neprišiel ani jeden obyvateľ,“ tvrdí. To však vraj vzhľadom na „stratégie Hamasu“ nie je možné.

Rovnako aj v prípade rukojemníkov, ktorých teroristi do Gazy odvliekli, platí, že ich Hamas nevydá v nijakom inom prípade, ako len v tej najväčšej núdzi. Pokiaľ budú mať na výber, neurobia to, vysvetľuje veľvyslanec. Izrael podľa neho nemá žiadne informácie o stave svojich zajatých občanov. Hamas o tom neupovedomuje ani Červený kríž, tvrdí.

Odkazuje, že prístup hnutia k poskytovaniu pravdivých informácií sa odráža aj na uvádzanom počte obetí v Gaze. Podľa ministerstiev riadených Hamasom v Gaze od začiatku izraelského ostreľovania v reakcii na útoky zo 7. a 8. októbra prišlo o život doposiaľ viac ako 10 300 civilistov.

Gazu môžeme opäť postaviť

Izrael nevylučuje, že pri bombardovaní Gazy bežní ľudia zomierajú, no upozorňuje na možnosť, že udávané informácie sú súčasťou propagandy Hamasu.

Hamas medzi počtami detských obetí uvádza 16- či 17-ročných. Levon však pred médiami poukázal na to, že práve ich rovesníci sa zúčastňovali ozbrojeného vraždenia v Izraeli.

„Niektoré médiá, žiaľ, veria propagande Hamasu. No jeho celý systém je založený na klamstvách. Hamasu pomohla naša naivita. Snažili sme sa veriť, že sú to ľudia. Preto sme neboli pripravení,“ hovorí veľvyslanec.

Keď totiž uverejníte klamstvo 5 minút po tom, ako sa vyskytne jeho pôvod, je ťažké preraziť ho pravdou, ktorá sa preukáže až po dlhšom čase a vyšetrovaní udalosti, uzavrel.

Eitan Levon verí, že keď Izrael zničí Hamas, Palestínčania pochopia, čo sa v krajine deje. Gaza sa môže opäť vybudovať, a to na spolupráci medzi obomi národmi, tvrdí.

Sami nemôžeme povedať, či nejde len o utopistickú myšlienku, alebo sa skutočne môže stať realitou.

Najnovšie videá

Trendové videá