Izraelská Nemka sa stala obeťou krutosti: Osudným sa jej stal festival, ktorý sa zmenil na teroristický masaker

  • Šani Louková neprežila príšerný útok
  • Po festivale v Izraeli si mysleli, že ju uniesli do Gazy
  • Dievčinu však teraz prehlásili za mŕtvu
Obete vojny v Izraeli, mladá Šani Louková a jej matka
TASR/AP, Bernat Armangue, Maya Alleruzzo
  • Šani Louková neprežila príšerný útok
  • Po festivale v Izraeli si mysleli, že ju uniesli do Gazy
  • Dievčinu však teraz prehlásili za mŕtvu

V rámci teroristických útokov na Izrael zo 7. a 8. októbra ozbrojenci hnutia Hamas vypustili z pásma Gazy tisíce rakiet a prekročili aj hranice palestínskej enklávy. Podarilo sa im na izraelské územie dostať po vode, vzduchom, ale aj po súši, pričom prerazili sofistikované hraničné oplotenie.

Počas drancovania komunít a dedín neďaleko hranice narazili aj na prírodnú párty, kde si z jej účastníkov doslova urobili živé terče. Na sociálnych sieťach sa následne začali objavovať hrozivé videá, správy o vraždení a znásilňovaní. Viacerých návštevníkov festivalu zajali ako rukojemníkov.

„Nemali sme sa ani kde schovať, pretože sme boli na otvorenom priestranstve,“ citovali sme jednu z preživších účastníčok. Keď sa napokon chceli všetci z festivalu dostať preč, vytvorila sa panika a cesty upchávali kolóny áut.

„Nikto sa nemohol pohnúť. Vtedy začali výstrely,“ hovorí. Na mieste zahynulo najmenej 260 osôb, no postupom času izraelské autority objavovali aj ďalšie pozostatky.

Taký je prípad mladej dievčiny s izraelským aj nemeckým občianstvom Šani Loukovej, o ktorej píše portál The Jerusalem Post. Pôvodne si jej blízki mysleli, že ju teroristi z festivalu uniesli a zajali ako rukojemníčku.

Smutné video

Šani sa tejto osudnej párty zúčastnila a po útokoch ju jej rodina začala postrádať. Všimli si ju na záznamoch, ktoré sa ešte v ten deň šírili internetom. Ležala na korbe nákladného auta a odviezli ju do Gazy.

The Jerusalem Post podotýka, že v súčasnosti už nie je jasné, či počas natáčania videa Šani žila. Jej matka však vtedy po niekoľkých dňoch tvrdila, že dievča sa nachádza v nemocnici v Gaze živé.

To sa zmenilo v nedeľu, keď pre nemeckú televíziu uviedla, že dostala informácie o smrti svojej dcéry. Rodine prišlo oficiálne oznámenie od autorít v Izraeli, doplnil Šanin bratranec.

Zo správy od Izraelských obranných síl (IDF) a záchrannej služby (ZAKA) vyplýva, že dievčinu vyhlásili za mŕtvu po náleze spodnej časti jej lebky, pričom došlo k zhode DNA. Človek podľa lekárskeho posudku bez tejto časti tela nemôže prežiť.

Portál zároveň dopĺňa, že v súčasnosti ostáva nezodpovedaná otázka, odkiaľ pochádzali správy o Šaninom zadržiavaní v Gaze, ktoré obdržala dievčinina matka, a do akej miery boli tieto informácie pravdivé.

Medzi nezvestnými ostáva priateľ Šani Loukovej z Mexika. Predpokladá sa, že ho teroristi Hamasu uniesli do zajatia. Jeho blízki sa s ním totiž snažili skontaktovať prostredníctvom SMS správ, no dostali odpovede v arabčine.

Situácia v Gaze

Izraelské tanky v pondelok vstúpili na okraj mesta Gaza a obsadili kľúčovú cestu spájajúcu sever palestínskeho pásma Gazy s jeho južnou časťou. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na svedkov, píše TASR.

Svedkovia uviedli, že tanky videli vo štvrti Zajtún. „Obsadili Saláhaddínovu cestu a strieľajú na každé vozidlo, ktoré sa po nej pokúsi prejsť,“ povedal jeden z obyvateľov.

Izraelské tanky a pechota aj cez víkend intenzívne bojovali v pásme Gazy proti teroristom z hnutia Hamas a z ďalších organizácií.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu večer oznámil, že sa začína „druhá fáza“ vojny, ktorú vyvolal Hamas, keď 7. októbra vpadol do Izraela a masakroval tam ľudí. IDF na to zareagovali útokmi v palestínskom území zo vzduchu, súše a mora.

Zdroje: The Jerusalem Post, TASR, SIU

Najnovšie videá

Trendové videá