Prelomové špongiové bomby: Nová izraelská zbraň dokáže teroristov „zamurovať“ zaživa

  • Špongiové bomby môžu výrazne pomôcť izraelskej armáde
  • Tunely pod Gazou sú veľkou hrozbou, bojovať v nich nechcú
  • Táto zbraň ich vie celé zlikvidovať
Špongiová bomba v Izraeli, Vojna v Izraeli, Izrael, Špongiové bomby
TASR/AP, Majdi Mohammed, Reprofoto: X/Scirex
  • Špongiové bomby môžu výrazne pomôcť izraelskej armáde
  • Tunely pod Gazou sú veľkou hrozbou, bojovať v nich nechcú
  • Táto zbraň ich vie celé zlikvidovať

Vojna v Izraeli postupuje vo fáze pozemných operácií, pričom Izraelské obranné sily (IDF) potvrdili, že obkľúčili celé mesto Gaza. Teroristi hnutia Hamas sú v pasci, písali sme. Jedným z problémov, s ktorým sa však armáda musí vysporiadať, je sieť podzemných tunelov. Tu prichádzajú do hry nové špongiové bomby. 

Práve v tuneloch sa ukrýva množstvo extrémistov a skladujú v nich svoje zásoby. Ako píše The Guardian, Izraelčania ich prezývajú aj ako „metro Gazy“ a počas náletov na palestínsku enklávu sa zameriavali aj na množstvo podzemných objektov.

Zničenie „metra“ je teda jedným z kľúčových cieľov Izraela. Tunely Hamasu sa považujú za veľkú bezpečnostnú hrozbu. V minulosti ich teroristi využívali na pašovanie zbraní, ale aj na vpády do Izraela. Zároveň ide o veľkú prekážku pre izraelské pozemné sily pôsobiace v Gaze.

Bojom v tuneloch sa chcú predovšetkým vyhnúť, a tak proti nim vyvinuli novú celkom špeciálnu zbraň. Ide o takzvané „sponge bombs“, teda špongiové bomby.

Portál Wion uvádza, že IDF túto zbraň plánujú použiť namiesto toho, aby došlo k priamym stretom s extrémistami v tuneloch. V praxi ide o výbušninu, ktorá po explózii vypustí obrovskú masu hmoty. Tá dokáže zaplniť priestor a niet z nej úniku, ako demonštruje nižšie uvedené video.

„Špongiové bomby“ sú chemickou zbraňou a líšia sa od tradičných výbušnín. Nevybuchujú ako tie klasické. Po detonácii sa z nich začne valiť pena. Tá sa následne rýchlo rozťahuje a tuhne.

V tomto prípade môže zbraň účinne blokovať priechody tunelov Hamasu. Okrem odrezania ciest na pašovanie IDF tak dokážu zabrániť aj možným prekvapivým útokom od teroristov.

Rýchly postup

Na sociálnej platforme X novinár z The New York Times Josh Holder uverejnil satelitné fotografie, ktoré ukazujú postup izraelských jednotiek v Gaze. Tanky už postúpili na dôležitú ulicu a cez oblasť tak postúpili už 5 kilometrov.

Neprehliadajú ani hlavnú cestu Rašid, ktorá vedie zo severu na juh. Rašid začína asi kilometer južne od hranice a vedie až úplne na juh enklávy. Prechádza okolo tábora Šati a prístavu Gazy. Ďalej smeruje do južnej oblasti pásma.

Holder píše, že „satelitné snímky urobené v pondelok ráno ukazujú značný rozsah jedného z hlavných izraelských postupov do severnej Gazy, kde stovky obrnených vozidiel prešli míle za hranicu do mestských oblastí na okraji mesta Gaza“, cituje ho The Jerusalem Post.

Po teroristických útokoch na Izrael zo 7. a 8. októbra prišlo o život najmenej 1 400 ľudí, najmä civilistov. Medzi mŕtvymi sa našli aj malé deti a objavujú sa dôkazy o tom, že teroristi v Izraeli páchali nesmierne zverstvá.

Izrael v reakcii na tieto útoky začal ostreľovať pásmo Gazy. Armáda uvádza, že sa zameriava na ciele teroristických hnutí, ktoré však Hamas rozmiestňuje do civilistami obývaných oblastí. Obyvateľov mesta preto IDF vyzývali na evakuáciu, Hamas mnohých presviedčal, aby ostali vo svojich domovoch.

Podľa ministerstva zdravotníctva pod správou Hamasu v Gaze doposiaľ zomrelo najmenej 9 000 ľudí vrátane detí a žien.

Zdroje: The Guardian, Wion, X/Scirex, X/Will Marshall, The Jerusalem Post

Najnovšie videá

Trendové videá