Teroristickí vládcovia Gazy sú miliardári. Peniaze však nie sú pre ľud, deti zomierajú zo špinavej vody

  • Čisté imanie niektorých vládcov v Gaze presahuje miliardy dolárov
  • V Gaze nežijú, ale v Katare
  • Ich hnutie je druhá najbohatšia teroristická skupina
Vláda v Gaze, miliardár abú Marzúk a zničená krajina Gazy. Civilisti v troskách
TASR/AP, Abed Khaled, Wikimedia Commons/Nicoleon
  • Čisté imanie niektorých vládcov v Gaze presahuje miliardy dolárov
  • V Gaze nežijú, ale v Katare
  • Ich hnutie je druhá najbohatšia teroristická skupina

Hamas je druhou najbohatšou teroristickou organizáciou na svete. Z informácií, ktoré zdieľa veľvyslanectvo štátu Izrael v USA, vyplýva, že za to vďačia daniam z pašovaného tovaru a rôznym medzinárodným darcom. Prvé miesto tohto neslávneho rebríčka obsadzuje skupina Islamský štát.

Ako píše The Mackenzie Institute, vedúce osoby Hamasu majú v rukách miliardy. Dôkazy tak zobrazujú obrovské rozdiely medzi hlavnými teroristami a bežným palestínskym ľudom. Práve Palestínčanov z pásma Gazy by malo pritom hnutie reprezentovať. Ide totiž aj o organizáciu považovanú za vládu tejto enklávy.

Veľvyslanectvo zverejnilo približne minútové video, ktoré poukazuje na ročný obrat Hamasu v hodnote 1 miliardy dolárov. Tieto finančné prostriedky sa používajú na výstavbu tunelov a nie na základnú infraštruktúru pre civilistov.

V Gaze chýbajú studne a čističky vody. Až 12 percent detských úmrtí v oblasti je pritom spôsobených kontaminovanou vodou. Samotné tunely, prezývané aj metro Gazy, sa používajú na vojenské aktivity Hamasu mierené proti Izraelu. Izrael na zničenie systému vyvinul špeciálnu špongiovú bombu, informovali sme v tomto článku.

Čisté imanie

Veľvyslanectvo zároveň odhaduje čisté imanie viacerých vodcov hnutia. Nikto z nich pritom nežije v Gaze ani v Izraeli, ale v Katare.

V rebríčku je napríklad abú Marzúk, ktorý nedávno tvrdil, že bezpečnosť civilistov v Gaze ani nie je starosťou Hamasu, ale OSN. Ide pritom o absolútny nezmysel, keďže Gazania si ešte v roku 2006 Hamas zvolili v legislatívnych voľbách. Abú Marzúk žijúci v Katare má čisté imanie na úrovni troch miliárd dolárov.

Takí lídri ako Chálid Maš’al a Ismáíl Haníja majú každý majetok v hodnote približne štyroch miliárd dolárov.

Tvrdenia abú Marzúka o zodpovednosti za bezpečnosť civilistov. Zožal za ne poriadnu kritiku >>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: The Mackenzie Institute, SIU, X/Embassy of Israel to the USA | #IsraelUSA75

Najnovšie videá

Trendové videá