Exkluzívny rozhovor priamo z Izraela: Po neopísateľnom útoku ich syna odvliekli, mesiace žijú v strachu

  • Rachel a Jon nevedia, či ich syn ešte žije
  • Po bombardovaní festivalu bol zajatý a prevezený do Gazy
Naľavo Rachel a Jon, Napravo obyvatelia Gazy v troskách domu
Natanael Leo Poloha, TASR/AP/Hatem Ali
  • Rachel a Jon nevedia, či ich syn ešte žije
  • Po bombardovaní festivalu bol zajatý a prevezený do Gazy

Sedemdesiattri dní a viac. Toľko asi prešlo od chvíle, čo Rachel Goldbergová a Jon Polin naposledy niečo počuli o svojom synovi. Boli to dve správy: „Ľúbim ťa“ a „Prepáč“.

Herš (Hersh) a jeho kamarát Šapira sa rovnako ako množstvo iných mladých ľudí vybrali na festival Nova. Udalosť, ktorá sa do pamätí ľudí zapísala ako predstava hororu, smútku a plaču. Keď siedmeho októbra zaútočili teroristi hnutia Hamas na izraelské civilné komunity a mestá pozdĺž hraníc pásma Gazy, dopustili sa len ťažko uveriteľných zverstiev.

Znásilňovanie, vraždenie, upaľovanie, stínanie. Bez výnimky. Nehľadeli na to, či ide o batoľa alebo dieťa, mladého či starého, ženu alebo muža. Na mysli mali len jedno. Vyvraždiť.

Pochopiteľne, v Izraeli nežijú iba príslušníci židovskej národnosti a obeťami týchto útokov sa stali aj mnohí ďalší vrátane moslimov. Tak sa dialo aj na festivale neďaleko kibucu Re’im. Militanti Hamasu nabehli do areálu a spustili nemilosrdný masaker mladých ľudí. Vo viacerých prípadoch šlo o bojovníkov za mier – spolunažívanie Izraelčanov a Palestínčanov. Začalo sa vyvražďovanie ľudí v pre bežného Európana dnes nemysliteľnej miere.

Streľba z automatických zbraní, granáty, rakety do neozbrojených civilistov. Židia tieto útoky označujú za najväčšie od holokaustu. Stovky ľudí sa rozutekali k svojim autám. Snažili sa odísť čo najďalej, ukryli sa v protiraketových bunkroch, no útočníci ich prenasledovali. Počas siedmeho a ôsmeho októbra umrelo v Izraeli 1 139 ľudí. A pre 364 z nich sa stal osudným práve festival Nova.

Herš a Šapira sa spolu s mnohými ďalšími schovali v malom úkryte. V Izraeli má takýto bunker väčšina budov a okrem toho existujú aj verejné kryty. Ide o malinké miestnosti bez okien navrhnuté tak, aby ustáli bombardovanie a nepriateľské nálety.

K miestnosti sa však dostali teroristi Hamasu a začali do nej hádzať granáty. Prvý, druhý, tretí… Šapira ich však vyhadzoval von. Darilo sa mu chrániť svojich priateľov, ale… Ôsmi z nich sa Heršovmu 22-ročnému najlepšiemu kamarátovi a mnohým ďalším stal osudným. Nestihol ho vyhodiť.

„Detonoval mu v ruke,“ opísali preživší. Zrazu začala paľba a v bunkri sa zdvihol prach. Nikto nič nevidel. Niektorí prežili pod telami svojich priateľov, viacerí však toto šťastie nemali. Ozbrojenci nabehli do bunkra a tých, čo našli živých (vážne zranených), vyťahovali von. Naložili ich na vlečky a rovnako ako približne 240 ďalších ľudí všetkých vekových kategórií odvliekli do Gazy. Zajali ich ako rukojemníkov.

Rachel Goldbergová a Jon Polin majú len jediný dôkaz, že ich syn prežil. Herša videli na videu. Prišiel o ruku a ozbrojenci ho odvliekli. Od vtedy nič nevedia. Prešlo už viac než dva mesiace. Toto je ich príbeh.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Trendové videá