Rodina rukojemníka EXKLUZÍVNE pre Startitup: Nezabúdajte na nás. O Jairovi nič nevieme už 68 dní

  • Prinášame rozhovor s rodinou rukojemníka
  • Jair Jaakov je od 7. októbra zajatcom v pásme Gazy
Jarden, Šeer a Hadar – rodina Jaira Jaakova v redakcii Startitup. Rozhovor s rodinou rukojemníka
Jarden Jaakovová (vľavo), Šeer Jaakovová (v strede), Hadar Josefovičová (vpravo) – rodina Jaira Jaakova v redakcii Startitup, Startitup
  • Prinášame rozhovor s rodinou rukojemníka
  • Jair Jaakov je od 7. októbra zajatcom v pásme Gazy

Siedmy október 2022 sa zapísal do izraelských dejín ako deň tragédií. Naprieč kibucmi pozdĺž hraníc palestínskeho pásma Gazy sa strhol obrovský teror. Príslušníci teroristického hnutia Hamas počas dvoch dní ničili, vraždili a unášali bežných civilistov z miestnych dedín. Naša redakcia dostala jedinečnú príležitosť na rozhovor s rodinou rukojemníka z Izraela.

Výnimkou útokov nebol ani kibuc (izraelská komunita, pozn. red.) Nir Oz, v ktorom žila aj rodina Jaira Jaakova. Útočníci vtrhli do obce, zavraždili mnohých jej obyvateľov. Zatkli dovedna 70 ľudí a násilne ich odviedli do Gazy.

Hamas v súčasnosti mnohých z nich naďalej zadržiava. Taký je príbeh aj 59-ročného Jaira Jaakova, ktorého dcéra Šeer, sestra Jarden a sesternica Hadar zavítali do redakcie Startitup.

Na Slovensko pricestovali počas jedného z najväčších židovských sviatkov Chanuky a porozprávali nám o súčasnej realite v ich domovine.

„Počas Chanuky každý deň zapaľujeme jednu sviečku. No meno môjho brata – Jair – znamená ‚osvecovať‘. Bez neho teda nemáme svetlo, a aj keď máme tieto sviečky radi, bez neho nemajú rovnaký význam. Nie je tu s nami, nie sme šťastní a neprežívame pekné sviatky,“ hovorí Jarden Jaakovová.

Uniesli aj Jairových malých synov, vrátili sa zranení

Rodina o svojom otcovi a bratovi nemá mnoho informácií. Vedia, že je zranený, nemá sa dobre, no čo sa týka vážnosti jeho zdravotného stavu, nepodarilo sa im získať viac detailov.

„Odkedy sa to všetko začalo, je zranený. Jeho dom zasiahla protitanková raketa RPG. Od toho dňa však nemáme žiadne nové informácie,“ podotkla Jairova sestra.

Vyše dvoch mesiacov od teroristických útokov na Izrael zostáva Jair Jaakov naďalej v zajatí. Prostredníctvom rokovaní a výmen väzňov však vláda 27. novembra dokázala oslobodiť jeho dvoch 12- a 16-ročných synov, ktorých taktiež Hamas uniesol.

„Sú zdraví. Majú okolo seba množstvo ľudí. Milujú ich a starajú sa o nich. Myslím si, že až časom sa ukáže, ako ich to všetko ovplyvnilo, no v súčasnosti sú u svojej matky a so svojimi kamarátmi,“ podotkla Jairova sesternica Hadar Josefovičová.

Niet sa kam vrátiť

Cítia obrovskú úzkosť. Neprítomnosť Jaira Jaakova v ich životoch zanechala obrovskú dieru. 

„Z môjho pohľadu môžem povedať, že sa všetko zmenilo. Nepracujem, nespím, nerobím bežné veci. Nebývam vo svojom dome, pretože tam nemôžem zostať sama. S dcérou sme odišli k môjmu druhému bratovi,“ hovorí Jarden.

„Chcem iba to, aby Jair sedel pri mne, aby sme spolu dali pivo, možno počúvali dobrú hudbu, možno tancovali, alebo sa len tak prechádzali po pláži… Normálne a jednoduché veci, ktoré ľudia bežne robia,“ želá si.

Útoky na Izrael vysídlili tisíce bežných ľudí, opísali. Ľudia v kibuci Nir Oz žili obyčajné životy, no v súčasnosti sa nemajú kam vrátiť. Kibuc už neexistuje. Nie tak, ako ho jeho obyvatelia poznali.

„Túžim po tom, aby som dostala naspäť svoj život a celú moju rodinu,“ hovorí dcéra uneseného, Šeer. „Chcem sa opäť prechádzať po ulici kibucu, chcem počuť vtáky, pozerať sa na tie zelené stromy a pozdraviť sa otcovi. Ako počas normálneho dňa.“

„Musím veriť, že sa raz vráti. Nevzdávame sa. Zatiaľ nie. Veríme, že sa k nám vráti,“ dodala.

V rukách teroristov z Hamasu ostáva 137 rukojemníkov. Izrael pracuje na ich oslobodení a prostredníctvom rokovaní s vedením pásma Gazy, no rodiny unesených žijú v napätí. Nevedia, kedy sa tak stane a či sa tak stane, čo situáciu výrazne zhoršuje, opisujú Jariovi blízki.

Jarden, Šeer a Hadar – rodina Jaira Jaakova a Dominka Dobrovičová z veľvyslanectva Izraela v redakcii Startitup. Rozhovor s rodinou rukojemníka
zdroj: SIU

Zadržiavajú ich v príšerných podmienkach

Jairovi synovia po návrate domov opisovali svoje príšerné zážitky a vrhli tak svetlo na podmienky, v ktorých držia aj ich otca. Ako nám prezradila Hadar Josefovičová, rukojemníci nedostávajú dostatok jedla ani vody a dokonca nemajú ani postele. V krajine je pritom v tomto období chladno, podotkla.

„Nevieme, či je tam sám, alebo sú pri ňom aspoň ďalší zajatci. Vieme však, že si všetci prechádzajú emocionálnym a fyzickým týraním. Každým dňom s nimi viac a viac strácame kontakt.“

Aj Jarden potvrdila, že majú informácie o mučení jej brata. Únoscovia presúvajú rukojemníkov z miesta na miesto a komplikujú tak prácu záchranným tímom. Ak aj armáda dostane echo o nejakej lokalite s rukojemníkmi, môže sa to zmeniť kedykoľvek a ihneď.

Nezabudnite na to, čo sa deje

Rodina sa však najviac bojí toho, že Hamas dostane rukojemníkov preč z Izraela a do nepriateľskej krajiny. V takom prípade by ich už zrejme nikdy neuvideli, priznala Hadar.

„Sme tu preto, aby sme vám povedali: ‚Nezabudnite na nich.‘ Čas plynie. Dnes je to už 68 dní, čo nemáme žiadne informácie. Je to pre nás ako večnosť,“ podotkla Jarden, Jairova sestra.

Podpora doma je obrovská, no zo sveta sa vytráca

Rodiny rukojemníkov cítia v Izraeli obrovskú podporu. Občania ich dobrovoľne finančne a psychicky podporujú a to isté platí aj v prípade diplomatov.

„Dostávame veľkú a veľmi silnú podporu od izraelskej komunity. Potrebujeme však aj podporu sveta. Áno, ako čas plynie, ľudia vo svete vidia škody v Gaze a zabúdajú na katastrofu, ktorá sa stala 7. októbra,“ podotýka Hadar.

„My sme na to nezabudli. Stále to žijeme. To je dôvod, prečo sme tu. Sme ľuďmi mieru, lásky, chceme žiť v mieri.“

Nenávisť voči Židom je v pásme Gazy obrovská, no ako nám vysvetlila Jairova rodina, v iných častiach krajiny to tak nie je. Izraelčania a Palestínčania dokážu žiť v harmónii a práve po tom blízki rukojemníkov túžia.

„Sú tu ľudia, ktorí sa usilujú o mier, ale vždy sa nájdu aj takí, čo vyzývajú k nenávisti a ničeniu Židov. To ale nie je bežné myslenie izraelského ľudu. Vieme však, že bojujeme s nepriateľom, ktorý netúži po mieri. Ľudia z Gazy nechcú, aby sme boli nažive,“ dodala Hadar Josefovičová.

Vývoj bojov a súčasnej vojny nemajú bežní ľudia vo svojich rukách. Ako vysvetľujú Jairova dcéra Šeer a sestra Jarden, ony samy sú len bežné obyvateľky krajiny, ktoré túžia po návrate svojich blízkych. 

„Chápeme, že sa musí bojovať, ale predtým, v prvom rade, sa treba postarať o svojich občanov a priviesť ich späť domov. A potom môžete rozhodnúť, ako napredovať.“

Izraelskí vojaci
zdroj: TASR/AP, Tsafrir Abayov

Odkaz do sveta

Útoky na Izrael zo siedmeho a ôsmeho októbra sú len predzvesťou niečoho väčšieho, čo by sa mohlo udiať, ak by svet neprehovoril a neodsúdil tieto činy, odkazuje Hadar Josefovičová, sesternica uneseného Jaira Jaakova.

Svet podľa nej musí pochopiť, že Hamas prekročil všetky hranice. A ak by sa tieto teroristické útoky mali ignorovať, opakovali by sa kdekoľvek na celom svete.

„Civilisti, deti a ženy by nemali byť súčasťou žiadneho politického konfliktu. A nikto by to nemal nechať tak. Treba ich (extrémistov, pozn. red.) zastaviť. Idú proti základným ľudským právam, proti ľudskosti. Nezáleží na tom, či sa to deje v Izraeli, Afrike, Sýrii, na Ukrajine, môže sa to stať kdekoľvek na svete. Teraz to musíte zastaviť. Skôr než tu budeme mať druhý holokaust.“

Zdroje: The Times of Israel, SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá