Vojna v Izraeli: Militantné hnutie súhlasí s návrhom na prímerie v Pásme Gazy

  • Detaily návrhu dohody o prímerí neboli zverejnené
  • Prímerie by sa uskutočnilo v niekoľkých etapách
  • Izrael prímerie ešte nekomentoval
hamas
Ilustračný obrázok Reprofoto: TASR/AP, Francisco Seco, Majdi Mohammed)
  • Detaily návrhu dohody o prímerí neboli zverejnené
  • Prímerie by sa uskutočnilo v niekoľkých etapách
  • Izrael prímerie ešte nekomentoval

Palestínske hnutie Ha*as v pondelok oznámilo, že prijalo návrh Egypta a Kataru na prímerie v Pásme Gazy. Informuje o tom TASR na základe správ agentúr Reuters a AP. Súhlas s návrhom vyjadril politický vodca Ha*asu Ismáíl Haníja, uviedlo palestínske hnutie vo vyhlásení. Izrael to zatiaľ nekomentoval.

Ľudia radostne tlieskajú

Katar a Egypt už niekoľko mesiacov pôsobia ako sprostredkovatelia mierových rokovaní medzi Izraelom a Ha*asom. Detaily návrhu dohody o prímerí bezprostredne neboli zverejnené. Predstavitelia Egypta a Ha*asu však v uplynulých dňoch uviedli, že prímerie by sa uskutočnilo v niekoľkých etapách a počas nich by Ha*as prepustil rukojemníkov zajatých počas vlaňajšieho útoku na Izrael výmenou za stiahnutie izraelských vojsk z Gazy.

Ha*as súhlasil s návrhom na prímerie v Pásme Gazy po tom, ako izraelská armáda v pondelok ráno vyzvala desaťtisíce Palestínčanov v meste Rafah, aby sa dočasne presunuli do Izraelom vyhlásenej rozšírenej humanitárnej zóny. Médiá to označili za možnú prípravu na dlho očakávanú inváziu do Rafahu, ktorý Izrael považuje za poslednú baštu hnutia Ha*as. Správa o súhlase Ha*asu s návrhom na prímerie vyvolala v Rafahu radosť ľudí na uliciach.

O veľkej radosti ľudí informoval portál BBC. Stovky ľudí pred nemocnicou al-Aksá v centre Gazy veselo spievajú a búchajú, čo znie ako búchanie na panvice a hrnce. Podrobnosti o akejkoľvek dohode ešte neboli oznámené, avšak tento pokrok je dôvodom na oslavu najmä pre tých, ktorí žijú v zóne konfliktu.  

izrael gaza vojna palestína hamas
zdroj: TASR/AP/Ohad Zwigenberg

Rokovalo sa niekoľko dní

V egyptskej Káhire v nedeľu pokračovali rokovania Ha*asu so sprostredkovateľmi z Egypta a Kataru o prímerí v Pásme Gazy, informoval 5. mája TASR.

Nemenovaní palestínski predstavitelia vtedy uviedli, že ešte nebol zaznamenaný nijaký pokrok. A to vzhľadom na požiadavku Ha*asu o prepustení rukojemníkov.

Politický vodca Ha*asu Ismáíl Haníja pritom Netanjahua v nedeľu obvinil z toho, že sabotuje snahy sprostredkovateľov v prebiehajúcich rokovaniach o prímerí. Podľa Haníju sa izraelský premiér Netanjahu stále snaží „nachádzať ospravedlnenia pre pokračovanie agresie a rozširovanie okruhu konfliktu“.

V nedeľu Netanjahu požiadavku odmietol

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu 4. mája odmietol požiadavku palestínskeho militantného hnutia Ha*as na ukončenie vojny v Pásme Gazy výmenou za prepustenie rukojemníkov. Podľa neho by to totiž znamenalo, že Ha*as zostane pri moci a bude ďalej ohrozovať Izrael.

Politický vodca Ha*asu Ismáíl Haníja pritom Netanjahua v nedeľu obvinil zo sabotovania snáh o sprostredkovanie dohody o prímerí, informoval TASR s odvolaním sa na agentúry AFP a Reuters.

„Izrael toto nemôže akceptovať. Nie sme pripravení prijať situáciu, v rámci ktorej môžu batalióny Ha*asu vyjsť zo svojich bunkrov, prevziať opäť kontrolu nad Gazou, znovu vybudovať svoju vojenskú infraštruktúru a vrátiť sa k ohrozovaniu občanov Izraela,“ povedal Netanjahu členom svojho kabinetu. 

Netanjahu taktiež uviedol, že by to znamenalo podriadiť sa požiadavkám Ha*asu, čo by bolo pre Izrael prehrou. „Bolo by to obrovské víťazstvo pre Ha*as, pre Irán a pre celú os zla,“ cituje izraelského premiéra TASR.

Izraelský premiér taktiež dodal, že preto nebude Izrael súhlasiť s požiadavkami Ha*asu, ktoré znamenajú kapituláciu, a bude pokračovať v boji, kým nedosiahne svoje ciele.

Podľa Netanjahua je však Izrael ochotný boje v Pásme Gazy prerušiť, aby zaistil prepustenie rukojemníkov, ktorých Ha*as stále zadržiava. Predpokladá sa, že v Gaze je stále asi 130 rukojemníkov. Niektorí z nich však podľa Izraela v zajatí zomreli.

„Zatiaľ čo Izrael preukázal ochotu, Ha*as sa drží svojich extrémnych pozícií ako požiadavky na odchod všetkých našich vojakov z Pásma Gazy, ukončenie vojny a ponechanie moci Ha*asu,“ uviedol Netanjahu.

Zdroje: TASR, BBC

Najnovšie videá

Trendové videá