Najkontroverznejší rozhovor je tu: Americký konšpirátor vyspovedal ruského prezidenta

  • Rozhovor s Putinom je zverejnený
  • Kontroverzná udalosť, ktorá preletela všetkými svetovými médiami
Rozhovor s Putinom, Tucker Carlson
TASR/AP, Alexander Zemlianichenko, Richard Drew
  • Rozhovor s Putinom je zverejnený
  • Kontroverzná udalosť, ktorá preletela všetkými svetovými médiami

Kontroverzný moderátor, ktorý v minulosti pôsobil v americkej televízii Fox News, známy pre svoju obľubu konšpiračných teórií a krajne pravicových pohnútok, má za sebou rozhovor s Vladimirom Putinom. Ide o interview, ktoré Tuckerovi Carlsonovi môže narobiť veľké problémy v jeho domovine, no zároveň to je po invázii nesmierne zriedkavá udalosť.

Šéf Kremľa spravidla neodpovedal na otázky ani západným korešpondentom v Moskve, nie to ešte aby sa stretol priamo s americkým moderátorom.

Ako ale upozorňuje The Telegraph, v tomto prípade nemožno hovoriť o odvážnom Tuckerovi Carlsonovi. Naopak, reč je o človeku, ktorý Kremľu príde ako jediný prijateľný západniar. Stojac pred moskovskou panorámou, novinár, ktorý musel skončiť aj v štedro sankcionovanej americkej televízii, oznámil, že sa chystá na posedenie s Vladimirom Putinom.

Interview už majú títo dvaja páni za sebou. Kto je ale vlastne Tucker Carlson? Americký moderátor, ktorý vo svojej relácii opakovane spochybňoval účinnosť covidových vakcín a prirovnával mandáty niektorých poslancov k „nacistickým experimentom“, cituje ho Sky News. V minulosti otvorene kritizoval Ukrajinu aj americkú pomoc našim východným susedom. Dokonca sa vyjadril, že drží palce Putinovi a Rusku.

Známy je aj v strednej Európe, dobré vzťahy má s miestnou krajnou pravicou či populistami. Objavil sa napríklad v Maďarsku, kde spovedal Viktora Orbána, čo podľa kuloárnych informácií prispelo k jeho vyhadzovu z Fox News.

Rozhovor s Putinom

Tucker Carlson rozhovor uverejnil o polnoci nášho času medzi štvrtkom (8. 2.) a piatkom (9. 2.). Dostupný je na tomto odkaze. Ako zhrnula TASR, Putin v rozhovore tvrdí, že poraziť Rusko na Ukrajine je „nemožné“ a že NATO musí akceptovať územné zisky Ruska na Ukrajine. 

Rozhovor sa začal Putinovými dlhými úvahami o vzťahoch Ruska s Ukrajinou, Poľskom a ďalšími krajinami, predostrel aj svoje – už známe – názory na dejiny Ruska, pričom svoju krajinu vykresľoval ako obeť sprisahania Západu.

Putin v rozhovore potvrdil, že Rusko bude bojovať za svoje záujmy, ale nemá záujem rozširovať vojnu do ďalších európskych krajín, ako sú Poľsko a Lotyšsko. „Prečo by sme to robili? Jednoducho nemáme záujem,“ vyhlásil Putin.

rozhovor s putinom
zdroj: TASR/AP/Kremlin Pool Photo

Na otázku, či si vie predstaviť scenár, v ktorom by poslal ruských vojakov do Poľska – člena aliancie NATO, Putin odpovedal: „Len v jednom prípade: ak Poľsko zaútočí na Rusko“.

Rozhovor s Putinom obsahoval aj pokusy o obhajobu rozhodnutia Kremľa napadnúť vo februári 2022 Ukrajinu. Ruský prezident pripomenul tiež, že vo svete sa hovorí o spôsobení strategickej porážky Rusku na bojisku. Uviedol však, že podľa jeho názoru to „už zo samotnej definície nie je možné“.

Putin si podľa svojich slov myslí, že Západ si teraz uvedomuje, že Rusko nebude porazené – napriek pomoci Ukrajine zo strany USA, Európy a NATO.

Americkému Kongresu, kde sa republikáni ovládaní exprezidentom Donaldom Trumpom čoraz viac zdráhajú podporovať Ukrajinu zbraňami a inou vojenskou pomocou, Putin odkázal, že ak chcú zastaviť boje, musia Ukrajine prestať dodávať zbrane.

Osud konšpirátora

Tucker Carlson opustil Fox News v apríli, necelý týždeň po tom, čo jej materská spoločnosť Fox Corp. súhlasila so zaplatením 787,5 milióna dolárov spoločnosti Dominion Voting Systems. Tá televíziu žalovala a vinila, že kvôli šíreniu dezinformácií prišla o zákazky.

Fox News totiž po voľbách v USA vysielala klamstvá o – podľa jej tvrdení – zmanipulovanom víťazstve Joea Bidena. To ju vyšlo veľmi draho. Dominion Voting Systems pôvodne požadovala odškodnenie vo výške 1,6 miliardy dolárov, nakoniec sa uspokojila s 787,5 miliónmi.

Carlson o niekoľko dní na to už vo Fox nepracoval, no to sieť nijako nevysvetlila. Moderátor mal pritom ešte počas súdneho procesu svedčiť. Sám v internej komunikácii televízie uznal, že tvrdenia o podvodoch vo voľbách sú nepodložené. Zároveň sa ani nestránil tvrdeniam, že „vášnivo“ nenávidí bývalého prezidenta Donalda Trumpa, čím sa odkláňal od rétoriky vo svojej vlastnej šou na Fox News.

Podľa Occupy Democrats už v súčasnosti nemenovaní predstavitelia Európskeho parlamentu avizovali, že Tucker Carlson bude čeliť „brutálnym sankciám“. Konkrétne za „napomáhanie vojnovému zločincovi“ pri invázii ruského diktátora Vladimira Putina na Ukrajinu.

Moderátorovi, ktorého napriek jeho výrokom po súdnom procese označujú za Trumpovho a Putinovho nasledovníka, hrozí vraj zákaz cestovania.

Prečo?

Predstavitelia EÚ Carlsona zatiaľ len anonymne upozorňujú, že „Putin nie je len prezidentom agresorskej krajiny, ale že ho hľadá Medzinárodný trestný súd a je obvinený z genocídy a vojnových zločinov“.

Moderátor dal podľa nich priestor osobe obvinenej zo zločinov genocídy. Ak má Putin niečo povedať, musí tak urobiť pred Medzinárodným trestným súdom. Zároveň Carlson jasne vyjadril svoje sympatie k ruskému režimu a neustále znevažuje Ukrajinu ako obeť agresie.

„Carlson už nie je novinár, ale propagandista najohavnejšieho režimu na európskej pôde a režimu, ktorý je najnebezpečnejší pre náš mier a bezpečnosť. Takže za takúto propagandu zločineckého režimu môžete skončiť na zozname sankcií,“ cituje Occupy Democrats zdroje portálu Newsweek.

Zdroje: The Telegraph, X/Tucker Carlson, Sky News, X/Occupy Democrats, TCN, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá