Niektoré obchody zaviedli potraviny na prídel. V Nemecku v regáloch chýba olej aj WC papier

  • Nemci zobrali supermarkety útokom
  • Vo veľkom vykupujú niektoré základné výrobky
wc papier, nakupovanie
Unsplash/markus spiske, mclean
  • Nemci zobrali supermarkety útokom
  • Vo veľkom vykupujú niektoré základné výrobky

Nie je to tak dávno, kedy príchod pandémie vyvolal v mnohých Slovákoch nákupnú horúčku. Mnohí nabehli do supermarketov a vykupovali základné potraviny či toaletný papier.

Z niektorých výrobkov sa na určitý čas stal doslova nedostatkový tovar. Zväčša však nie preto, že by ho nebol dostatok, no personál obchodov ho jednoducho nestíhal dokladať do regálov.

Podobnú situáciu aktuálne zažívajú aj ľudia v Nemecku. Tých tentokrát nevystrašil vírus, ale vojnový konflikt na Ukrajine. V regáloch obchodov chýba múka aj slnečnicový olej.

Nemecký zväz potravinárskeho priemyslu Nemcov upokojuje, že zásobovanie funguje bez problémov. Zároveň žiada, aby ľudia kupovali iba tovar, ktorý potrebujú. Informovala o tom nemecká stanica SWR.

„V súčasnej dobe zaznamenávame silnejší dopyt po niektorých skupinách výrobkov, a tak sa môže stať, že jednotlivé položky budú krátkodobo vypredané,“ píše reťazec Aldi.

Potraviny na prídel

Podľa ministra poľnohospodárstva Bádenska-Württemberska Petra Hauka (CDU) sa sektor stretáva s istými logisticko-technickými problémami, ale nedostatok potravín podľa neho nehrozí.

„Obraz čiastočne prázdnych regálov túto neistotu posilňuje a zvyšuje panické nákupy. Tie však nie sú v žiadnom prípade nutné,“ uvádza minister. Rastúce ceny a problémy s dodávkami v nemeckých supermarketoch vedú k panickým nákupom a agresívnemu správaniu zákazníkov.

Niektorí predajcovia sa totiž rozhodli obmedziť predaj tovaru na „bežnú“ spotrebu domácnosti, teda napríklad na dve fľaše oleja na osobu. V Aspergu neďaleko Stuttgartu toto obmedzenie zákazníkov rozzúrilo. Keď im v obchode odmietli predať 30 litrov slnečnicového oleja, napadli zamestnancov.

Keď na to pokladníčka upozornila skupinu zákazníkov, muži tvrdili, že prešli 60 kilometrov, aby si mohli olej kúpiť. Pokladníčku následne urážali a vyhrážali sa jej, že sa „ďalšieho dňa nedožije a všetko okolo rozmláti“. Napísal Stuttgarter Zeitung.

Pri odchode vraj povedali, že supermarket zapáli, tvrdil majiteľ. Pokladníčke prišiel na pomoc kolega s valčekom na varenie a pokúsil sa konfrontovať skupinu pred ich autom.

Jeden z agresívnych zákazníkov sa dokonca vyzbrojil veľkým kameňom, ktorý zobral pred obchodom. Hádka o slnečnicový olej sa vyhrotila natoľko, že dorazila polícia. To už ale skupina agresívnych zákazníkov zmizla.

Štatistiky hovorí za všetko. V týždni od 7. do 13. marca ľudia v Nemecku nakúpili o 170 percent viac múky ako v rovnakom týždni minulého roka, vyplýva to z údajov inštitútu pre výskum trhu IRI, ktorý uverejnil server týždenníka Focus. Pri ryži to bolo o 74 percent viac a pri oleji na varenie o 99 percent. Práve panické nákupy môžu za dočasný nedostatok niektorých druhov tovaru, tvrdia obchodníci.

Na Slovensku netreba panikáriť

Štát má krízové scenáre, potravín je dostatok. Štátne hmotné rezervy spĺňajú plány a svoje zásoby pravidelne dopĺňajú, uviedol minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan.

„Na Slovensku vyprodukujeme až 230 percent vlastnej spotreby olejnín a hľadáme najefektívnejší spôsob, ako z tých olejnín spravíme olej pre našich domácich spotrebiteľov,“ dodal minister Samuel Vlčan s tým, že Slovensko je sebestačné vo výrobe zrnovín a olejnín.

Problémom však je, že iba časť z dopestovaných komodít vie Slovensko spracovať do finálnej potraviny. „Toto riešime aj v našom programe, aby sme posilnili spracovateľský a potravinársky priemysel, ktorý bol dlhodobo zanedbávaný,“ podčiarkol minister.

Celkovo je v Európe o 70 % vyššia produkčná kapacita, než akú vie Európa spotrebovať. Preto podľa slov Vlčana Európa je a aj zostane najväčší vývozca potravín celosvetovo.

„Môže byť problém s lokálnym výpadkom niektorých potravín, ale lokálny nedostatok znamená, že v niektorých predajniach bude nedostatok niektorých potravín niekoľko dní,“ spomenul s tým, že pri potravinách je potrebné počítať s nárastom niektorých cien. Tie ovplyvňuje nárast ceny ropy a plynu aj v dôsledku konfliktu na Ukrajine.

Zdroje: NDR.de, SWR, Focus, SITA, heidelberg24.de, STN.de

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá