Niektoré prevádzky naozaj otvorili aj napriek zákazu. Treba ich adekvátne potrestať, varuje Naď

  • Niekoľko podnikov sa rozhodlo obnoviť svoju prevádzku aj napriek tomu, že to majú teraz zakázané
  • Tvrdia, že pomoc od štátu im nepokryje straty, ktoré tým utrpeli
  • Minister obrany chce, aby boli potrestaní podľa zákona
reštaurácia
Unsplash/Louis Hansel @shotsoflouis; ilustračné foto
  • Niekoľko podnikov sa rozhodlo obnoviť svoju prevádzku aj napriek tomu, že to majú teraz zakázané
  • Tvrdia, že pomoc od štátu im nepokryje straty, ktoré tým utrpeli
  • Minister obrany chce, aby boli potrestaní podľa zákona

Pomoc štátu je v čase koronakrízy podľa Iniciatívy slovenských maloobchodníkov (ISKM) nedostatočná a podnikateľom už dochádza trpezlivosť. Aj preto ISKM rozumie súčasnému rozhorčeniu viacerých majiteľov reštaurácii, ktorí pohrozili protestným otváraním podnikov.

Maloobchodníci a špeciálne gastro prevádzky totiž patria podľa iniciatívy k najviac zasiahnutým častiam slovenskej ekonomiky. Informoval o tom v utorok predseda ISKM Daniel Krakovský.

Mali by sa reštaurácie na Slovensku otvoriť?

Minister obrany Jaroslav Naď na brífingu pred rokovaním krízového štábu povedal, že ak tieto prevádzky skutočne porušili zákon, musia byť spravodlivo potrestané. „Nehovorím, že ich treba potrestať exemplárne, ale porušili zákon. Čo teraz, dovolíme vrahom, aby vraždili ľudí? No nie, lebo je to porušenie zákona,“ povedal minister.

Pomoc štátu nestačí

Chaotické opatrenia a rozhodnutia vlády obmedzujú podľa Krakovského podnikanie gastro prevádzok nepretržite od začiatku pandémie a postupne si vyberajú svoju daň. Veľká časť maloobchodníkov je už na pokraji definitívneho zatvorenia prevádzok. Ani v tejto situácii s podnikateľmi štát podľa ISKM nekomunikuje a problémy ignoruje.

Viacerí naši členovia avizovali, že ak nepríde rýchla a účinná pomoc štátu, po vianočných sviatkoch svoje prevádzky už neotvoria. Znamenalo by to nielen likvidáciu mnohých desiatky rokov budovaných spoločností, ale hlavne prepustenie ich zamestnancov,“ povedal Daniel Krakovský.

AKTUÁLNE: Kašlú na zákaz. Stovky reštaurácií a fitness centier zajtra otvorí svoje interiéry

ISKM negatívne vníma, že avizovaná podpora na zamestnancov podľa novej schémy stále nebola zrealizovaná, mnohým maloobchodníkom ešte nedorazili k podpisu ani dodatky zmlúv na poskytnutie. „Opätovne tak vyzývame vládu SR a príslušné ministerstvá, aby sa začali čím skôr zaoberať situáciou slovenských maloobchodníkov a nedopustili ich likvidáciu v dôsledku protipandemických opatrení,“ uzavrel Krakovský.

Iniciatíva slovenských maloobchodníkov združuje desiatky maloobchodných spoločností, od najmenších prevádzok zamestnávajúcich niekoľko zamestnancov až po veľké siete s tisíckami zamestnancov. Medzi jej zakladateľov patria firmy Nay, Martinus, LPP Slovakia, Regal Burger, Phočkáren a Sportsman. Maloobchod v SR zamestnáva približne 300 tisíc ľudí.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK