Niektoré zamestnania zvyšujú riziko vzniku rakoviny. Zisti, či medzi nimi nie je aj tvoj džob

  • Vznik rakoviny môže súvisieť aj so zamestnaním, ktoré človek vykonáva
  • Štúdia odhalila 7 zamestnaní, pri ktorých je riziko vzniku tejto choroby vyššie
Kozmetička ošetruje zákazníčku a stavbár s helmou na hlave pracuje s drevom
Ilustračné foto, Freepik/ArthurHidden, Unsplash/@jeriden94
  • Vznik rakoviny môže súvisieť aj so zamestnaním, ktoré človek vykonáva
  • Štúdia odhalila 7 zamestnaní, pri ktorých je riziko vzniku tejto choroby vyššie

Najnovšia štúdia odhalila zamestnania, pri ktorých je zvýšené riziko vzniku rakoviny. Ako uvádza vedecký magazín BMJ, ide väčšinou o ľudí, ktorí trávia dlhý čas prácou okolo farbív, bielidla, sprejov či púdrov.

Výsledky výskumu ukázali, že ľudia, ktorí strávili 10 a viac rokov v holičstve, kaderníctve či kozmetickom salóne, majú trojnásobne zvýšené riziko nebezpečného a zákerného ochorenia, než je priemer.

Zisti, ktoré ďalšie zamestnania čelia dvojnásobnému nebezpečenstvu ako priemerná osoba. Podľa údajov najnovšej štúdie čelia zvýšenému riziku vzniku rakoviny napríklad aj stavební robotníci či dokonca účtovníci. 

Pracovné miesta spojené s výrazne vyšším ako priemerným rizikom vzniku rakoviny:

  • holič,
  • kaderník,
  • účtovník,
  • stavbár,
  • pracovník v predaji alebo maloobchode,
  • výrobca odevov alebo krajčír.

Nebezpečné chemikálie útočia na DNA

V rámci štúdie porovnávali odborníci údaje od 491 žien s diagnostikovanou rakovinou vaječníkov v Montreale v Kanade v rokoch 2010 až 2016. 

Údaje porovnávali odborníci s 897 ženami, ktoré rakovinu nedostali. Pozerali sa na ich prácu, anamnézu a celkový zdravotný stav. 

Príčiny rakoviny vaječníkov nie sú v mnohých prípadoch dostatočne pochopené, a tak sa deviatim z desiatich prípadov nedá zabrániť.

„Ženy pracujúce v kaderníckych profesiách sú vystavené stovkám chemikálií vo vysokých koncentráciách, vrátane farieb na vlasy, šampónov, kondicionérov a stylingových a kozmetických produktov. V našej štúdii bolo zamestnanie v kaderníckych povolaniach a vystavenie 12 látkam spojené so zvýšeným rizikom rakoviny vaječníkov,“ uviedla doktorka Anita Koushik z Montrealskej univerzity v Kanade.

Vznik rakoviny sa spájal predovšetkým s 18 chemikáliami, pričom viacero z nich skúmala už Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny. Zahŕňali peroxid vodíka, amoniak, polyesterové vlákna, vlasový prach, hnacie plyny, formaldehyd a benzín.

Rakovinu môžu chemikálie spustiť tým, že sa zachytia na DNA alebo s ňou reagujú a následne spôsobujú dlhodobé poškodenie, ktoré má za následok, že sa bunky množia mimo kontroly. 

Zdravotníci varovali pred „vysokou kumulatívnou expozíciou“ uvedených chemikálií. 

„Aj naďalej však máme obmedzené znalosti o rizikách rakoviny vyplývajúcich z pracovných pozícií u žien,“ uviedla doktorka Laura Beane Freeman z amerického Národného inštitútu pre rakovinu.

Nový liek na rakovinu

Ako sme ťa nedávno informovali, vedci vyvinuli liek na rakovinu, ktorý má zabíjať všetky pevné rakovinové nádory. Na rozdiel od ostatných liekov by tento nemusel predstavovať hrozbu pre ostatné bunky a mal by ich nechať nepoškodené.

rakovina stužka
zdroj: Unsplash/Angiola Harry

Nová molekula, ktorá má označenie AOH1996, sa zameriava na proteín, ktorý je prítomný vo väčšine druhov rakoviny a ktorý pomáha vzniknutým nádorom rásť a množiť sa.

Je to skutočne významná udalosť, pretože tento proteín bol až doteraz považovaný za nevyliečiteľný. Vedci liek testovali na 70 rôznych rakovinových bunkách v laboratóriu. Do nich bola započítaná aj napríklad rakovina prsníka, prostaty, vaječníkov, mozgu, krčka maternice, kože a pľúc. Liek bol účinný voči všetkým.

Spomínaný liek je vyvrcholením 20-ročného výskumu a vývoja nemocnice City of Hope v Los Angeles, kde sa nachádza jedno z najväčších amerických onkologických centier.

Hlbšie porozumenie

Najnovšia štúdia, ktorá bola publikovaná v časopise Cell Chemical Biology, odhaľuje, že molekula selektívne zabíja rakovinové bunky narušením ich normálneho reprodukčného cyklu, ďalej delením buniek s poškodenou DNA a zastavením replikácie chybnej DNA.

Práve táto kombinácia spôsobila, že rakovinové bunky boli zabité bez toho, aby sa poškodili zdravé bunky.

Táto nová terapia má za sebou 20-ročný výskum a vývoj. Zameriava sa na rakovinový variant PCNA, proteínu, ktorý je vo svojej mutovanej forme kritický pri replikácii DNA.

Doktor Long Gu, jeden z autorov štúdie, povedal: „Nikto sa nikdy nezameral na PCNA ako na terapeutikum, pretože sa považoval za ,nevyliečiteľný‘, no City of Hope bolo zjavne schopné vyvinúť výskumný liek na náročný cieľ.

„Teraz, keď poznáme problémovú oblasť a dokážeme ju potlačiť, budeme môcť hlbšie porozumieť procesu vývoja personalizovanejších a cielenejších liekov proti rakovine,“ dodáva ďalej.

Zdroje: BMJ, Archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá