Niektoré ženy používajú noviny miesto menštruačných pomôcok. Škótsko mení svet, budú tam zadarmo

  • V Škótsku prešiel zákon, podľa ktorého budú menštruačné pomôcky dostupné aj zadarmo
  • V niektorých štátoch majú dokonca ženy počas tohto obdobia aj nárok na pár dní voľna
  • V spoločnosti to ale vyvoláva otázku, či takáto dovolenka nie je pre ženy skôr diskriminujúca
tampóny vložky
Pexels/ Karolina Grabowska, Pexels/Andrea Piacquadio
  • V Škótsku prešiel zákon, podľa ktorého budú menštruačné pomôcky dostupné aj zadarmo
  • V niektorých štátoch majú dokonca ženy počas tohto obdobia aj nárok na pár dní voľna
  • V spoločnosti to ale vyvoláva otázku, či takáto dovolenka nie je pre ženy skôr diskriminujúca

Škótske ženy majú právo na radosť. Ako prvé na svete budú dostávať menštruačné pomôcky zadarmo. Ako informuje TASR, škótsky parlament jednohlasne schválil zákon o menštruačných pomôckach, vďaka ktorému budú bezplatne dostupné vo verejných budovách. Škótsko by to malo stáť 8,7 milióna libier ročne.

Podľa škótskeho prieskumu minie každá žena priemerne 13 libier mesačne na vložky a tampóny, čo sa môže za celý život vyšplhať až na niekoľko tisíc libier.

Každá piata žena pritom v prieskume uviedla, že kvôli zlej finančnej situácii už niekedy musela uprednostniť nákup základných potrieb pre domácnosť, akými sú potraviny, pred nákupom vložiek či tampónov. V zúfalej situácií tak najčastejšie siahali po náhradách ako toaletný papier, staré oblečenie či noviny.

peniaze
zdroj: Unsplash/gabrielle rocha rios

Ako ďalej pripomína Guardian, menštruačná chudoba, teda neschopnosť pokryť základné hygienické potreby na mesačnej báze, sa počas koronavírusovej pandémie značne prehĺbila.

Škótsko nebude poslednou krajinou, kde sa menštruačná chudoba stane históriou, ale má šancu byť prvou takouto krajinou,“ uviedla Monica Lennon, poslankyňa, ktorá návrh zákona predložila.

Menštruačné potreby zadarmo pritom vo Škótsku nie sú až takou novinkou. Doteraz na ne mali bezplatný nárok aj žiačky a študentky priamo v škole. Zákon sa tak iba rozšíril na všetky ženy v krajine.

U protinožcov myslia rovnako

Za podobný krok, čiže zadarmo prístup k vložkám a tampónom na školách, zožal v lete chválu aj Nový Zéland.

„Vieme, že takmer 95 000 dievčat vo veku od 9 do 18 rokov ostáva doma počas menštruácie z dôvodu, že si nemôžu dovoliť menštruačné potreby,“ oznámila novozélandská premiérka Jacinda Ardern. „Ich sprístupnením podporujeme mladé dievčaťa v ďalšom vzdelávaní sa.“ Ich prístupnosť na stredných školách by teda mala byť od začiatku roka 2021.

O mesiac neskôr, v júli tohto roku, podobný krok oznámil aj prvý austrálsky štát – Viktória.

„Zaisťujeme, aby všetky dievčatá v našich štátnych školách mali prístup k vložkám a tampónom, keď ich potrebujú, aby sa mohli sústrediť na svoje štúdium,“ uviedla ministerka pre ženy v štáte Viktória Gabrielle Williams. „Vaša menštruácia je bežnou súčasťou života a hygienické potreby sú základnou nevyhnutnosťou,“ oznámila austrálskym ženám.

Menštruačné pomôcky ale nie sú jediným problémom

To, že menštruačné pomôcky by mali ženy dostávať zadarmo, ale nie je jediná diskutovaná téma v tejto oblasti. Často sa rozpráva aj o tom, či by ženy mali mať počas tohto obdobia aj nárok na platené voľno. Každá žena prežíva svoju menštruáciu inak, niektoré sa počas svojich dní nedokážu kvôli bolestiam postaviť z postele, iné vedú bežný život ako po zvyšok mesiaca.

žena
zdroj: Pexels/ Polina Zummerman

Preto sa niektoré krajiny rozhodli, že by ženám mali životy uľahčiť a zaviedli niečo ako menštruačné voľno.

Medzi tieto krajiny patrí Japonsko, Indonézia, Južná Kórea, Taiwan a Zambia. Najbližšie sa podobný návrh zákona dostal k európskym ženám v roku 2017 v Taliansku.  Ten navrhoval 3 dni platenej dovolenky ženám, ktoré trpia silnými menštruačnými kŕčmi. Návrh však parlamentom neprešiel.

Vyvolal totiž v spoločnosti diskusiu o tom, či by takéto voľno naviac ženám pomohlo, alebo skôr uškodilo.  Argumenty proti voľnu pre ženy hovoria o tom, že takýto návrh by iba ďalej znevýhodňoval ženy, ktoré sú už tak v práci diskriminované a podporoval stereotypizáciu. To, že by si žena počas menštruácie vzala pár dní dovolenky, by podľa niektorých tiež mohlo vyvolať dojem, že ženy sú menej schopné ako muži.

Kvôli materským a rodičovským dovolenkám, ktoré ženy čerpajú, sú totiž už dnes pre zamestnávateľa ,,drahšie“. Zamestnávatelia by tak mohli mať ešte väčšiu nechuť zamestnať ženu a uprednostniť tak ich mužského kolegu.

Mali by sa podľa teba menštruačná politika na Slovensku zmeniť?

Japonské ženy sa využiť túto možnosť hanbia

Prvýkrát sa s menštruačnou dovolenkou stretli študentky v indickom štáte Kerala v roku 1921. Zamestnané ženy si ale mohli počas menštruácie vziať niekoľko dní voľna po prvý krát v Japonsku, dva roky po druhej svetovej vojne. Tam o tomto koncepte diskutovali odborári už v 20. rokoch 20. storočia. Neskôr sa tento zákon presunul aj do iných ázijských krajín.

Spočiatku ženy túto možnosť využívali pomerne často. V Japonsku to bolo v roku 1965 približne 26 % žien. Postupom času sa však ženy takémuto voľnu radšej vyhýbajú. Prieskum japonskej vlády v roku 2017 ukázal, že iba 0,9% zamestnankýň požiadalo o menštruačné voľno. To môže by byť spôsobené aj tým, že ženy v Japonsku sú ešte stále veľmi diskriminované a menštruácia tam je tabu. Vysoké manažérske posty zastávajú prevažne muži a ženy sa tak cítia zahanbene, keď pred nimi majú žiadať o voľno kvôli silným menštruačným kŕčom.

žena
zdroj: Pexels/ Polina Zummerman

Podobný pokles zaznamenali aj v Južnej Kórei, aj keď tam túto možnosť stále využíva pomerne vysoký počet žien. V prieskume z roku 2013 využilo dovolenku 23,6% juhokórejských žien. Do roku 2017 sa táto miera znížila na 19,7%.

Otázkou tak ostáva, či by ženy takúto možnosť využívali, aj keby ju mali garantovanú štátom. Jedným z riešením ktoré sa ponúka kvalitnejšia dovolenková politika vo firmách, kedy by si ženy aj muži mohli vziať voľno z viacerých dôvodov, vrátane chronických bolestí.

Zdroje: Guardian, CNN, NDTV, EuroHealth, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá