Niektorí ho označujú za „módneho Banksyho”, iní tvrdia, že neexistuje. Návrhár Martin Margiela neukázal svoju tvár už 30 rokov

  • Martin Margiela je jedným z najdiskrétnejších dizajnérov na svete
  • Svoju tvár neukázal už takmer 30 rokov
  • Spoznaj príbeh záhadného návrhára
Martin Margiela
Maison Martin Margiela, Instagram/@margielaseasons
  • Martin Margiela je jedným z najdiskrétnejších dizajnérov na svete
  • Svoju tvár neukázal už takmer 30 rokov
  • Spoznaj príbeh záhadného návrhára

Martin Margiela sa stal pred 30 rokmi „neviditeľným“ pre celý svet. Ako jeden z najdiskrétnejších tvorcov na svete odmietal po celý svoj život poskytovať novinárom rozhovory či už osobne, alebo telefonicky. Všetky svoje odpovede posielal Margiela väčšinou faxom.

Naposledy bola jeho tvár zachytená v 90. rokoch. Pre tlač je jeho anonymita iba obyčajnou reklamnou stratégiou, no sám Margiela tvrdil, že ide o reakciu na príliš komercializovaný módny priemysel. Podľa jeho vlastných slov sa úprimne pokúša sústrediť na módu, na oblečenie a nie na postavy za nimi.

Jeho tajnostkárska povaha zapríčinila to, že sa stal terčom najrôznejších konšpiračných teórií. Ľudia z módneho biznisu nedokázali zniesť pozornosť, ktorú na seba vďaka svojej anonymite púta. Tí, ktorým sa ho podarilo stretnúť, tvrdili, že výzorom pripomína Ježiša. Iní zase prisahali, že ide v skutočnosti o ženu, no našli sa aj takí, ktorí jeho existenciu úplne popierali.

Belgický návrhár sa pamätne stiahol z módy tým, že na vrchole svojho úspechu opustil v roku 2009 svoju vlastnú spoločnosť Maison Margiela. Aj keď značka naďalej napreduje, medzi fanúšikmi módy je stále hlad po informáciách o jej zakladateľovi.

Toto je príbeh „módneho Banksyho“, ktorý inšpiroval mnohých svetových dizajnérov. Zisti, čo znamenajú čísla na štítkoch oblečenia a doplnkov značky Maison Margiela, prečo zakrýval modelkám ich tváre, a iné zaujímavé fakty, ktoré sprevádzajú život tohto vizionára.

Talentovaný študent

Martin Margiela sa narodil v roku 1957 poľskému otcovi a belgickej matke v belgickom meste Genk. Po úspešnom absolvovaní strednej umeleckej školy Provincial Kunsthumaniora v Hasselte vstúpil v roku 1977 na oddelenie módy Kráľovskej akadémie výtvarných umení v Antverpách.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Famous Fashion Designer, Fashion Heritage, Graduate, AnOther, Vogue, Highxtar, Hypebae, i-D

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá