Nigerijský guvernér vytvoril ministerstvo šťastia. Čo je jeho podstatou?

  • Do vedúcej pozície postavil svoju sestru
  • Jeho hlavnou kompetenciou bude dohľad nad šťastím a spokojnosťou obyvateľstva
  • Nie všetkým sa však tento nápad pozdáva
1a837c0b2365e7850bdcfd54e9af8d6a
pinterest.com
  • Do vedúcej pozície postavil svoju sestru
  • Jeho hlavnou kompetenciou bude dohľad nad šťastím a spokojnosťou obyvateľstva
  • Nie všetkým sa však tento nápad pozdáva

Kým naše Slovensko vo väčšine politických otázok stagnuje, svet sa rozhodne nedá zahanbiť. Vieš si predstaviť, žeby pri všetkom tom chaose, ktorý v našej politike vládne, založili navyše ešte jedno ministerstvo? Takmer nepredstaviteľné. V Nigérii, konkrétne v juhovýchodnom štáte Imo, sa však táto skutočnosť stala realitou. Vzniklo tam totiž ministerstvo šťastia.

Nigerijský guvernér Rochas Okorocha, ktorý je v krajine pod veľkým drobnohľadom, sa pre tento krok rozhodol priamo počas zasadnutia, na ktorom vymenoval aj ďalších ministrov. Za ministerku šťastia vymenoval svoju sestru Ogechi Ololo. A hoci si pravdepodobne myslel, že toto jeho rozhodnutie bude tým najlepším, stretol sa s rozporuplnými reakciami ľudí, predovšetkým na sociálnych sieťach.

Väčšine ľudí totiž nebolo celkom jasné, akú úlohu bude toto ministerstvo v štáte zohrávať a hlavne, čo bude patriť do kompetencie samotnej ministerky. Detailné informácie síce ešte neboli zverejnené, avšak objavilo sa vyhlásenie jedného z poradcov, ktorý uviedol, že ministerstvo „usmerní ostatné ministerstvá a jednotlivé oddelenia tak, aby bolo zaručené šťastie občanov a dokázali lepšie prispieť k blahu spoločnosti.“

Je pochopiteľné, že ľuďom nie je po chuti ani to, že do tejto funkcie bola vymenovaná priamo guvernérova sestra. Tá pôvodne pôsobila ako špeciálny poradca pre vnútroštátne otázky. Teraz si je istá, že jej funkcia bude mať veľký význam a ľudia ho pochopia až po určitom čase. „Šťastie je niečo, čo stále chýba,“ vyjadrila sa v rozhovore pre BBC a dodala, že jej úlohou bude „prispievať k tomu, aby si obyvatelia štátu Imo dokázali vytvárať pozitívne postoje k veciam.“ Ministerstvo sľubuje, že sa bude snažiť zabezpečiť prijímanie takých zákonov, ktoré budú robiť obyvateľov krajiny šťastnými a spokojnými. Išlo by napríklad o bezplatné vzdelávanie.

Zdá sa však, že obyvatelia takéto gestá guvernéra už dôverne poznajú. Len nedávno totiž odhalil sériu sôch venovaných významným svetovým lídrom, vrátane prvej africkej prezidentky Ellen Johnson Sirleaf a juhoafrického prezidenta Jacoba Zuma. Toto konanie bolo vyhodnotené ako plytvanie financiami, nakoľko štát Imo sa už dlhodobejšie zmieta v hospodárskej kríze. Miestne média dokonca uvádzajú, že štát má dlžoby aj voči dôchodcom a štátnym zamestnancom. Tieto obvinenia však Okorocha jednoznačne odmieta.

Hoci by sa zdalo, že Okorocha je akýmsi priekopníkom v tejto oblasti, nie je tomu úplne tak. Už v roku 2016 bol v Spojených arabských emirátoch vymenovaný minister šťastia za účelom dosiahnutia dobra a spokojnosti celej spoločnosti.

Zdroj: bbc.comsde.co.kecnn.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK