Niki Lauda – legenda motošportu. Zanechal majetok, ktorého čistá hodnota predstavuje 100 miliónov dolárov

  • Vo veku 70 rokov zomrel niekdajší trojnásobný svetový šampión Formule 1 Niki Lauda
  • Čistá hodnota majetku pretekára svetového formátu je 100 miliónov dolárov
wokal
wikipedia.org-MacKrys,wikipedia.org-Lothar Spurzem
  • Vo veku 70 rokov zomrel niekdajší trojnásobný svetový šampión Formule 1 Niki Lauda
  • Čistá hodnota majetku pretekára svetového formátu je 100 miliónov dolárov

Andreas Nikolaus „Niki“ Lauda sa narodil 22. februára 1949, bol rakúsky pilot Formuly 1, trojnásobný majster sveta z rokov 1975, 1977 a 1984. Neskôr začal podnikať v oblasti leteckej dopravy, založil dve letecké spoločnosti (Lauda Air a Niki). Dva roky bol tiež manažérom pretekárskeho tímu Jaguar Formula One. Neskôr pracoval ako odborný konzultant pre nemecké televízie počas víkendov Grand Prix a fungoval ako non-executive chairman pre tím Mercedes AMG Petronas F1.

Gepostet von Niki Lauda am Samstag, 13. April 2019

Lauda sa vážne zranil pri havárii v roku 1976 na Veľkej cene Nemecka na Nürburgringu, počas ktorej jeho Ferrari vzbĺklo. Po vdýchnutí horúcich toxických výparov sa ocitol blízko smrti a utrpel vážne popáleniny.

Počas tréningu pred Veľkou cenou Kanady, v sezóne 1979, Lauda skončil svoju pretekársku kariéru s odôvodnením, že stráca motiváciu „jazdiť do kruhu“, svoj záujem venoval budovaniu svojej leteckej spoločnosti.

Gepostet von Niki Lauda am Dienstag, 9. April 2019

Kvôli podpore a propagácii leteckej spoločnosti sa v roku 1982 vrátil do Formuly 1, jazdil za McLaren, ktorý mu ponúkol približne 3 milióny dolárov ročne. Leteckú spoločnosti Lauda Air založil v roku 1979. V roku 1999 odpredal svoj podiel Austrian Airlines. Lauda Air svoju činnosť ukončila v roku 2013.

Gepostet von Niki Lauda am Donnerstag, 4. April 2019

V roku 2003 prebral Lauda insolventnú Aero Lloyd Austria GmbH, ktorá sa v roku 2004 premenovala na Flyniki, neskôr na Niki. Spolupracoval pri tom s Air Berlin, ktorý získal 49,9 % vo Flyniki a v roku 2011 naň Lauda previedol všetky akcie, čím sa zároveň stal členom dozornej rady v Air Berlin. AirBerlin zaplatil Laudovi 40 miliónov eur.

V súboji o získanie insolventnej leteckej spoločnosti Niki porazil koncern International Airlines Group (IAG) o 4 milióny eur. Informovala agentúra Reuters.

Lauda ponúkol za nízkonákladové aerolínie, ktoré v minulosti sám založil, celkovo 30,3 milióna eur. K tomu pridal dodatočné financovanie v objeme 16,5 milióna eur na podporu likvidity.

V roku 2016 Niki Lauda založil tretiu aerolíniu s názvom Laudamotion. Rok 2018 bol pre spoločnosť Laudamotion prelomový. Spoločnosť odkúpila aerolinku Niki, spoločnosť Ryanair získala v Laudamotion väčšinový podiel a Laudamotion sa začala orientovať na nízkonákladovú prepravu.

Italy, 1976. The new 312T2. Clay, Niki and Enzo Ferrari.

Gepostet von Niki Lauda am Freitag, 14. Dezember 2018

Správa o úmrtí legendy zasiahla svet motošportu. „Odpočívaj v pokoji, Niki Lauda. Navždy budeš v našich srdciach, navždy zvečnený v našej histórii. Celá motoristická komunita dnes smúti nad stratou skutočnej legendy,“ uviedlo vedenie Formuly 1 na sociálnej sieti.

zdroj: Wikipedia.org, Celebritynetworth.com, Reuters.com, Nikifly.sk, Bloomberg.com, Laudamotion.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech