Nikola prichádza s novým elektrickým džípom a vyzýva Elona Muska s jeho Cybertruckom

  • Spoločnosť Nikola prišla s elektrickými džípmi, ktoré sú poháňané batériami
  • Ukazuje sa, že na trhu si veľmi rýchlo našla svoje miesto a stáva sa konkurenciou pre Elona Muska
  • Akcie spoločnosti neustále rastú a podľa všetkého budú rásť aj v priebehu najbližších mesiacov
nikola
TASR/AP/Ringo H.W. Chiu/nikolamotor.com/badger
  • Spoločnosť Nikola prišla s elektrickými džípmi, ktoré sú poháňané batériami
  • Ukazuje sa, že na trhu si veľmi rýchlo našla svoje miesto a stáva sa konkurenciou pre Elona Muska
  • Akcie spoločnosti neustále rastú a podľa všetkého budú rásť aj v priebehu najbližších mesiacov

Zdá sa, že Elon Musk a Tesla majú novú konkurenciu. Vo februári o tom informovalo CNN a dnes sa tieto správy potvrdili. Na päty im šliape spoločnosť Nikola, ktorá vyrába vodíkové články a batériami poháňané džípy.

Zásoby spoločnosti Nikola, o čom na Twitteri hrdo informuje výkonný predseda Trevor Milton, neustále stúpajú. Akcie spoločnosti, ktorá je pomenovaná po slávnom Nikolovi Teslovi, vzrástli o 120 percent po jej spojení s VectoIQ. 

Akcie neustále rastú, Nikola má veľký potenciál

V pondelok spoločnosť zaznamenala obrovské zisky. Stalo sa to po tom, čo výkonný predseda Milton publikoval sériu twítov na Twitteri. Prišiel s ponukou na predobjednávku džípu od spoločnosti Badger. Vďaka tomu v utorok vzrástli akcie o takmer 30 percent.

Milton dokonca vysvetlil, prečo je dobrá voľba staviť na jeho spoločnosť. „Energiu, ktorú naše nákladné vozidlá spotrebúvajú, je riadená pomocou vodíka, takže každý nákladný automobil je platený za kilometer, čo nám zaručuje väčšie zisky a ziskové marže, než má naša konkurencia,“ skonštatoval v príspevku Milton. 

Nikola začala obchodovať pod týmto menom minulý týždeň po uzavretí zmluvy s VectoIQ. Ide o účelovú aktivizačnú spoločnosť, ktorá vyhľadá súkromné spoločnosti a snaží sa ich pretransformovať na verejné spoločnosti.

Spoločnosť zatienila Ford aj Fiat Chrysel

Zaujímavá je aj spoločnosť VectoIQ, ktorá zmenila svoj názov na Nikola, skrátene NKLA. Začiatkom roku 2020 jej akcie totiž vrástli o viac ako 600 percent. K väčšine ziskov došlo po tom, čo Nikola v marci oznámila plány na kúpu spoločnosti VectoIQ.

Spoločnosť Nikola, ktorá v súčasnosti vyrába aj návesy, má momentálne hodnotu takmer 23 miliárd eur. „Toto som chcel povedať po celý svoj dospelácky život. NKLA je teraz hodnotnejšia ako Ford a FCA. Stúpame na päty GM,“ uviedol Milton v príspevku na sociálnej sieti. Pod pojmom FCA Milton rozumel Fiat Chrysel.

Núdza o zákazky je v nedohľadne

Nikola už stihla oznámiť, že medzi jej zákazníkov patria skutočne veľké spoločnosti. Pivovar Budweiser Anheuser-Busch InBev si objednal 800 dodávok. Prepravca US Xpress Enterprises zase spoločnosti Nikola za zákazku zaplatí niekoľko miliónov eur.

Spoločnosť sa aj naďalej snaží získať na svoju stranu špičkové automobilové talenty. Jedným z najväčších investorov spoločnosti Nikola je CNH, globálny priemyselný konglomerát, ktorý vyrába traktory, autobusy či stavebné vozidlá. CNH v pondelok uviedla, že jej dcérska spoločnosť IVECO momentálne vlastní 7,1-percentný podiel v spoločnosti Nikola.

Zdroje: CNN, Twitter/Trevor Milton, CNN Edition

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK