Nikola Tesla a 18 fascinujúcich faktov z jeho života

  • Inžinier, fyzik a bezpochyby jeden z najväčších géniov, akí kedy žili.
collage
 afflictor.com/wikipedia.org
  • Inžinier, fyzik a bezpochyby jeden z najväčších géniov, akí kedy žili.

1. Nikola Tesla sa narodil 10. júla 1856 v Smiljane, na území dnešného Chorvátska.

2. Jeho otec, Milutin Tesla, bol srbský pravoslávny kňaz a jeho matka, Djuka Mandicová, bola vynálezkyňou domácich spotrebičov.

3. Nikola bol od útleho detstva fascinovaný matematikou a fyzikou. Študoval na univerzite v Grazi, no navštevoval aj prednášky na univerzite v Prahe.

zdroj: wikipedia.org

4. Koncept indukčného motora vyvinul počas prechádzky s kamarátom po parku.

5. Odišiel do New Yorku, aby tam pracoval pre ďalšieho významného vynálezcu svojej doby – Thomasa Edisona.

6. Jeho najväčším detským snom bolo využiť potenciál Niagarských vodopádov.

7. V roku 1895 navrhol v meste Falls prvú vodnú elektráreň.

8. Tesla, tak ako to u géniov býva, bol dosť excentrický človek. Prestal dokonca konzumovať tuhé potraviny. Jedol med, pil teplé mlieko a vyrábal si nápoje zo zeleniny.

zdroj: wikipedia.org

9. Tesla tvrdil, že nikdy nespal viac ako dve hodiny. Vraj raz pracoval až 84 hodín bez spánku.

10. V roku 1882 objavil rotačné magnetické pole, fyzikálny princíp, ktorý sa stal základom takmer všetkých zariadení využívajúcich striedavý prúd.

11. Počas toho, ako Tesla pracoval v Edisonovom laboratóriu, sa z týchto dvoch vedcov stali rivali. Edison bol zástancom jednosmerného prúdu, zatiaľ čo Tesla presadzoval striedavý prúd, ktorý objavil. Napriek tomu, že Edison tvrdil, že striedavý prúd je nebezpečný, konflikt napokon vyhral Tesla vďaka vyššej účinnosti striedavého prúdu.

12. Tesla taktiež spolupracoval s vynálezcom Georgeom Westinghousem. Podarilo sa im spolu zaviesť elektrinu v celých Spojených štátoch amerických.

13. V roku 1888 predstavil vo svojej práci s názvom „Nový systém alternatívnych prúdových motorov a transformátorov“ koncept motorov a elektrických systémov.

zdroj: wikipedia.org

14. V roku 1891 vyvinul indukčnú cievku vytvárajúcu vysokofrekvenčné striedavé prúdy. Svoj objav využil aj v experimentoch na výrobu elektrického osvetlenia, röntgenových lúčov či bezdrôtovej energie.

15. Tesla si nechal v roku 1896 patentovať základný systém na výrobu rádia.

16. Často sníval o výrobe „lúču smrti“ a „nepreniknuteľnej silovej steny“, ktoré by bolo možné použiť proti mimozemským inváziám.

17. Tesla sa zvykol prechádzať po parku a kŕmiť holubov.

18. Napriek tomu, že sa nikdy neoženil, tvrdil, že miloval holubicu: ,,Miloval som tú holubicu tak, ako muž miluje ženu, a ona milovala mňa. Pokiaľ som ju mal, môj život mal zmysel,“ povedal.

 

zdroj článku: sciencealert.com 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech