Nikto by nemal žiť „z ruky do úst“. Uprac si vo svojich financiách vďaka 4 overeným krokom

  • Financie by si nemal zanedbávať
  • Takto si v nich narobíš poriadok
Na snímke žena s peniazmi a ľudia na úrade.
Ilustračné foto TASR/Milan Kapusta, Freepik
  • Financie by si nemal zanedbávať
  • Takto si v nich narobíš poriadok

S príchodom jari sa spája aj upratovanie. Narobiť poriadky by si si však nemal len doma, ale aj vo svojich financiách, lebo ťa môžu skôr či neskôr dobehnúť. Práve preto ti prinášame najlepšie rady na to, ako sa so svojou peňaženkou vysporiadať.

Odborníčka na financie, ktorá pravidelne prispieva pre The Washington Post – Michelle Singletary, spísala, čoho by si sa primárne mal držať. Skúsiš to spolu s nami?

Vyhoď nepotrebné

Expertka odporúča, aby si zahodil to, čo v tebe nevyvoláva radosť. Alebo v prípade bankových a investičných výpisov všetko, čo nie je nevyhnutné si nechať. Svoje papierové dokumenty by si si mal rozdeliť na tie, ktoré si chceš uložiť a ktoré chceš skartovať. Radí, že uchovať by si si mal napríklad pôvodné rodné listy, vojenské záznamy a ďalšie dôležité dokumenty, ako napríklad diplomy zo škôl.

Ale sú aj iné papiere, ktoré si musíš ponechať. V čase daňových podaní sú to všetky faktúry, výpisy a doklady, ktoré by mohla od teba finančná správa požadovať. Singletary ale dáva do pozornosti, že nie všetky tieto papiere budeš potrebovať vo fyzickej podobe. Odporúča naskenovať ich a založiť ich v počítači alebo na úložisku v spoločnom priečinku.

Hovorí, že pri upratovaní nemáš vyhadzovať svoje finančné dokumenty a výpisy do koša. Odporúča ich skartovať, aby si zabránil krádeži identity. Ak skartovačku nemáš, over si, či v tvojej banke neponúkajú túto možnosť dokonca zdarma.

Zredukuj odpad

Ak máš všade papierové výpisy či faktúry, je načase všade, kde sa dá, nastaviť odosielanie dokumentov elektronicky. V prípade, že sa obávaš, že na nejakú platbu zabudneš, nastav si upozornenia, či už v aplikácii banky, poisťovne alebo operátora. Takto sa nemusíš obávať, že niečo neuhradíš včas.

Rovnako nebudeš musieť medzi papiermi hľadať konkrétnu faktúru, ak budeš potrebovať niečo dohľadať. Jednoducho použiješ v dokumentoch v počítači funkciu „hľadať“.

Zbav sa starých hesiel

Určite to poznáš. Milión účtov, aplikácií, a to znamená aj hesiel. Vytváranie a pamätanie hesiel je vyslovene utrpenie. Avšak krádež údajov je omnoho väčší problém, ako tvoja lenivosť si tvoje heslo pravidelne meniť. Odborníčka hovorí, že by si sa mal pustiť do vymazania hesiel k finančným účtom, ktoré mohli byť napadnuté a tvoja identita by mohla byť na základe toho zneužitá.

Preskúmaj všetky online služby, ktoré môžu zálohovať tvoje súbory. Napríklad aj externý pevný disk pripojený k tvojmu počítaču je stále zraniteľný voči hackerom. Singletary radí nevymýšľať vlastné heslá, ale radšej si ich generovať aplikáciami na to určenými.

Dôležité je, aby si si nastavil dvojfaktorové overenie na každom jednom finančnom účte, ktorý máš. A stiahni si autentifikačnú aplikáciu, ktorá ti bude vyhovovať. V prípade, že to tvoja banka umožňuje, výhodné je používať aj overenie pomocou biometrie.

Upozorňuje ale aj na uložené heslá či neaktuálnosť doručovacích údajov. Nechodili ti dokumenty na adresu tvojho bývalého partnera? Nemá v tvojom počítači uložené heslá k tvojim účtom? Vymazal/a si všetko?

Zavri staré účty

Možno v minulosti ti rodičia zriadili bežné alebo sporiace účty, na ktoré už sadá prach. Ak vieš, že takýto účet ešte existuje a vôbec ho nepoužívaš, ale nemôžeš sa prinútiť ho zrušiť, tak teraz nastal ten čas. To isté môže platiť aj v prípade, ak si si založil účty vo viacerých bankách. Dôležité je položiť si otázku, či potrebuješ mať dve banky, alebo sa vieš presunúť do jednej a mať v nej možno aj viacero účtov, ktoré potrebuješ.

Možno ti v peňaženke zavadzia aj karta navyše. Možno si dostal radu, aby si si ponechal kreditnú kartu, ktorú nechceš, pretože jej vrátením by si odstránil históriu z tvojho kreditného súboru. Toto je jeden z najviac rozšírených mýtov o kreditných kartách, hovorí expertka na financie. Mnohé banky sa už nepozerajú na to, ako dlho si kartu používal, ale len na to, či si na nej nebol dlžný.

Zdroj: The Washington Post

Najnovšie videá

Trendové videá