Nitra zavádza ešte tvrdší lockdown, ako nariadil štát. Sú na tom najhoršie na Slovensku

  • Nitra už dlhší čas bojuje s horšenou epidemickou situáciou v meste a okolí
  • V meste sa plánujú ešte viac sprísňovať protiepidemické opatrenia
korona,covid,rusko
TASR/DPA/Axel Heimken
  • Nitra už dlhší čas bojuje s horšenou epidemickou situáciou v meste a okolí
  • V meste sa plánujú ešte viac sprísňovať protiepidemické opatrenia

Nitra už dlhší čas bojuje s horšenou epidemickou situáciou v meste a okolí. Podľa informácií TV Noviny televízie Markízy sa plánujú ešte viac sprísňovať proti epidemické opatrenia. „Situácia v Nitre je naďalej kritická. Počet nakazených nám stúpa, za posledných sedem dní sme najhorším okresom na Slovensku,“ povedal primátor Nitry Marek Hattas.

Medzi opatreniami, ktoré sa majú zaviesť, je napríklad home office, obmedzenie činnosti na najmenší počet prevádzok, pričom veľké prevádzky by mali testovať svojich zamestnancov. Obmedziť počet zákazníkov na 1 zákazníka na 25 metrov štvorcových. Škôlka iba pre deti zamestnancov prvej línie a kritickej infraštruktúry.

„Sme v takom stave, ako to bolo na Orave. Treba prijať ďalšie opatrenia,“ uviedol primátor Marek Hattas podľa televízie. „Je na mieste aj otázka tvrdého lockdownu. Nám nepomôže zavrieť mesto, potrebujeme to v celom okrese,“ dodal.

O návrhoch okresného krízového štábu, ktoré sa týkajú zatvorenia materských škôl alebo počtu zákazníkov v obchodov, rozhodne podľa Hattasa Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Nitre. O opatreniach, ktoré sa týkajú obmedzenia činnosti výrobných podnikov, bude musieť rozhodovať Ústredný krízový štáb. 

Situácia je kritická aj nemocnici

Riaditeľ Fakultnej nemocnice v Nitre Milan Dubaj potvrdil, že nemocnica je so svojimi kapacitami na hrane svojich možností a situácia je kritická. Pacienti s COVID-19 pribúdajú denne v desiatkach, za posledných 24 hodín ich zomrelo desať.

Momentálne je v nemocnici 195 pacientov s COVID-19, z toho 16 je na umelej pľúcnej ventilácii. Nemocnica má neustále približne dvesto zamestnancov práceneschopných, preto podľa Dubaja požiadala o vydanie pracovných povinností pre prvých 12 ambulantných lekárov, zatiaľ ich však do nemocnice reálne nepovolali. Nitrianska nemocnica zaznamenala aj prvé úmrtie zdravotníka, ide o 47-ročného muža, ktorý pomáhal na urgentnom príjme.

Nemocnica sa snaží nepriaznivú situáciu riešiť presmerovaním ďalších pacientov do iných nemocníc, ktoré nie sú tak extrémne vyťažené množstvom pacientov s COVID-19.

V Nitre doniesli na cintorín chladiaci príves, nemajú kde ukladať mŕtvych

V meste prebehne dobrovoľné plošné testovanie 

Mesto Nitra pripravuje dobrovoľné plošné testovanie antigénovými testami na ochorenie COVID-19. Predbežný termín je stanovený na 8. až 10. januára. Vedenie radnice tak reaguje na dramatické zhoršenie situácie v regióne. Testovanie sa má uskutočniť nielen v meste, ale aj v obciach okresu Nitra. Primátor Hattas vyzval obyvateľov, aby s ohľadom na situáciu v regióne prišli na testovanie. 

„Zo Správy štátnych hmotných rezerv máme prisľúbených 50-tisíc antigénových testov. Intenzívne pracujeme na zabezpečení potrebného personálu a odberných miest tak, aby plošné testovanie prebehlo v najrýchlejšom možnom termíne, teda už na budúci týždeň,” povedal primátor Nitry Marek Hattas.

Testovanie môže v Nitre a okolí pomôcť znížiť krivku a zmierniť nápor na nemocnicu. Primátor pripúšťa, že len testovanie nestačí, dôležitá je podľa neho zodpovednosť. „My sami máme v rukách životy našich blízkych. Prosím, izolujme sa, chráňme seba aj ľudí v našom okolí. Chráňme život, je to to najcennejšie, čo máme,“ vyzýva Hattas.

 

Zdroje: TV Noviny, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech